Rozrost gruczołówy z ogniskami atypii-Madzia

Czego się spodziewać i jak sobie radzić

Rozrost gruczołówy z ogniskami atypii-Madzia

Postprzez madzia » 27 gru 2022, o 13:11

Dzień dobry Wszystkim:) jestem tu nową,choć od paru dobrych lat zaglądam jako gość.
Jestem przed operacją na którą się pewnie zdecyduję ale z tyłu głowy lata mi ciągle myśł..."Ale czy na pewno jest to potrzebne i konieczne???"...Znam sporo dziewczyn z podobną historia do mojej, którym sugerowano-dla bezpieczeństwa-wycięcie macicy wraz z jajnikami i jajowodami, bo wychodziły w łyżkach ogniska atypii a histo pooperacyjne całkowicie prawidłowe...
Ale zacznijmy po.kolei...2010..cc..,.2012 operacja usuniecia mięśniaków,bardzo źle ja przeszłam...2016 znowu usuniecie w/w bo odrosły oraz usuniecie lewego jajnika i jakowodu bo torbiel czekoladowa rozprzestrzeniła sie po całosci...wszystkie 3 zabiegi na tym samym cięciu poziomym powłok brzusznych.Brrrr-po dziś dzień to odczuwam. W 2021-maj -kolejny raz łyżki-histo-rozrost z atypią.Moj ginekolog natychmiast chciał ciąć i usuwać wszystko. Nie byłam na to gotowa,zaczęłam latać i konsultować z innymi.I jak to w zyciu- jedni lekarze zwolennicy operacji - a inni obserwacji....Prawie rok i pół roku tak przetrwałam-mechanizm wyparcia zadziałał i było w miarę dobrze.Niestety - kolejne łyżki listopad 2022 i wynik ten sam- rozrost gruczołówy błony śluzowej macicy z ogniskami atypii. Mój obecny lekarz- ginekolog onkolog chce usunąć mi wszystko- prawy jajnik i jajowód, macicę oraz szyjkę( która w histo po łyżkach jest ok). Zastanawiam się czy tak rozległa operacja jest zasadna...dlaczego prawy przydatek(( ROMA jest ok) i szyjka ma być usunięte...na moje próby rozmowy- zbywa mnie mówiąc,że dla bezpieczeństwa, że tak się robi- bo z pozostawionymi zawsze jest problem bo torbiele itp. I reoperacja...dodam,że mam 50 lat,w menopauzę zaczynam pomału wchodzić.HTZ nie mogę brać i w zwiazku z tym obawiam sie bardzo-jak wy to naxywacie' "menomendy". Moze ktoraś z was przeszla p0dobna drogę?Cały czas intensywnie.mysle,czy prawy jamnik i jajowód lub chociaż tylko jajnik mógłby zostać? Może trochę to wspomoglo by mnie hormonalnie? Dodam,ze operacji nie boję się-trochę bardziej tego co będzie po....skutków tego,że wkrocze w menopauzę błyskawicznie, posypię się katdiologicznie( jak to w mojej rodzinie u pań około menopauzalnych) a okaze się, że to było" na wyrost" ...dla bezpieczeństwa...Co myślicie o tym wszystkim?Pozdrawiam Was wszystkie, życząc jak zawsze-duuuuuuźo zdrowia i dobrej jakości życia od rana do wieczora i w nocy:))
madzia
 
Posty: 14
Dołączył(a): 22 gru 2022, o 11:54
Wiek: 50
Data operacji: 11 stycznia 2023
Metoda operacji, zabiegu: czekam na operację
Powód operacji, zabiegu: Rozrost gruczolakowaty z atypią
Zakres operacji: Wycięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: Czekam na wynik histo
Terapia hormonalna: Nie

Re: Rozrost gruczołówy z ogniskami atypii

Postprzez hugnonot » 27 gru 2022, o 16:41

z mojego doświadczenia wynika, że u kobiet 45+ stosują zawsze ten sam schemat usunięcie wszystkiego,
nawet jeśli obiecają Ci oszczędnościową wersję to i tak znajdą 1000 powodów żeby wyciąć wszystko (i tak nie sprawdzisz)
co do zasadności rozległości operacji, tak naprawdę będziesz wiedziała czy tak rozległa była konieczna po fakcie bo histopat robi się z tego co wycięte
ROMA ważne, że jest OK ale nie daje 100%.
czy "zjazd hormonalny" jest odczuwalny? tak
czy masz jakąś alternatywę - nie wiem
wiem, że sama musisz dojść do wniosku co zrobić jedynie wtedy nie będziesz mieć żalu do innych i pogodzisz się z tym łatwiej
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Re: Rozrost gruczołówy z ogniskami atypii

Postprzez madzia » 27 gru 2022, o 21:14

Bardzo ci dziękuję za wiadomość...myślę nad tym wszystkim i myślę i na razie nic nie mogę wymyslić. Nie ma we mnie zgody na to, co byc może będzie mnie czekać.Poza tym -komórki atypowe to nie zawsze stan przednowotworowy...Oczywiście nie załatwia to sprawy ale zawsze łatwiej iść do przodu z takim pozytywnym nastawieniem. Termin operacji teoretycznie 12.01.Ale do tego czasu chcę to jeszcze z kimś innym skonsultowaç.
Czy któraś z Was Dziewczyny ma może wiedzę, jaką jeszcze diagnostykę zrobić żeby upewnić się, że decyzja"ciachnięcia" wszystkiego jest adekwatna do stanu zagrożenia?Tak sobie myślę czy TK lub rezonans miednicy mniejszej nie rozwiałby wątpliwości.Tylko czy wyniki w/w pokażą jakieś zmiany w pogrubionym( czyli takim, które ja mam od paru lat) endometrium?
Bije się z myślami...nie chciała bym iść jak "owca na rzeź" bez wewnętrznej zgody na to,co.bedzie potem-łącznie z wynikami nie-to....Dobrej,spokojnej nocy:)
madzia
 
Posty: 14
Dołączył(a): 22 gru 2022, o 11:54
Wiek: 50
Data operacji: 11 stycznia 2023
Metoda operacji, zabiegu: czekam na operację
Powód operacji, zabiegu: Rozrost gruczolakowaty z atypią
Zakres operacji: Wycięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: Czekam na wynik histo
Terapia hormonalna: Nie

Re: Rozrost gruczołówy z ogniskami atypii

Postprzez ASAJ75 » 28 gru 2022, o 13:21

Madziu- gdybym dobre 8 lat temu posłuchała jednego jedynego ginekologa z ogromnym stażem i dała sobie usunąć macicę z powodu mięśniaka ( cała reszta mówiła, że po co, że mam 40 lat i może jeszcze zechcę mieć dzieci, a już nie chciałam, że cytologia dobra)to dziś nie leczyłaby raka, nie żyła w strachu, nie była inwalidką- choć póki co nadal w niezłym humorze. Ale z dolegliwościami wszelakimi.
Masz 50 lat z tego co widzę- to i tak czas na menopauzę- nie wiesz czy będziesz ją przechodziła źle, czy lekko.
Pewnie- po operacji są pewne bóle, szczypania, strach o życie intymne, zmiany w życiu, bo nie można na przykład dźwigać, poty, uderzenia gorąca itp.. Ale powiem Ci, że lepiej tak, niż wcale i wszystko można sobie poukładać tak żeby żyć prawie normalnie. W moim przypadku nerwy i strach o to co będzie dalej są straszliwe i czasem przygnębiające.
I fakt- tyle ilu lekarzy, tyle usłyszysz diagnoz. Pomyśl jak wiele jeszcze tych łyżeczkowań chcesz przechodzić, a co będzie jak atypia zezłośliwieje? Wirusy krążą, a one przyczyniają się do złośliwienia różnych zmian. Ja jestem zwolenniczką ostrych cięć w życiu- ale Ty oczywiście nie musisz. Zrób listę za i przeciw. Do 12.01 masz sporo czasu.
Życzę Ci byś podjęła najlepszą dla SIEBIE SAMEJ decyzję.
Dobrego końca roku!!!
ASAJ75
 
Posty: 882
Dołączył(a): 10 lip 2022, o 17:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiek: 47
Data operacji: 5 lipca 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: Usunięcie macicy, jajowodów -22.03.22, jajników, węzłów chłonnych-05.07.22
Wynik HP: W jednym z 13 usuniętych węzłów przerzut nowotworu
Terapia hormonalna: Nie

Re: Rozrost gruczołówy z ogniskami atypii

Postprzez Magda08 » 28 gru 2022, o 15:16

Droga Imienniczko
Mnie pierwszy lekarz bez wyników tylko po usg powiedział usuwamy wszystko. Byłam przerażona nie samą operacją ale właśnie tym zjazdem hormonalnym. Po badaniach okazało się, że miałam tylko łyżeczkowanie, wynik już mam hist. pat ale nie byłam jeszcze u lekarza z nim. Jednak wiem jedno jeżeli będą chcieli usuwać niech usuwają. Im człowiek starszy tym więcej problemów. Zwłaszcza raki jajników są podłe bo często bezobjawowe a jak są już objawy to szansa na wyleczenie nikła.
Jeżeli nie masz innych chorób to terapia hormonalna będzie możliwa i złagodzi skutki menopauzy. :x :x :x
Magda08
 
Posty: 144
Dołączył(a): 5 sie 2022, o 14:36
Wiek: 47
Data operacji: 6 czerwca 2023
Metoda operacji, zabiegu: przez pochwę
Powód operacji, zabiegu: endometrioza, macica mięśnikowata, torbiele endometrialne jajnika, nadmierne krwawienia , anemia, adenomioza
Zakres operacji: usunięcie macicy, prawy jajowód, szyjka macicy
Wynik HP: po łyżeczkowaniu: polipowate endometrium z cechami wydzielania,
wycinki z tarczy szyjki pokryte nabłonkiem paraepidermoidalnym i gruczołowym bez cech dysplazji
po operacji: endometrioza wewnątrz macicy,
Terapia hormonalna: nie mam

Re: Rozrost gruczołówy z ogniskami atypii

Postprzez madzia » 28 gru 2022, o 18:41

Dziewczyny:) bardzo, bardzo Wam dziękuję za odzew, opowieści o waszych sprawach i wsparcie.
Ciągle mną targają sprzeczne uczucia-ale nie ma co dalej tego wałkować.Dylemat jest i będzie.A najważniejsze,żeby iść na operację w zgodzie z sobą...9.01 udało mi się jeszcze-"rzutem na taśmę" zarejestrować do pewnego dobrego ginekologa-żeby jeszcze to przekonsultować( aczkolwiek.dociera do mnie że stosuję oszustwo wobec siebie, bo komu kradnę ten czas?Sobie....co w ten sposób osiągnę?...bardziej czuję,że większy mętlik w głowie niż wewnętrzny spokój..)..Ale czuję,że tak muszę, najwyżej będę lżejsza o kasiorkę, (3 stowki , bo tyle mnie będzie kosztować ta fanaberia he he he)którą wydam na rzeczową wizytę. Lekarz,który ma mnie operować-chce to zrobić laparoskopowo( TLH+ BSO groźnie brzmiące ale Internecik wyjaśnił co to ).Wiadomo,że jeżeli coś pójdzie.nie tak jak sobie operatorzy życzą, to rozetną mnie czwarty raz po tym samym.cieciu lub w poprzek-na świeżo.Ale ja nie o tym -w sumie-chciałam Was dopytać-czy jeżeli laparoskopowo to oznacza,że w moim brzuchu ląduje coś na kształt młynka, który "mieli " "kruszy" czy jak to nazwac organy do usunięcia i potem sie to wyciąga?Takie cos mi się.obilo o uszy, takie"opowiesci strasznej tresci" ...czy to prawda?Jeśli tak-to chyba łatwo coś przeoczyc- jakiś kawałeczek mięska i zostawić w brzuchu???!?! Jesli cos wiecie na ten temat-dajcie znać, bo ja w swej naiwności i zarazem malej wiedzy- mogłam coś pokręcić.Pozdrowienia ciepłe dla wszystkich!
madzia
 
Posty: 14
Dołączył(a): 22 gru 2022, o 11:54
Wiek: 50
Data operacji: 11 stycznia 2023
Metoda operacji, zabiegu: czekam na operację
Powód operacji, zabiegu: Rozrost gruczolakowaty z atypią
Zakres operacji: Wycięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: Czekam na wynik histo
Terapia hormonalna: Nie

Re: Rozrost gruczołówy z ogniskami atypii

Postprzez madzia » 28 gru 2022, o 18:47

A HTZ nie moge brać, bo mam mutacje w pewnym genie( na szczescie nie BRCA), który tylko lub aż..zwiększa moją zachorowalność na taka piersi o półtora raza więcej w stosunku do reszty populacji. Tyle w temacie hormonow:) do milego
madzia
 
Posty: 14
Dołączył(a): 22 gru 2022, o 11:54
Wiek: 50
Data operacji: 11 stycznia 2023
Metoda operacji, zabiegu: czekam na operację
Powód operacji, zabiegu: Rozrost gruczolakowaty z atypią
Zakres operacji: Wycięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: Czekam na wynik histo
Terapia hormonalna: Nie

Re: Rozrost gruczołówy z ogniskami atypii

Postprzez Magda08 » 28 gru 2022, o 21:55

Nie wiem czy tam w brzuchu mielą ale mnie usunęli przydatki(jedne - lewe) laparoskopowo i jedno wiem na pewno szybciej się wraca do zdrowia niż po zwykłym cięciu.
Magda08
 
Posty: 144
Dołączył(a): 5 sie 2022, o 14:36
Wiek: 47
Data operacji: 6 czerwca 2023
Metoda operacji, zabiegu: przez pochwę
Powód operacji, zabiegu: endometrioza, macica mięśnikowata, torbiele endometrialne jajnika, nadmierne krwawienia , anemia, adenomioza
Zakres operacji: usunięcie macicy, prawy jajowód, szyjka macicy
Wynik HP: po łyżeczkowaniu: polipowate endometrium z cechami wydzielania,
wycinki z tarczy szyjki pokryte nabłonkiem paraepidermoidalnym i gruczołowym bez cech dysplazji
po operacji: endometrioza wewnątrz macicy,
Terapia hormonalna: nie mam

Re: Rozrost gruczołówy z ogniskami atypii

Postprzez ASAJ75 » 29 gru 2022, o 12:41

Nic nie mielą, tylko robią na powłoce brzusznej 3 do 5 dziurek i nimi wkładają kamerę i narzędzia. Usuwany organ rozkrawają na mniejsze części( ale z głową, bez „mielenia”i wyciągają po trochę, Dochodzi się po tym szybko, ja swoje obie operacje tak miałam , obie rano, już po południu spacerowałam po oddziale po ścianach( kr.ęcilo się w głowie po narkozie, ale lekarze zalecali ruch), a na trzeci dzień normalny spacer na dworze. Jak rozkrawają w brzuchu normalnym cięciem i tak leci krew i jakby coś się miało rozleźć po krwioobiegu to i tak się rozlewie. Bierz laparoskopię z całym jej dobrodziejstwem.
ASAJ75
 
Posty: 882
Dołączył(a): 10 lip 2022, o 17:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiek: 47
Data operacji: 5 lipca 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: Usunięcie macicy, jajowodów -22.03.22, jajników, węzłów chłonnych-05.07.22
Wynik HP: W jednym z 13 usuniętych węzłów przerzut nowotworu
Terapia hormonalna: Nie

Re: Rozrost gruczołówy z ogniskami atypii

Postprzez madzia » 29 gru 2022, o 14:28

Bardzo Ci dziękuję ASAJ:)
Mam jeszcze jedno pytanie-może któraś z Was będzie wiedziała czy warto...
Na jutro czyli 30.12 zapisałam się na rezonans miednicy.Ktos mi mówił że pokaże czy moj przerost/rozrost błony macicy z ogniskami stypii( takie histo)jest obarczony komórkami stricte nowotworowymi. Jeszcze chce to spróbować żeby być pewnym( o ile to możlwe) idac na operacje...Dodam ze mr robię prywatnie wiec troche to kosxtuje....Pytanie do was- czy warto, czy wynik rozstrzygnie mój dylemat co Tam się dzieje i czy żeby był sens tego badania-to z kontrastem czy bez? Jeżeli ktoś coś wie-odezwijcie się. Z góry dziękuję.
madzia
 
Posty: 14
Dołączył(a): 22 gru 2022, o 11:54
Wiek: 50
Data operacji: 11 stycznia 2023
Metoda operacji, zabiegu: czekam na operację
Powód operacji, zabiegu: Rozrost gruczolakowaty z atypią
Zakres operacji: Wycięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: Czekam na wynik histo
Terapia hormonalna: Nie

Re: Rozrost gruczołówy z ogniskami atypii

Postprzez Magda08 » 29 gru 2022, o 15:35

na z kontrastem musisz chyba mieć skierowanie nawet jezeli idziesz prywatnie i wynik kreatyniny
wydaje mi się, ze bez kontrastu nie ma sensu robić, Jednak to jest moje zdanie
Magda08
 
Posty: 144
Dołączył(a): 5 sie 2022, o 14:36
Wiek: 47
Data operacji: 6 czerwca 2023
Metoda operacji, zabiegu: przez pochwę
Powód operacji, zabiegu: endometrioza, macica mięśnikowata, torbiele endometrialne jajnika, nadmierne krwawienia , anemia, adenomioza
Zakres operacji: usunięcie macicy, prawy jajowód, szyjka macicy
Wynik HP: po łyżeczkowaniu: polipowate endometrium z cechami wydzielania,
wycinki z tarczy szyjki pokryte nabłonkiem paraepidermoidalnym i gruczołowym bez cech dysplazji
po operacji: endometrioza wewnątrz macicy,
Terapia hormonalna: nie mam

Re: Rozrost gruczołówy z ogniskami atypii

Postprzez hugnonot » 29 gru 2022, o 19:50

madzia napisał(a):Dziewczyny:) bardzo, bardzo Wam dziękuję za odzew, opowieści o waszych sprawach i wsparcie.
Ciągle mną targają sprzeczne uczucia-ale nie ma co dalej tego wałkować.Dylemat jest i będzie.A najważniejsze,żeby iść na operację w zgodzie z sobą...9.01 udało mi się jeszcze-"rzutem na taśmę" zarejestrować do pewnego dobrego ginekologa-żeby jeszcze to przekonsultować( aczkolwiek.dociera do mnie że stosuję oszustwo wobec siebie, bo komu kradnę ten czas?Sobie....co w ten sposób osiągnę?...bardziej czuję,że większy mętlik w głowie niż wewnętrzny spokój..)..Ale czuję,że tak muszę, najwyżej będę lżejsza o kasiorkę, (3 stowki , bo tyle mnie będzie kosztować ta fanaberia he he he)którą wydam na rzeczową wizytę. Lekarz,który ma mnie operować-chce to zrobić laparoskopowo( TLH+ BSO groźnie brzmiące ale Internecik wyjaśnił co to ).Wiadomo,że jeżeli coś pójdzie.nie tak jak sobie operatorzy życzą, to rozetną mnie czwarty raz po tym samym.cieciu lub w poprzek-na świeżo.Ale ja nie o tym -w sumie-chciałam Was dopytać-czy jeżeli laparoskopowo to oznacza,że w moim brzuchu ląduje coś na kształt młynka, który "mieli " "kruszy" czy jak to nazwac organy do usunięcia i potem sie to wyciąga?Takie cos mi się.obilo o uszy, takie"opowiesci strasznej tresci" ...czy to prawda?Jeśli tak-to chyba łatwo coś przeoczyc- jakiś kawałeczek mięska i zostawić w brzuchu???!?! Jesli cos wiecie na ten temat-dajcie znać, bo ja w swej naiwności i zarazem malej wiedzy- mogłam coś pokręcić.Pozdrowienia ciepłe dla wszystkich!

Laparoskopowo oznacza zrobienie trzech dziurek, wchodzi nimi endoskop i mini narzędzia - wycinają usuwają po kawałku. Zaletą jest to że nie masz blizn i szybciej się goi wadą to że chirurg musi być lepszy. Klasyczną prostą operację w stylu rozpłatać i usunąć może wykonać student II roku medycyny. Zwykle nie chcą robić laparoskopii jeśli wcześniej było klasyczne cięcie bo są blizny, zrosty, zmiana położenia. Konsultacja z innym (jednym a nawet więcej) najlepiej gino-chirurgiem jest dobrym pomysłem, wypytaj o wszystko. A może trafisz na lepszego specjalistę. Pytałaś o TK - to jak lepsze USG szału nie ma. PET pokazałby więcej tzn. czy jest złośliwego coś w danym momencie. Obawiam się, że ani TK ani PET nie odpowie Tobie na pytanie co zrobić. To metody obrazowe nie tkankowe.
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Re: Rozrost gruczołówy z ogniskami atypii

Postprzez hugnonot » 29 gru 2022, o 19:53

madzia napisał(a):Bardzo Ci dziękuję ASAJ:)
Mam jeszcze jedno pytanie-może któraś z Was będzie wiedziała czy warto...
Na jutro czyli 30.12 zapisałam się na rezonans miednicy.Ktos mi mówił że pokaże czy moj przerost/rozrost błony macicy z ogniskami stypii( takie histo)jest obarczony komórkami stricte nowotworowymi. Jeszcze chce to spróbować żeby być pewnym( o ile to możlwe) idac na operacje...Dodam ze mr robię prywatnie wiec troche to kosxtuje....Pytanie do was- czy warto, czy wynik rozstrzygnie mój dylemat co Tam się dzieje i czy żeby był sens tego badania-to z kontrastem czy bez? Jeżeli ktoś coś wie-odezwijcie się. Z góry dziękuję.

Rezonans poprzez czasy relaksacji częściowo na to pytanie odpowie ale 100% nie da. Jeśli już to tylko PET - ma lepszą rozdzielczość i czułość, wyłapuje pojedyncze nawet ogniska ale jest drogi. Czy warto nie wiem, to już sama musisz zdecydować. Odpowie na pytanie odnośnie wielkości i złośliwości z dużym prawdopodobieństwem, ale co zrobić nie powie.
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Re: Rozrost gruczołówy z ogniskami atypii

Postprzez ASAJ75 » 30 gru 2022, o 18:31

PET prywatnie 4,5 tys- robią całe ciało, nie ma opcji by tylko wybrany obszar ciała. Wiem bo w maju robiłam priv w Affidea w Poznaniu. To najdokładniejsze badanie,ale w sumie, wskazanie jest by je robić tylko przy podejrzeniach nowotworów i kontroli po nich. I nawet prywatnie trzeba mieć skierowanie, bez tego nie robią.
Racja Hugnonot- 3 dziurki, u mnie 5 bo szukali jeszcze węzłów chłonnych, które nota bene świeciły w PET.
Madzia, jak Cię uspokoją dodatkowe badania to je rób. Urządzenia są różne, obrazowanie różne, czasem w jednym coś widać a w drugim nie , im dokładniejsza diagnostyka tym lepiej.
Tylko pytanie czy sobie sama to badanie wymyśliłaś, czy jakiś lekarz zasugerował? No i czy Ci zdążą opisać do operacji?
ASAJ75
 
Posty: 882
Dołączył(a): 10 lip 2022, o 17:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiek: 47
Data operacji: 5 lipca 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: Usunięcie macicy, jajowodów -22.03.22, jajników, węzłów chłonnych-05.07.22
Wynik HP: W jednym z 13 usuniętych węzłów przerzut nowotworu
Terapia hormonalna: Nie

Re: Rozrost gruczołówy z ogniskami atypii

Postprzez madzia » 31 gru 2022, o 16:10

CześćASAJ,dziękuję za informację o PET-cie.Na to jeszcze mam czas:) chociaz czasami kuszące jest, żeby WIEDZIEĆ...tylko jak już ma się tą wiedzę to trzeba coś z nią zrobić i zadziałać...A to czasami stawia człowieka nagle- z dnia na dzień lub z godziny na godzinę nad przepaścią....Życie...Co do mr-zasugerował mi to pewien lekarz,jako jeszcze jedno badanie przed podjęciem decyzji...Niestery na wynik czeka sie do 15 dni roboczych a ja przyjecie do szpitala mam zaordynowane na12.01..Ale życie nauczyło mnie, i nieraz pokazało, że czasami trzeba zwolnić i plynąć z prądem-nie stawiając oporu więc po prostu tak zrobię.Moze opis jakimś cudem będzie do tego terminu?A jeżeli nie-postaram się przesunąć przyjęcie do szpitala. Jeżeli noszę w sobie coś gorszego niż rozrost z ogniskami atypii'- to myślę,że tydzień lub 2 lub Max 3 później-nie zrobi aż tak wielkiej różnicy...I tak będzie na mnie czekać najwiekszy bój do stoczenia w moim życiu...:(
Tak więc dziewczyny-na razie "płynę,", nie ma wirów i lejów,, pomalutku....
Pozdrawiam Was ciepło,życząc wielu dobrych dni, godzin, minut i chwil w Nowym Roku:)
madzia
 
Posty: 14
Dołączył(a): 22 gru 2022, o 11:54
Wiek: 50
Data operacji: 11 stycznia 2023
Metoda operacji, zabiegu: czekam na operację
Powód operacji, zabiegu: Rozrost gruczolakowaty z atypią
Zakres operacji: Wycięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: Czekam na wynik histo
Terapia hormonalna: Nie

Re: Rozrost gruczołówy z ogniskami atypii

Postprzez ASAJ75 » 31 gru 2022, o 16:48

A cóż to za czarny ton? zakładaj że wytną i będzie koniec problemów😀
ASAJ75
 
Posty: 882
Dołączył(a): 10 lip 2022, o 17:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiek: 47
Data operacji: 5 lipca 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: Usunięcie macicy, jajowodów -22.03.22, jajników, węzłów chłonnych-05.07.22
Wynik HP: W jednym z 13 usuniętych węzłów przerzut nowotworu
Terapia hormonalna: Nie

Re: Rozrost gruczołówy z ogniskami atypii

Postprzez hugnonot » 31 gru 2022, o 18:20

madzia napisał(a):CześćASAJ,dziękuję za informację o PET-cie.Na to jeszcze mam czas:) chociaz czasami kuszące jest, żeby WIEDZIEĆ...tylko jak już ma się tą wiedzę to trzeba coś z nią zrobić i zadziałać...A to czasami stawia człowieka nagle- z dnia na dzień lub z godziny na godzinę nad przepaścią....Życie...Co do mr-zasugerował mi to pewien lekarz,jako jeszcze jedno badanie przed podjęciem decyzji...Niestery na wynik czeka sie do 15 dni roboczych a ja przyjecie do szpitala mam zaordynowane na12.01..Ale życie nauczyło mnie, i nieraz pokazało, że czasami trzeba zwolnić i plynąć z prądem-nie stawiając oporu więc po prostu tak zrobię.Moze opis jakimś cudem będzie do tego terminu?A jeżeli nie-postaram się przesunąć przyjęcie do szpitala. Jeżeli noszę w sobie coś gorszego niż rozrost z ogniskami atypii'- to myślę,że tydzień lub 2 lub Max 3 później-nie zrobi aż tak wielkiej różnicy...I tak będzie na mnie czekać najwiekszy bój do stoczenia w moim życiu...:(
Tak więc dziewczyny-na razie "płynę,", nie ma wirów i lejów,, pomalutku....
Pozdrawiam Was ciepło,życząc wielu dobrych dni, godzin, minut i chwil w Nowym Roku:)

robiąc mr powiedz, że naprawdę pilnie potrzebujesz wyniku z opisem bo od tego zależy zakres operacji, wybłagaj żeby szybciej opisali, czasami trafia się na człowieka przez duże C i się udaje
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Re: Rozrost gruczołówy z ogniskami atypii

Postprzez Roberta » 2 sty 2023, o 12:41

Cześć. Mam podobny przypadek. Ognisko hyperplazji gruczolowej , prawdopodobnie w obrębie polipa. W lipcu podczas rutynowej kontroli wykryto polipa. W sierpniu miałam przyjść na kontrolę czy jest. Lekarka wypisała skierowanie na histeroskopia mówiąc że mogę poczekać 2 -3 miesiące. Zapisałam się od razu na wrzesień. Po miesiącu telefon. Moja lekarka zaleca usuniecie macicy. Grubość endometrium jest prawidłowa i zawsze taka była. W międzyczasie byłam na konsultacji u innego lekarza. Nie zgodził się na operację. Mam 3 miesięczna kuracje hormonalną. Potem abrazja i histeroskopia. Jeśli nadal będzie atypia to operacja. Jeśli proces nowotwory się zatrzyma to spirala Mirena. Lekarz mówił mi że w USA tak leczą raka i jest 80 procent skuteczności.
Moim problemem jest wiek. Mam 34 lata i plany macierzyńskie. Gdybym miała dwójkę dzieci od razu poszłabym na operację.
Roberta
 
Posty: 11
Dołączył(a): 8 lis 2022, o 21:24
Wiek: 34
Data operacji: 1 września 2022
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: Polip z atypia
Zakres operacji: Histeroskopia
Wynik HP: Atypia
Terapia hormonalna: Brak

Re: Rozrost gruczołówy z ogniskami atypii

Postprzez madzia » 3 sty 2023, o 07:36

CześćRoberta:)
Trudne decyzje przed nami wszystkimi, prawda? W związku ze swoją sytuacją - zaczęłam dużo czytać różnych rzeczy i poszukiwać w necie( szczególnie w pubmed.com-polecem bardzo,ale niestety anglojęzyczne artykuły) i chylę czoło przed twoim lekarzem u którego się konsultowałaś. On naprawdę ma rację...W Stanach i w Europie Zachodniej jest duże prawdopodobieństwo,że inaczej by nas leczono. Oczywiście każdy przypadek jest inny ale próbuje się najpierw poszerzać diagnostykę A potem dopiero włączyć odpowiednie leczenie...W moim przypadku- chociaż pół życia chodziłam i to prywatnie do"utytułowanych" ginekologów-to zawsze po pobieżnej diagnostyce ( analizując to terraz-widze wyraźnie)- wysyłano mnie od razu na operację. Dlaczego?Pewnie odpowiedzi jest sporo ale wiem , że NFZ płaci zdecydowanie więcej oddziałom za procedurę operatywy mającej na celu usunięcie i to najlepiej "wszystkiego"( szczegolne ginekologia) niż pogłębioną diagnostykę.
Ja osobiście nie mam dobrych doświadczeń z hormonami( notabene w chwili obecnej nie mogę ich brać), ale myślę,że dobrze robisz idąc obecnie w tym kierunku.Trzymam kciuki za leczenie i jego efekty i za plany macierzyńskie-moze nawet w tym roku?
Ja teraz jestem i będę jeszcze przez pewien czas w "zawieszeniu" i oczekiwaniu na wynik rezonansu...A co potem?Byleby do przodu:)
Zdrowia w Nowym Roku dla Wszystkich Syrenek i nie tylko:)
madzia
 
Posty: 14
Dołączył(a): 22 gru 2022, o 11:54
Wiek: 50
Data operacji: 11 stycznia 2023
Metoda operacji, zabiegu: czekam na operację
Powód operacji, zabiegu: Rozrost gruczolakowaty z atypią
Zakres operacji: Wycięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: Czekam na wynik histo
Terapia hormonalna: Nie

Re: Rozrost gruczołówy z ogniskami atypii

Postprzez Anita71 » 3 sty 2023, o 22:06

Madzia jestem po wycięciu całości macicy z przydatkami po atypii w obrębie polipa trzonu macicy. Generalnie nie wiem, czy sens jest pisać to samo co pisałam wcześniej bo generalnie jak wrzucisz w wyszukiwarkę atypia to wyjdzie kilka wątków Syrenek po podobnych rozpoznaniach. Po wysłuchaniu, przeczytaniu ich historii i po moich doświadczeniach nie byłabym tak pewna w ocenie, że wycięcie całości macicy to podejście niewłaściwe czy też na wyrost. U mnie wynik hispat był po operacji, jak po łyżeczkowaniu taki sam, czyli stan przednowotworowy inaczej rak in situ tj. w miejscu. Ale są tu Syrenki u których wynik hispat po wycięciu był gorszy niż przed operacją, bo był rakowy. Nie wiem, czy jest sens, gdy jesteśmy juz po porodach walczyć hormonalnie o zachowanie macicy, wg mnie to trochę ryzykowne. Co innego gdy planuje się zajść w ciążę. Nie powiem, że życie bez jajników, szyjki macicy i pociętą pochwą jest spoko bo dla mnie nie jest. Odczuwam dotkliwie konsekwencje mojej operacji. Ale Madzia jeżeli rezonans nic nie pokaże to jaką masz pewność, że macica jest tylko z atypia? Po wycięciu i dokładnym zbadaniu dopiero mamy pewność. Pozostawienie atypii to ryzyko. Ona w konsekwencji daje raka. A leczenie jej farmakologiczne no nie wiem, czy jest właściwe. Każda z nas ostatecznie sama podejmuje decyzję. Oby były właściwe. Pozdrawiam
Anita71
 
Posty: 8671
Dołączył(a): 27 sty 2019, o 21:51
Wiek: 0
Data operacji: 17 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: ogniska rozrostu gruczołowego z atypią w obrębie polipa endometrialnego, mięśniaki
Zakres operacji: wycięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: wynik jak po wyłyżeczkowaniu
Terapia hormonalna: nie miałam

Następna strona

Powrót do Po operacji usunięcia macicy



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości