Co zabrać ze sobą do szpitala na chemioterapię?

Co warto wiedzieć

Co zabrać ze sobą do szpitala na chemioterapię?

Postprzez CichoSza » 23 mar 2024, o 11:44

Kochane Syrenki, wiem, że wiele z Was miało chemię, więc może będziecie w stanie mi coś doradzić.

Zaraz po świętach zaczynam chemię i będę musiała w związku z tym położyć się na kilka dni na oddział. Zastanawiam się, co ze sobą zabrać, żeby pobyt był bardziej znośny i mieć w razie czego pod ręką coś, co pomoże zniwelować ewentualne skutki uboczne. Czy są jakieś "przydasie", które warto mieć przy sobie? Kupiłam już turbaniki (choć nie wiem, czy jest sens brać je na pierwszą chemię) i specjalny balsam na przesuszoną skórę po chemii, jedna Syrenka doradziła też, by wziąć ze sobą koc, bo może mi być zimno. Nie wiem jednak, co jeszcze mogłabym wziąć, o konieczności podania mi chemii dowiedziałam się zaledwie tydzień temu i jestem jeszcze troszkę skołowana. ;;)

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
It's wonderful what a smile can hide
If the teeth shine bright and it's nice and wide
It's so magical all you can keep inside
And if you bury it deep no one can find a thing, no

So come on now, open wide, open up now
Don't you think it's time

(Patrick Wolf)
Avatar użytkownika
CichoSza
 
Posty: 193
Dołączył(a): 4 sty 2024, o 18:51
Wiek: 33
Data operacji: 5 grudnia 2023
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: rak trzonu macicy G2 1A
Zakres operacji: wycięcie szyjki, macicy i przydatków
Wynik HP: rak trzonu macicy G1 1B
Terapia hormonalna: brak

Re: Co zabrać ze sobą do szpitala na chemioterapię?

Postprzez Marzena17 » 23 mar 2024, o 12:07

Cichosza przytulam mocno :ymhug: :kolobok_heart:
Marzena17
 
Posty: 2614
Dołączył(a): 11 maja 2019, o 20:32
Lokalizacja: Mazowieckie
Wiek: 49
Data operacji: 24 maja 2019
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: Mięśniaki, krwotoczne miesiączki.
Zakres operacji: Macica i jajniki.
Wynik HP: Ok
Terapia hormonalna: Od lipca '21 System 50. Oekolp forte, Gynoflor 2 miesięce po operacji. Qlaira rok i 4 miesiące przed operacją.

Re: Co zabrać ze sobą do szpitala na chemioterapię?

Postprzez ASAJ75 » 23 mar 2024, o 13:46

Cichosza!
Kocyk, ciepłe skarpetki, ładowarki do sprzętów, filmy ściągnięte na laptop/komórkę/ tableta, książkę, gazetę. Ja miałam zawsze swoją miękką poduszkę, bo szpitalne to takie puste flaczki.
Na ewentualne mdłości dostaniesz medykamenty( mi nie były potrzebne) , ale przydaje się do ciamkania imbir kandyzowany lub surowy pocięty w kosteczki( stary zwyczaj żeglarzy na mdłości na falach). Bywa że w pierwszych chwilach podawania chemii w ustach czuć taki specyficzny posmak.

Ja miałam ze sobą dużo wody, owoce poprzecierane te w tubkach i zwykłe wafle ( andruty). Po chemiach mialam pierwsze 2-3 dni kosmiczne zaparcia, więc zabierz suszone śliwki, jogurt, jabłka. Albo nawet czopki glicerynowe. Na oddziałach są lodówki i produkty podpisane w torbach można zostawiać.

Przybory higieniczne- wiadomo. Wygodny dres, albo i dwa, t-shirty na zmianę dużo, bo ja nawet w czasie dziennej chemii się przebierałam choć raz, bo sama sobie śmierdziałam jakoś tak dziwnie. Ręczniki raczej małe i te szybkoschnące, bo nie ma gdzie wysuszać wilgotnych.

Turban Ci jeszcze na pierwszą chemię niepotrzebny. Włosy zaczną lecieć po jakichś dwóch tygodniach.

Trzymaj się, mam nadzieję że przejdziesz przez to tak lekko jak ja.
ASAJ75
 
Posty: 882
Dołączył(a): 10 lip 2022, o 17:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiek: 47
Data operacji: 5 lipca 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: Usunięcie macicy, jajowodów -22.03.22, jajników, węzłów chłonnych-05.07.22
Wynik HP: W jednym z 13 usuniętych węzłów przerzut nowotworu
Terapia hormonalna: Nie


Powrót do Radioterapia, brachyterapia, chemioterapia



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości