czy warto przeczekać?

Bez usuwania macicy

czy warto przeczekać?

Postprzez Ewable » 18 lis 2020, o 08:43

Dziewczyny. Mam takie pytanie - mam sporo mięśniaków. Miesiączka trwa ok 4-5 dni, w tym dwa baaardzo intensywne. Jakoś sobie z tym radzę, ale najbardziej wkurza mnie to, że mam plamienia, podkrwawianie od połowy miesiąca aż do właściwej miesiączki. Więc wciąż jakieś wkładki, podpaski w majtkach. Nie boli generalnie, rzadko biorę jakieś środki przeciwbólowe. To trwa już od roku. Moja Pani doktor już od dawna chce mnie ciąć tradycyjnie proponując usuwanie trzonu i jajników (jeśli chodzi o jajniki to w ogóle nie rozumiem tego pomysłu, twierdzi, że profilaktycznie bo an jednym mam torbiel) Inny lekarz zaproponował laparoskopową metodę usuwania samego trzonu. Waham się i zastanawiam się czy po prostu nie przeczekać parę lat, jeśli oczywiście nie będzie gorzej. Liczę na odzew.
Ewable
 
Posty: 2
Dołączył(a): 17 lis 2020, o 11:13
Wiek: 47
Data operacji: 7 grudnia 2020
Metoda operacji, zabiegu: czekam na operację
Powód operacji, zabiegu: mięśniaki, krwawienia
Zakres operacji: usunięcie trzonu macicy
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: brak

Re: czy warto przeczekać?

Postprzez eli-50 » 18 lis 2020, o 12:25

Witaj Ewable :ymhug:

Wydaje mi się, że rok to już sporo. I liczenie na to, że się polepszy to raczej nie za dobry pomysł. Co do jajników to jeśli jest zmiana na jednym, drugi będzie cały czas pod znakiem zapytania. Więc najbezpieczniej według mnie byłoby usunąć dwa. Niebawem wejdziesz w wiek menopauzalny. To jednak Twoja decyzja i życzę Ci, aby była najwłaściwsza.

Pozdrawiam ciepło i powodzenia %%- %%- %%-
eli
Avatar użytkownika
eli-50
 
Posty: 5721
Dołączył(a): 17 lut 2013, o 17:15
Wiek: 0
Data operacji: 11 marca 2010
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: mięśniaki macicy, polipy i cysty na jajnikach
Zakres operacji: usunięcie macicy z przydatkami i szyjką, pełna narkoza
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: wprowadzona w 5 dobie po operacji (kolejno Climara, Fem 7, Systen 50 ), po 6 latach htz stopniowo odstawiona

Re: czy warto przeczekać?

Postprzez Stynka » 18 lis 2020, o 13:40

Witaj Ewable😃
A pomyślałaś o konsultacji u innego lekarza? Myślę, że warto spróbować.
Stynka
 
Posty: 4323
Dołączył(a): 25 gru 2018, o 21:42
Wiek: 57
Data operacji: 3 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: rozszerzone usunięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: potwierdzony G3; naciek ogniskowo zajmuje 3/4 mięśnia
Terapia hormonalna: aktualnie brak

Re: czy warto przeczekać?

Postprzez Ewable » 18 lis 2020, o 14:39

eli-50 dziekuje za opinię
Stynka - idę za kilka dni do trzeciego lekarza
Ewable
 
Posty: 2
Dołączył(a): 17 lis 2020, o 11:13
Wiek: 47
Data operacji: 7 grudnia 2020
Metoda operacji, zabiegu: czekam na operację
Powód operacji, zabiegu: mięśniaki, krwawienia
Zakres operacji: usunięcie trzonu macicy
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: brak

Re: czy warto przeczekać?

Postprzez hugnonot » 18 lis 2020, o 18:42

Ewable napisał(a):Dziewczyny. Mam takie pytanie - mam sporo mięśniaków. Miesiączka trwa ok 4-5 dni, w tym dwa baaardzo intensywne. Jakoś sobie z tym radzę, ale najbardziej wkurza mnie to, że mam plamienia, podkrwawianie od połowy miesiąca aż do właściwej miesiączki. Więc wciąż jakieś wkładki, podpaski w majtkach. Nie boli generalnie, rzadko biorę jakieś środki przeciwbólowe. To trwa już od roku. Moja Pani doktor już od dawna chce mnie ciąć tradycyjnie proponując usuwanie trzonu i jajników (jeśli chodzi o jajniki to w ogóle nie rozumiem tego pomysłu, twierdzi, że profilaktycznie bo an jednym mam torbiel) Inny lekarz zaproponował laparoskopową metodę usuwania samego trzonu. Waham się i zastanawiam się czy po prostu nie przeczekać parę lat, jeśli oczywiście nie będzie gorzej. Liczę na odzew.

Idź do innego lekarza, a najlepiej dwóch. Staraj się nic nie sugerować lekarzowi tylko pytaj. Jak nie wspomni o zasychaniu po meno zapytaj.
Nie mogę Tobie powiedzieć co zrobić bo tylko Ty wiesz na ile jest to znośne/nieznośne.
To co ja bym zrobiła to test ROMA z krwi. Dobrze bym się zastanowiła bo covid, bo mięśniaki po menopauzie zasychają - nie ma karmiących je krwawień. Istnieje zabieg embolizacji mięśniaków nie wymagający wycięcia macicy.
O jajniki bym walczyła, osobiście bardzo odczuwam ich brak.
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Re: czy warto przeczekać?

Postprzez eli-50 » 18 lis 2020, o 19:06

Jak widać różne są opinie. W moim przypadku mięśniaki nie zasychały tylko rosły i stały się uciążliwe. Menopauza była tuż tuż. Ale nie mogłam dłużej czekać.
Ostatnio edytowano 18 lis 2020, o 22:44 przez eli-50, łącznie edytowano 1 raz
eli
Avatar użytkownika
eli-50
 
Posty: 5721
Dołączył(a): 17 lut 2013, o 17:15
Wiek: 0
Data operacji: 11 marca 2010
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: mięśniaki macicy, polipy i cysty na jajnikach
Zakres operacji: usunięcie macicy z przydatkami i szyjką, pełna narkoza
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: wprowadzona w 5 dobie po operacji (kolejno Climara, Fem 7, Systen 50 ), po 6 latach htz stopniowo odstawiona

Re: czy warto przeczekać?

Postprzez Anita71 » 18 lis 2020, o 21:43

Ewable witam się z Tobą na forum. Dobrze, że idziesz na konsultację do innego lekarza warto mieć opinię co najmniej dwóch lekarzy przed podjęciem ważnej decyzji. Może po drugiej konsultacji już będziesz wiedziała jaka decyzję podejmiesz co do jajników i zakresu operacji :)
Anita71
 
Posty: 8654
Dołączył(a): 27 sty 2019, o 21:51
Wiek: 0
Data operacji: 17 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: ogniska rozrostu gruczołowego z atypią w obrębie polipa endometrialnego, mięśniaki
Zakres operacji: wycięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: wynik jak po wyłyżeczkowaniu
Terapia hormonalna: nie miałam


Powrót do Operacja usunięcia mięśniaków



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości