RADIOTERAPIA

Co warto wiedzieć

Re: RADIOTERAPIA

Postprzez ganela » 9 sty 2023, o 17:41

Miałam radio i 3 brachy. Podobnie jak ty. Furagin brałam zapibiegawczo. Skończyłam 15 grudnia. Jak na razie super. Skora ok. Tylko prysznice brałam i balsam.onko na skórę. Po brachy też ok. Czasami vos zakluje ale to tyle. Biegunki.. głównie po laktozie. Stoperan pomagał.
ganela
 
Posty: 152
Dołączył(a): 11 lut 2022, o 15:20
Lokalizacja: Śląsk
Wiek: 46
Data operacji: 21 lutego 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak g2
Zakres operacji: Calkowita
Wynik HP: Nie był robiony
Terapia hormonalna: Nie wiem.

Re: RADIOTERAPIA

Postprzez ASAJ75 » 10 sty 2023, o 00:01

Dziękuję Ganelo.
Piąta lampa za mną i póki co nie jest źle. Mdłości jakby słabsze, a dziś nawet zdarzyło mi się zdrowo ( a właściwie niezdrowo) podjeść.
Oby tak było do końca…
ASAJ75
 
Posty: 882
Dołączył(a): 10 lip 2022, o 17:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiek: 47
Data operacji: 5 lipca 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: Usunięcie macicy, jajowodów -22.03.22, jajników, węzłów chłonnych-05.07.22
Wynik HP: W jednym z 13 usuniętych węzłów przerzut nowotworu
Terapia hormonalna: Nie

Re: RADIOTERAPIA

Postprzez Arabella73 » 10 sty 2023, o 14:40

Asaj przebrniesz przez te lampy bezproblemowo ja Ci to mówię :x Trzymaj się kochana życzę zero mdłości i jeszcze mniej biegunek :x %%- %%- %%- %%-
Arabella73
 
Posty: 162
Dołączył(a): 30 lip 2022, o 14:37
Wiek: 72
Data operacji: 20 czerwca 2022
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: Nowotwór trzonu macicy
Zakres operacji: Usunięcie macicy z przydatkami i okolicznymi węzłami
Wynik HP: ok
Terapia hormonalna: Brak

Re: RADIOTERAPIA

Postprzez ASAJ75 » 10 sty 2023, o 18:49

💪👍
ASAJ75
 
Posty: 882
Dołączył(a): 10 lip 2022, o 17:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiek: 47
Data operacji: 5 lipca 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: Usunięcie macicy, jajowodów -22.03.22, jajników, węzłów chłonnych-05.07.22
Wynik HP: W jednym z 13 usuniętych węzłów przerzut nowotworu
Terapia hormonalna: Nie

Re: RADIOTERAPIA

Postprzez ASAJ75 » 14 sty 2023, o 14:58

Czy chudłyście na radioterapii? Mam znów dwa kilo mniej, 9 z 31 naświetlań za mną. Fakt mniej jem, bo nie mieszkam w domu, kupuję jedzenie pod potrzeby, więc nie sięgam po jakieś przekąski, które w domu zawsze są i korzystam- a to było jabłuszko, a to kromeczka z masełkiem, a to jakiś jogurcik. W sumie teraz 3 główne posiłki i tyle. Nie pomaga fakt że jestem tak opita wodą przed badaniem( prawie 2,5 litra) że do późnego obiadu czuję się napchana po korek. Jak skończę lampy już chyba nigdy nie tknę wody, którą zawsze lubiłam🤢. Biegunek póki co nie mam…Wyglądam dobrze, w sensie figury, ale trochę się martwię, bo te dwa kilo to zeszły w ciągu dwóch tygodni. Siniaki mam pod oczami, pojawiły się jakoś po ostatniej chemii. Dajcie proszę znać, bo może to normalne…
No i od dwóch dni mam jakieś upławy, minimalnie swędzi. W poniedziałek mam wizytę u lekarza to podpytam, może to efekt naświetlań, a może coś złapałam bo śpię poza domem i korzystam z obcej toalety ?
ASAJ75
 
Posty: 882
Dołączył(a): 10 lip 2022, o 17:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiek: 47
Data operacji: 5 lipca 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: Usunięcie macicy, jajowodów -22.03.22, jajników, węzłów chłonnych-05.07.22
Wynik HP: W jednym z 13 usuniętych węzłów przerzut nowotworu
Terapia hormonalna: Nie

Re: RADIOTERAPIA

Postprzez hugnonot » 14 sty 2023, o 15:46

ASAJ75 napisał(a):Czy chudłyście na radioterapii? Mam znów dwa kilo mniej, 9 z 31 naświetlań za mną. Fakt mniej jem, bo nie mieszkam w domu, kupuję jedzenie pod potrzeby, więc nie sięgam po jakieś przekąski, które w domu zawsze są i korzystam- a to było jabłuszko, a to kromeczka z masełkiem, a to jakiś jogurcik. W sumie teraz 3 główne posiłki i tyle. Nie pomaga fakt że jestem tak opita wodą przed badaniem( prawie 2,5 litra) że do późnego obiadu czuję się napchana po korek. Jak skończę lampy już chyba nigdy nie tknę wody, którą zawsze lubiłam🤢. Biegunek póki co nie mam…Wyglądam dobrze, w sensie figury, ale trochę się martwię, bo te dwa kilo to zeszły w ciągu dwóch tygodni. Siniaki mam pod oczami, pojawiły się jakoś po ostatniej chemii. Dajcie proszę znać, bo może to normalne…
No i od dwóch dni mam jakieś upławy, minimalnie swędzi. W poniedziałek mam wizytę u lekarza to podpytam, może to efekt naświetlań, a może coś złapałam bo śpię poza domem i korzystam z obcej toalety ?

wypisanie dużej ilości wody działa odchudzająco. Siniaki pod oczami mogą się pojawiać, zwykle oznaczają niewydolność lub problemy z nerkami - pijesz dużo to mocno pracują, ale mogą się też być reakcją na konkretny chemioterapeutyk. Zwróć uwagę czy schodzą i przed kolejną ich nie ma a pojawiają się po podaniu. Obserwuj.
Upławy i swędzenie to może być grzybica, niedobór probiotyków, nadmiar antybiotyków w ostatnim czasie i wybita flora bakteryjna. Zastosuj probiotyki ale jakieś porządne jakościowo np. dicoflor bayera albo sanprobi (jakojelitowe) i provag jako te specjalne dla kobiet. U mnie sprawdzał się żel multi-gyn acti-gel (jest dosyć drogi) ale nie wiem czy możesz stosować.
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Re: RADIOTERAPIA

Postprzez ASAJ75 » 14 sty 2023, o 17:32

Hug, ja jestem już po swoich chemiach ponad miesiąc. Nerki zdrowe. Sanprobi łykam codziennie plus pół jogurtu naturalnego i siemię lniane. Płynów dziennie w ziołowych herbatkach, wodzie i żurawinie mam minimum 3,5 litra. Następny kupię provag🙂. Myślę że może mam w trakcie tej radio, tak szybko po chemiach, jakieś niedobory we krwi, może żelazo, to w kwestii siniaków pod oczami. Zobaczymy co w poniedziałek lekarz powie. Grzybica możliwa, szlajam się teraz po publicznych toaletach. Raczej nie siadam, ale raz w szpitalu musiałam, była podkładka itp, ale wiadomo🫣.
Ech… leczenie, na jedno pomaga na inne szkodzi- moja mama zawsze tak mówiła…
ASAJ75
 
Posty: 882
Dołączył(a): 10 lip 2022, o 17:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiek: 47
Data operacji: 5 lipca 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: Usunięcie macicy, jajowodów -22.03.22, jajników, węzłów chłonnych-05.07.22
Wynik HP: W jednym z 13 usuniętych węzłów przerzut nowotworu
Terapia hormonalna: Nie

Re: RADIOTERAPIA

Postprzez Stynka » 14 sty 2023, o 18:28

Asaja,
może troszkę schudłam, ale... się nie ważyłam ;)
Podkrążone oczy u moich bliskich zauważam (rzadziej u siebie) przy słabym "nawodnieniu" organizmu.
Dyskomfort (pieczenia, swędzenia) też miałam. Lekarz nic nie zlecił oprócz... nie wycierać się po natrysku tylko... suszyć ;) Myłam się delikatnym, bezzapachowym żelem.
Szybko się męczyłam i nie wiem czy to pozostałości po chemii, działania radio, niskiej hemoglobiny (takiej z pogranicza) czy mimo wszystko ...nadwagi :ymblushing:
Ps.
Mam tak jak Ty, że poza domem jem dużo mniej. Nie przekąszam, nie przegryzam, nie biorę dokładek... niestety potem w domu dość szybko nadrabiam straty ;)
Stynka
 
Posty: 4350
Dołączył(a): 25 gru 2018, o 21:42
Wiek: 57
Data operacji: 3 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: rozszerzone usunięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: potwierdzony G3; naciek ogniskowo zajmuje 3/4 mięśnia
Terapia hormonalna: aktualnie brak

Re: RADIOTERAPIA

Postprzez hugnonot » 14 sty 2023, o 19:38

ASAJ75 napisał(a):Hug, ja jestem już po swoich chemiach ponad miesiąc. Nerki zdrowe. Sanprobi łykam codziennie plus pół jogurtu naturalnego i siemię lniane. Płynów dziennie w ziołowych herbatkach, wodzie i żurawinie mam minimum 3,5 litra. Następny kupię provag🙂. Myślę że może mam w trakcie tej radio, tak szybko po chemiach, jakieś niedobory we krwi, może żelazo, to w kwestii siniaków pod oczami. Zobaczymy co w poniedziałek lekarz powie. Grzybica możliwa, szlajam się teraz po publicznych toaletach. Raczej nie siadam, ale raz w szpitalu musiałam, była podkładka itp, ale wiadomo🫣.
Ech… leczenie, na jedno pomaga na inne szkodzi- moja mama zawsze tak mówiła…

Grzybica nie wynika z szlajania się tylko z zaburzenia flory bakteryjnej, wytłuczesz dobrą, lub wszystką to namnoży się zła.
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Re: RADIOTERAPIA

Postprzez Gonia » 15 sty 2023, o 00:01

Też miałam tendencje do chudnięcia podczas radioterapii. Tylko, że ja bardzo pilnowałam wagi (ważyłam się codziennie) i w stosunku do wskazań zwiększałam ilość porcji w ciągu dnia wg zasady mniejsze ale częściej. Pomagało.
Avatar użytkownika
Gonia
 
Posty: 432
Dołączył(a): 11 sty 2022, o 12:17
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiek: 54
Data operacji: 22 grudnia 2021
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Nowotwór złośliwy trzonu macicy
Zakres operacji: Zmodyfikowane radykalne wycięcie macicy z przydatkami. Limfadenektomia miedniczna.
Wynik HP: rak gruczołowy endometrialny G3, nacieka >50% grubości mięśniówki, podścielisko szyjki macicy z naciekiem raka, , LVSI+, surowicówka, przymacicza, jajniki, jajowody bez nacieków raka, węzły chłonne bez zmian nowotworowych, brak widocznych cech naciekania pni nerwowych, linie cięcia chirurgicznego bez zmian nowotworowych. minimalny margines resekcji chirurgicznej na przymacicach 0,1cm
Terapia hormonalna: Nie będzie

Re: RADIOTERAPIA

Postprzez ASAJ75 » 15 sty 2023, o 11:15

Gonia napisał(a):Też miałam tendencje do chudnięcia podczas radioterapii. Tylko, że ja bardzo pilnowałam wagi (ważyłam się codziennie) i w stosunku do wskazań zwiększałam ilość porcji w ciągu dnia wg zasady mniejsze ale częściej. Pomagało.



Też myślę że muszę więcej jeść Goniu. Z tym że wczoraj jak do Was napisałam o tym post , po zjedzeniu obiadu, dopadła mnie pierwsza biegunka. Ale fakt - zjadłam łyżeczkę kiszonej kapusty. Niestety nie dobiegłam do toalety jak zerwałem się z fotela. Wstyd przed mężem i córką🤦‍♀️
ASAJ75
 
Posty: 882
Dołączył(a): 10 lip 2022, o 17:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiek: 47
Data operacji: 5 lipca 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: Usunięcie macicy, jajowodów -22.03.22, jajników, węzłów chłonnych-05.07.22
Wynik HP: W jednym z 13 usuniętych węzłów przerzut nowotworu
Terapia hormonalna: Nie

Re: RADIOTERAPIA

Postprzez hugnonot » 15 sty 2023, o 14:13

ASAJ75 napisał(a):
Gonia napisał(a):Też miałam tendencje do chudnięcia podczas radioterapii. Tylko, że ja bardzo pilnowałam wagi (ważyłam się codziennie) i w stosunku do wskazań zwiększałam ilość porcji w ciągu dnia wg zasady mniejsze ale częściej. Pomagało.



Też myślę że muszę więcej jeść Goniu. Z tym że wczoraj jak do Was napisałam o tym post , po zjedzeniu obiadu, dopadła mnie pierwsza biegunka. Ale fakt - zjadłam łyżeczkę kiszonej kapusty. Niestety nie dobiegłam do toalety jak zerwałem się z fotela. Wstyd przed mężem i córką🤦‍♀️


Jadłaś surową czy gotowaną? Jeśli surową to potwierdza brak dobrej flory bakteryjnej.
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Re: RADIOTERAPIA

Postprzez Arabella73 » 15 sty 2023, o 15:22

Asaj moja mama też schudła na radio ,ale teraz już przytyła 4kg :) Apetyt ma przez tabletki ,które dostała na mrowienia palców u rąk i nóg. Wyczytałyśmy też, że po tych tabletkach i cystostatykach może być ta opuchlizna stopy ( w nocy znika tylko w dzień ) . Oczy też ma podkrążone i nie wiem czy to za mało płynów(chociaż te dwa i pół litra dziennie wypija) czy chemia ,bo badania krwi ,jak na razie ma w normie. Pani doktor zaleciła tylko suplementować magnez b6 i wapń ,a dodatkowo łyka iskial immuno i pije doppelherz :) I oczywiście sok z kiszonych buraków obowiązkowo :)
Miłej niedzieli %%- %%- %%-
Arabella73
 
Posty: 162
Dołączył(a): 30 lip 2022, o 14:37
Wiek: 72
Data operacji: 20 czerwca 2022
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: Nowotwór trzonu macicy
Zakres operacji: Usunięcie macicy z przydatkami i okolicznymi węzłami
Wynik HP: ok
Terapia hormonalna: Brak

Re: RADIOTERAPIA

Postprzez ASAJ75 » 15 sty 2023, o 15:46

Hug, surową kiszoną. No i wypiłam sok z marchewki- małą szklankę. Myślisz Hug że wyjałowione jelita tak zareagowały na kapustę? To Sanprobi nic nie daje☹️, łykam je od paru miesięcy.
Arabello, ja muszę na razie sok z kiszonego buraka niestety odpuścić- po nim dopiero mnie wyczyści…Jem co dzień gotowanego. Jabłka tylko gotowane. Każdego dnia luźna jajecznica na maśle bezlaktowym. Produkty mleczne tylko bez laktozy. No zobaczymy…
ASAJ75
 
Posty: 882
Dołączył(a): 10 lip 2022, o 17:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiek: 47
Data operacji: 5 lipca 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: Usunięcie macicy, jajowodów -22.03.22, jajników, węzłów chłonnych-05.07.22
Wynik HP: W jednym z 13 usuniętych węzłów przerzut nowotworu
Terapia hormonalna: Nie

Re: RADIOTERAPIA

Postprzez Arabella73 » 15 sty 2023, o 15:49

Asaj to prawda podczas radio sok z kiszonego buraka wzmaga biegunki to samo nabiał i surowe owoce niestety. Będzie dobrze :) Potem sobie odbijesz i będziesz jadła, co chcesz kochana %%- %%- %%-
Arabella73
 
Posty: 162
Dołączył(a): 30 lip 2022, o 14:37
Wiek: 72
Data operacji: 20 czerwca 2022
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: Nowotwór trzonu macicy
Zakres operacji: Usunięcie macicy z przydatkami i okolicznymi węzłami
Wynik HP: ok
Terapia hormonalna: Brak

Re: RADIOTERAPIA

Postprzez Gonia » 15 sty 2023, o 15:51

Przy biegunce dobry jest ryż z pieczonym jabłkiem i cynamonem, stoperan. Ryż z jabłkiem jadłam codziennie na podwieczorek :) Asaj jeżeli takie przygody, to tylko wśród bliskich. Byłaś otoczona miłością, zrozumieniem i pomocą :x :x :x
Avatar użytkownika
Gonia
 
Posty: 432
Dołączył(a): 11 sty 2022, o 12:17
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiek: 54
Data operacji: 22 grudnia 2021
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Nowotwór złośliwy trzonu macicy
Zakres operacji: Zmodyfikowane radykalne wycięcie macicy z przydatkami. Limfadenektomia miedniczna.
Wynik HP: rak gruczołowy endometrialny G3, nacieka >50% grubości mięśniówki, podścielisko szyjki macicy z naciekiem raka, , LVSI+, surowicówka, przymacicza, jajniki, jajowody bez nacieków raka, węzły chłonne bez zmian nowotworowych, brak widocznych cech naciekania pni nerwowych, linie cięcia chirurgicznego bez zmian nowotworowych. minimalny margines resekcji chirurgicznej na przymacicach 0,1cm
Terapia hormonalna: Nie będzie

Re: RADIOTERAPIA

Postprzez Arabella73 » 15 sty 2023, o 16:00

Goniu masz rację z tym ryżem i laremidem :) Moja mam wzięła tylko dwa razy laremid :)
Arabella73
 
Posty: 162
Dołączył(a): 30 lip 2022, o 14:37
Wiek: 72
Data operacji: 20 czerwca 2022
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: Nowotwór trzonu macicy
Zakres operacji: Usunięcie macicy z przydatkami i okolicznymi węzłami
Wynik HP: ok
Terapia hormonalna: Brak

Re: RADIOTERAPIA

Postprzez ASAJ75 » 15 sty 2023, o 21:44

Ryż lubię tylko w sushi, ale trudno, będę jadła znienawidzony deser z dzieciństwa. Może uda się bez leków.
ASAJ75
 
Posty: 882
Dołączył(a): 10 lip 2022, o 17:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiek: 47
Data operacji: 5 lipca 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: Usunięcie macicy, jajowodów -22.03.22, jajników, węzłów chłonnych-05.07.22
Wynik HP: W jednym z 13 usuniętych węzłów przerzut nowotworu
Terapia hormonalna: Nie

Re: RADIOTERAPIA

Postprzez olikkk » 15 sty 2023, o 22:11

Asaj nie wiem czy masz przeciwwskazania, ale przy biegunce u mnie zawsze pomaga mocno gorzka czekolada popijana gorzką kawą inką. Nasz rodzinny sposób i zawsze działa :)
Jeśli nie masz przeciwwskazań, to polecam wypróbować :kolobok_yes:
Pozdrawiam cieplutko :kolobok_give_heart2:
olikkk
Avatar użytkownika
olikkk
Glowny Moderator
 
Posty: 19226
Dołączył(a): 1 gru 2012, o 15:55
Lokalizacja: Śląsk
Wiek: 0
Data operacji: 23 lutego 2010
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: Mięśniaki macicy
Zakres operacji: Usunięcie macicy z przydatkami
Znieczulenie dolędźwiowe
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: Systen 50
od kwietnia 2010 roku
Na wyraźne efekty czakałam ok 2 miesięcy

Re: RADIOTERAPIA

Postprzez hugnonot » 16 sty 2023, o 00:20

ASAJ75 napisał(a):Ryż lubię tylko w sushi, ale trudno, będę jadła znienawidzony deser z dzieciństwa. Może uda się bez leków.

ryż rozgotowany jest najskuteczniejszy
probiotyki koniecznie bez tego nie ujedziesz
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Radioterapia, brachyterapia, chemioterapia



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości