Menopauza pooperacyjna

Menopauza pooperacyjna

Postprzez olikkk » 10 sty 2023, o 10:11

Bardzo często poruszany temat i dokuczliwy problem, który dotyczy zdecydowanej większości z nas, zwłaszcza jeśli przy okazji usunięcia macicy, usunięto również jajniki.
Często o niej piszemy w wielu wątkach, ale myślę że będzie dobrze, jak wyodrębnimy temat menopauzy w osobnym wątku.

Na początek link do kilu wątków o tej tematyce, ale fajnie będzie jak napiszecie tutaj o swoich doświadczeniach.

viewforum.php?f=91
olikkk
Avatar użytkownika
olikkk
Glowny Moderator
 
Posty: 19226
Dołączył(a): 1 gru 2012, o 15:55
Lokalizacja: Śląsk
Wiek: 0
Data operacji: 23 lutego 2010
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: Mięśniaki macicy
Zakres operacji: Usunięcie macicy z przydatkami
Znieczulenie dolędźwiowe
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: Systen 50
od kwietnia 2010 roku
Na wyraźne efekty czakałam ok 2 miesięcy

Re: Menopauza pooperacyjnai

Postprzez ASAJ75 » 14 sty 2023, o 14:48

To ja napiszę, bo wszystkie się tego boimy.
Warto zaznaczyć że samo usunięcie macicy czy jej trzonu i jajowodów nie powoduje menopauzy. Dopiero wycięcie jajników( w moim przypadku operacja uzupełniająca po zdiagnozowaniu raka) spowodowało memo.
W pierwszym miesiącu po operacji nie działo się nic, a potem przyszły nagle wyrzuty gorąca- takie kosmiczne pocenie się aż perlił mi się pot na szyi i czole, a ciuchy były do zmiany. Głównie nocą. W dzień też się to zdarzało, aż zaczęłam ze sobą nosić wachlarz. Bywało że kilkanaście razy dziennie. Minęło od tej operacji pół roku i trochę się to ustabilizowało. Źle znoszę za wysokie temperatury w domu, na przykład jak rozpalimy dla nastroju kominek. Jak się zdenerwuję, albo przestraszę to też mnie nagle oblewa. Wśród ludzi nie pomaga mi czapka, w której ciągle chodzę w oczekiwaniu na włosy, bo dodaje dodatkowego ciepła. Ale… jest to znacznie rzadziej, są dni że wcale nie mam uderzeń. Pogodziłam się z tym.
Co do atrofii, póki nie miałam radioterapiii( hurra już 9 za mną💪), nie miałam żadnych objawów, ale używam regularnie co drugi dzień globulek z kwasem hialuronowym, a przed seksem żelu z apteki z nim. Teraz mam objawy lekkiego świądu, ale zrzucam to na naświetlania. No i seks lekarz kazał odstawić.
Co ważne menopauza i nagły spadek hormonów, mi nie wolno ich brać bo rak był hormonozależny, sojowych preparatów też nie, to nie tylko uderzenia i suchość- to właściwie bagatelka choć najszybciej widoczna i uciążliwa niestety. Spadek hormonów może wpłynąć na przyspieszenie osteoporozy, kłopotów z układem krążenia i sercem. Trzeba się regularnie badać u kardiologa, robić badania kości, mierzyć ciśnienie, ruszać się i zdrowiej jeść. Odstawiłam całkiem cukier, wieprzowinę, rzadko smażę, staram się mieć na liczniku minimum 10 tys kroków dziennie, zero alkoholu, nigdy nie paliłam. I tak się trzymam od maja. Jak mnie ogarnie chęć na słodkie- bo tylko tego mi brak, to pozwalam sobie na łyżeczkę miodu, domowy drzem prawie bez cukru lub dwa okienka czekolady z 70% kakao.
Dobrego weekendu babeczki!
ASAJ75
 
Posty: 882
Dołączył(a): 10 lip 2022, o 17:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiek: 47
Data operacji: 5 lipca 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: Usunięcie macicy, jajowodów -22.03.22, jajników, węzłów chłonnych-05.07.22
Wynik HP: W jednym z 13 usuniętych węzłów przerzut nowotworu
Terapia hormonalna: Nie

Re: Menopauza pooperacyjna

Postprzez Roksana » 21 sty 2023, o 19:51

Ja po operacji z dnia na dzień miała rzuty gorąca i trwają cały czas ( trzy tygodnie po operacji) Wszędzie mi za ciepło, ale nie pocę się. Może to minie!
Roksana
 
Posty: 12
Dołączył(a): 15 sty 2023, o 09:58
Wiek: 55
Data operacji: 5 stycznia 2023
Metoda operacji, zabiegu: przez pochwę
Powód operacji, zabiegu: Nowotwór
Zakres operacji: Usunięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: Ok
Terapia hormonalna: Nie ma

Re: Menopauza pooperacyjna

Postprzez Magenta74 » 9 lut 2023, o 18:19

U mnie zostawiono jajniki z informacją, że będą działać jak.zwykle, a rzeczywistość wyglądała z goła inaczej. 10 tygodni po operacji pojawiła się pełnoobjawowa menopauza wraz baaardzooo silną atrofia uroginekologiczną. Wtedy nie wiedziałam co się że mną dzieje i czym to jest spowodowane, panikowałam że może jakieś powikłania po operacji. Stres ogromny, a dopiero 3-ci lekarz doszedł do tego co się ze mną dzieje, reszta twierdziła, że wszystko jest ok. Dostałam HTZ Lenzetto oraz Intrarosa po1.5 m-ca odczuwalna poprawa, ale jeszcze nie wszystko wróciło do normy. Szkoda, że przed operacja nikt mi nie powiedział o tym że po odcięciu jajowodow z powodu bardziej skąpego ukrwienia jajniki mogą przestać działać. :kolobok_diablo: ps. Dodam,że na własną rękę zanim wzięłam HTZzbadalam hormony FSH,LH, ESTRADIOL co potwierdziło menopauzę
Ostatnio edytowano 10 lut 2023, o 09:09 przez Magenta74, łącznie edytowano 2 razy
Magenta74
 
Posty: 4
Dołączył(a): 7 lis 2022, o 21:05
Wiek: 48
Data operacji: 29 września 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Mięśniakowatość macicy, anemia
Zakres operacji: Trzon macicy i jajowody
Wynik HP: Ok
Terapia hormonalna: Brak

Re: Menopauza pooperacyjna

Postprzez Justyna Joanna » 9 lut 2023, o 18:34

To straszne też jestem 10 tygodni po operacji z zostawionymi jajnikami w między czasie miałam mini miesiączkę ale lekarz powiedział że to normalne. Nie czuję się dobrze to znaczy mam zmienne nastroje, poty i napady głodu a co za tym idzie przytyłam od operacji 4 kilo. Czy to może też być menopauza ? Myślałam że jak zostawią jajniki to mnie to ominie
Justyna Joanna
 
Posty: 5
Dołączył(a): 5 lut 2023, o 16:37
Wiek: 50
Data operacji: 23 listopada 2022
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: Mięśniaki macicy i macica mięśniakowata powiększona
Zakres operacji: Usunięcie macicy trzonu i jajowodów bez jajników
Wynik HP: Ok
Terapia hormonalna: Bez terapii hormonalnej

Re: Menopauza pooperacyjna

Postprzez Szklanka » 9 lut 2023, o 20:46

Mi się menopauza pooperacyjna objawiła jakies 4-5 godzin po operacji. Leżałam już w swoim łózku na oddziale, i czułam jak mi falami robi się gorąco. Sąsiadka z łóżka obk, operowana po mnie miała to samo. Na wieczornym obchodzie pytamy lekarzy czy można otworzyc okna bo nam gorąco (grudzień był, ale ciepły). A oni z miejsca zaczeli się śmiać że już nas obie wzięło. Nie otworzono nam okien, żeby nas nie przewiało, ale zostały rozszczelnione i zakręcono kaloryfery. Miałam 4 zmiany koszul nocnych, to i tak mi zabrakło. A od uderzeń gorąca i plastikowych obić materacy w łóżku szpitalnym dorobiłam się potówek na d...... Następstwem braku jajników, a co za tym idzie hormonów były zawroty głowy, uderzenia gorąca, problemy ze spaniem, huśtawka nastrojów no i waga w górę......
Kochać i tracić, pragnąć i żałować,
Padać boleśnie i znów się podnosić,
Krzyczeć tęsknocie "precz!" i błagać "prowadź!"
Oto jest ŻYCIE: nic, a jakże dosyć...

/Leopold Staff/
Avatar użytkownika
Szklanka
 
Posty: 1388
Dołączył(a): 16 gru 2018, o 00:04
Lokalizacja: Zagłębie Miedziowe
Wiek: 46
Data operacji: 19 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: Pierwsza operacja 19.12.2018: mięśniaki na macicy, guz na lewym jajniku
Druga operacja 14.03.2019: zły wynik HP z pierwszej operacji
Zakres operacji: Pierwsza operacja: macica z szyjką i przydatkami, cięcie poziome
Druga operacja: sieć większa, węzły chłonne biodrowe, ściana otrzewnej, cięcie pionowe
Wynik HP: Pierwsza operacja: rak endometrioidalny jajnika lewego G2, Figo IA
Druga operacja: OK
Terapia hormonalna: Nie mam takiej jeszcze

Re: Menopauza pooperacyjna

Postprzez Anita71 » 10 lut 2023, o 22:53

Bez jajników, bez HTZ z coraz gorszym stanem, już nawet nie nazwę tego samopoczuciem to jest to łagodniejsza wersja tego stanu ogólnego. Nie mam siły na nic, jestem zmęczona od wstania z łóżka do położenia się spać. A nocy od operacji nie przespałam całej żadnej. Praca jest podwójnie męcząca, bo żeby podołać obowiązkom muszę starać się podwójnie. Pomagam na ile mogę przy wnuku ale padam z sił. A tak bardzo chciałabym móc robić więcej. Jest mi bardzo przykro, że tak mało mogę. Tu też jestem mało na forum, nawet nie siły mówić i pisać.
Anita71
 
Posty: 8671
Dołączył(a): 27 sty 2019, o 21:51
Wiek: 0
Data operacji: 17 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: ogniska rozrostu gruczołowego z atypią w obrębie polipa endometrialnego, mięśniaki
Zakres operacji: wycięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: wynik jak po wyłyżeczkowaniu
Terapia hormonalna: nie miałam

Re: Menopauza pooperacyjna

Postprzez ASAJ75 » 11 lut 2023, o 00:53

A ja nie mam problemów ze spaniem od meno, tylko od tego, że budzi mnie pęcherz. I jak już skorzystam z toalety wracam do łóżka i zasypiam jak dziecko, na jakieś…. dwie kolejne godziny…☹️.
Każda z nas jest inna. Od mojej operacji z usunięciem jajników minęło ponad pół roku i uderzenia gorąca są rzadsze- fakt jest zima, ciekawa jestem jak mnie będzie oblewać potem jak pojawią się upały. Teraz raczej mi wciąż zimno. Zmęczona jestem, ale łączę to z radioterapią, która powoli dobiega końca.
Humorów raczej nie mam. Wrednawa byłam zawsze😉
ASAJ75
 
Posty: 882
Dołączył(a): 10 lip 2022, o 17:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiek: 47
Data operacji: 5 lipca 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: Usunięcie macicy, jajowodów -22.03.22, jajników, węzłów chłonnych-05.07.22
Wynik HP: W jednym z 13 usuniętych węzłów przerzut nowotworu
Terapia hormonalna: Nie


Powrót do Najczęstsze dolegliwości po usunięciu macicy i jak sobie z nimi radzić



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości