BRACHYTERAPIA

Co warto wiedzieć

Re: BRACHYTERAPIA

Postprzez kade » 11 gru 2020, o 01:05

U mnie też były brachy. Kontrole mam cyklicznie co 3 m-ce. Tak bedzie przez 3 lata, później przechodzi sie na odstępy 6 m-czne. Ale to standardowa procedura dla osób objętych opieka onko po operacji tam, gdzie ja jeżdżę, niezaleznie od typu zastosowanej terapii. Oczywiście o ile jest wszystko ok.
Żadnych badań dodatkowych nie miałam. Tylko macanko i usg. Brachy miałam w kwietniu ubiegłego roku. B-) :kolobok_dirol:
pozdrowionka :))
Avatar użytkownika
kade
 
Posty: 368
Dołączył(a): 25 lut 2019, o 20:27
Wiek: 46
Data operacji: 11 lutego 2019
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: mięśniaki
Zakres operacji: usunięcie macicy z jajowodami
Wynik HP: nowotwór złośliwy trzonu macicy
Terapia hormonalna: brachyterapia HDR

Re: BRACHYTERAPIA

Postprzez ASAJ75 » 20 sty 2023, o 21:36

Dziewczyny, przeczytałam cały ten wątek, ale mam nadal jedno pytanie- w poniedziałek mam swoją pierwszą z trzech brachy.
Czy trzeba mieć jakąś oddzielną koszulę? Będę mieć w trybie ambulatoryjnym, nie będę leżeć w szpitalu, to jest pomiędzy moimi radioterapiami. Przeczytałam gdzieś jednak, że to jest tak duże promieniowanie, że ciuchy trzeba od razu zmienić i od razu wyprać, stąd najlepiej wziąć koszulę, nie można w nich wracać do domu. No i podobno nie można potem zbliżać się do dzieci.
Trochę mi się to wydaje nieprawdopodobne, a zapomniałam spytać personel, oni sami nic nie mówili…
ASAJ75
 
Posty: 854
Dołączył(a): 10 lip 2022, o 17:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiek: 47
Data operacji: 5 lipca 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: Usunięcie macicy, jajowodów -22.03.22, jajników, węzłów chłonnych-05.07.22
Wynik HP: W jednym z 13 usuniętych węzłów przerzut nowotworu
Terapia hormonalna: Nie

Re: BRACHYTERAPIA

Postprzez Gonia » 20 sty 2023, o 22:03

Nie stosowałam żadnych specjalnych środków ostrożności podczas ani po brachyterapii. Nikt ze służby zdrowia mnie nie informował o takiej konieczności. Mam nadzieję, że o tym nie zapomnieli :)
Avatar użytkownika
Gonia
 
Posty: 432
Dołączył(a): 11 sty 2022, o 12:17
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiek: 54
Data operacji: 22 grudnia 2021
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Nowotwór złośliwy trzonu macicy
Zakres operacji: Zmodyfikowane radykalne wycięcie macicy z przydatkami. Limfadenektomia miedniczna.
Wynik HP: rak gruczołowy endometrialny G3, nacieka >50% grubości mięśniówki, podścielisko szyjki macicy z naciekiem raka, , LVSI+, surowicówka, przymacicza, jajniki, jajowody bez nacieków raka, węzły chłonne bez zmian nowotworowych, brak widocznych cech naciekania pni nerwowych, linie cięcia chirurgicznego bez zmian nowotworowych. minimalny margines resekcji chirurgicznej na przymacicach 0,1cm
Terapia hormonalna: Nie będzie

Re: BRACHYTERAPIA

Postprzez hugnonot » 21 sty 2023, o 00:44

ASAJ75 napisał(a):Dziewczyny, przeczytałam cały ten wątek, ale mam nadal jedno pytanie- w poniedziałek mam swoją pierwszą z trzech brachy.
Czy trzeba mieć jakąś oddzielną koszulę? Będę mieć w trybie ambulatoryjnym, nie będę leżeć w szpitalu, to jest pomiędzy moimi radioterapiami. Przeczytałam gdzieś jednak, że to jest tak duże promieniowanie, że ciuchy trzeba od razu zmienić i od razu wyprać, stąd najlepiej wziąć koszulę, nie można w nich wracać do domu. No i podobno nie można potem zbliżać się do dzieci.
Trochę mi się to wydaje nieprawdopodobne, a zapomniałam spytać personel, oni sami nic nie mówili…


koszula bawełniana (tylko naturalne włókna), luźna
https://poliklinika.net/radioterapia-in ... -pacjenta/" rel="nofollow" rel="nofollow

Dawka jest dobierana indywidualnie i celowana w guz. Jeśli źródłem promieniotwórczym jest itr to czas połowicznego rozpadu to 64 godziny, gdy jod - czas połowicznego rozpadu to 8 dni. To są wartości fizyczne.
Przemnażając to przez 10 otrzymasz czas biologicznego rozpadu, który Ciebie interesuje, tj. taki po którym można uznać, że jesteś "czysta". Dla jodu jest to około 66 dni, dla itru to około 10 dni.
U nas chyba nie ma ograniczeń w kontaktach, ale na zachodzie zalecają ograniczyć kontakt z dziećmi i kobietami w ciąży. Napromieniowanie przenoszone na innych jest zwykle niskie ale jest.
Ostatnio edytowano 21 sty 2023, o 17:30 przez hugnonot, łącznie edytowano 2 razy
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Re: BRACHYTERAPIA

Postprzez ASAJ75 » 21 sty 2023, o 13:35

Dziękuję Hug
ASAJ75
 
Posty: 854
Dołączył(a): 10 lip 2022, o 17:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiek: 47
Data operacji: 5 lipca 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: Usunięcie macicy, jajowodów -22.03.22, jajników, węzłów chłonnych-05.07.22
Wynik HP: W jednym z 13 usuniętych węzłów przerzut nowotworu
Terapia hormonalna: Nie

Re: BRACHYTERAPIA

Postprzez ASAJ75 » 23 sty 2023, o 18:02

Cześć , pierwsza brachy za mną. I opiszę, żeby w przyszłości inne kobietki nie musiały się denerwować.
Po pierwsze - nie boli.
Po drugie- nawet ta pierwsza nie trwa strasznie długo. Zaaplikowano mi wałek, leżałam na metalowej płytce i wjazd do tomografu. Trwało to z rozbieraniem i ubieraniem się max 10 minut. Potem kazano mi się ubrać i czekałam w poczekalni na fotelu jakieś 40 minut, w tym czasie obliczano dla mnie dawkę promieniowania, lekarze musieli to zatwierdzić. Jak już się to stało wróciłam do tego samego pokoju na normalną leżankę, znów dostałam ten wałek do wnętrza i samo naświetlanie trwało 7 minut. Żadnych odczuć, bólu, wibracji, dyskomfortu.
Po trzecie ten wałek jest jak nieduży i niegruby penis, co istotne, nie twardy jak metal, ale taki gąbczasty( oczywiście z prezerwatywą i żelem nawilżającym).
Po czwarte w przeciwieństwie do radioterapii pęcherz musi być pusty
Po piąte- byłam w swoich normalnych ciuchach i zapewniono mnie, że nie ma ryzyka napromieniowania dla nikogo z moich bliskich- nawet spanie w jednym łóżku jest niegroźne.
Po szóste zlecono mi korzystanie z globulek z kw.hialuronowym i irygacje z rumianku( pani dr powiedziała- „tak jak dba pani o twarz i ją kremuje, tak musi pani zadbać o swoją pochwę, skoro chce pani uprawiać miły i komfortowy sex za parę tygodni”).
Co poniedziałek przez najbliższe dwa tygodnie mam to samo, w pozostałe dni radioterapia.
ASAJ75
 
Posty: 854
Dołączył(a): 10 lip 2022, o 17:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiek: 47
Data operacji: 5 lipca 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: Usunięcie macicy, jajowodów -22.03.22, jajników, węzłów chłonnych-05.07.22
Wynik HP: W jednym z 13 usuniętych węzłów przerzut nowotworu
Terapia hormonalna: Nie

Re: BRACHYTERAPIA

Postprzez Stynka » 23 sty 2023, o 18:14

Super Asaj :x
U mnie niestety inne doświadczenia :( :-$
Stynka
 
Posty: 4323
Dołączył(a): 25 gru 2018, o 21:42
Wiek: 57
Data operacji: 3 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: rozszerzone usunięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: potwierdzony G3; naciek ogniskowo zajmuje 3/4 mięśnia
Terapia hormonalna: aktualnie brak

Re: BRACHYTERAPIA

Postprzez ASAJ75 » 24 sty 2023, o 12:49

Wiem Stynko, dlatego postanowiłam to opisać, żeby dziewczyny, którym przyjdzie się zmierzyć z takim leczeniem wiedziały, ze to zależy od ośrodka. I że warto być może walczyć o godniejsze traktowanie( po co leżeć na fotelu ginekologicznym w oczekiwaniu na obliczenie dawki przez kilkadziesiąt minut, jak można w tym czasie poczytać gazetę w poczekalni).
ASAJ75
 
Posty: 854
Dołączył(a): 10 lip 2022, o 17:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiek: 47
Data operacji: 5 lipca 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: Usunięcie macicy, jajowodów -22.03.22, jajników, węzłów chłonnych-05.07.22
Wynik HP: W jednym z 13 usuniętych węzłów przerzut nowotworu
Terapia hormonalna: Nie

Re: BRACHYTERAPIA

Postprzez Arabella73 » 24 sty 2023, o 15:29

Extra Asaj :) Jedna już za Tobą :) Mówiłam, że będzie dobrze ,bo to bezbolesne jest :) Wiadomo, że przed czymś nowym zawsze się denerwujemy, ale na następną już pójdziesz na luzie :x
Arabella73
 
Posty: 162
Dołączył(a): 30 lip 2022, o 14:37
Wiek: 72
Data operacji: 20 czerwca 2022
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: Nowotwór trzonu macicy
Zakres operacji: Usunięcie macicy z przydatkami i okolicznymi węzłami
Wynik HP: ok
Terapia hormonalna: Brak

Re: BRACHYTERAPIA

Postprzez Anita71 » 25 sty 2023, o 22:29

Asaj fajnie że masz w miarę pozytywne odczucia, natomiast co do pani dr to nie ma raczej pojęcia jakie odczucia "super" seksu daje pochwa po całkowitym wycięciu macicy.
Anita71
 
Posty: 8654
Dołączył(a): 27 sty 2019, o 21:51
Wiek: 0
Data operacji: 17 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: ogniska rozrostu gruczołowego z atypią w obrębie polipa endometrialnego, mięśniaki
Zakres operacji: wycięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: wynik jak po wyłyżeczkowaniu
Terapia hormonalna: nie miałam

Re: BRACHYTERAPIA

Postprzez ASAJ75 » 26 sty 2023, o 12:43

Anita, ja pisałam o „ komfortowym sexie” a nie o super😜. To jest różnica.
ASAJ75
 
Posty: 854
Dołączył(a): 10 lip 2022, o 17:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiek: 47
Data operacji: 5 lipca 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: Usunięcie macicy, jajowodów -22.03.22, jajników, węzłów chłonnych-05.07.22
Wynik HP: W jednym z 13 usuniętych węzłów przerzut nowotworu
Terapia hormonalna: Nie

Re: BRACHYTERAPIA

Postprzez Anita71 » 26 sty 2023, o 15:44

Komfort... No ale uprawiać seks powinno się dla przyjemności... :kolobok_yes3:
Anita71
 
Posty: 8654
Dołączył(a): 27 sty 2019, o 21:51
Wiek: 0
Data operacji: 17 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: ogniska rozrostu gruczołowego z atypią w obrębie polipa endometrialnego, mięśniaki
Zakres operacji: wycięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: wynik jak po wyłyżeczkowaniu
Terapia hormonalna: nie miałam

Re: BRACHYTERAPIA

Postprzez ASAJ75 » 26 sty 2023, o 19:26

Wierzę że z czasem tak to sobie ustawię w głowie że wróci pełna przyjemność, a nie tylko radość z bliskości👍
ASAJ75
 
Posty: 854
Dołączył(a): 10 lip 2022, o 17:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiek: 47
Data operacji: 5 lipca 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: Usunięcie macicy, jajowodów -22.03.22, jajników, węzłów chłonnych-05.07.22
Wynik HP: W jednym z 13 usuniętych węzłów przerzut nowotworu
Terapia hormonalna: Nie

Re: BRACHYTERAPIA

Postprzez Anita71 » 26 sty 2023, o 21:39

:kolobok_ok:
Anita71
 
Posty: 8654
Dołączył(a): 27 sty 2019, o 21:51
Wiek: 0
Data operacji: 17 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: ogniska rozrostu gruczołowego z atypią w obrębie polipa endometrialnego, mięśniaki
Zakres operacji: wycięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: wynik jak po wyłyżeczkowaniu
Terapia hormonalna: nie miałam

Re: BRACHYTERAPIA

Postprzez ganela » 31 sty 2023, o 12:51

Ja brachy też miałam ok. Nic strasznego. Miesiąc po basen na pół godziny. Wanna.sex. i wszystko jest ok. Jelita się vzasem odzywają ale to ji od radioterapi mam. Zero laktozy.
ganela
 
Posty: 152
Dołączył(a): 11 lut 2022, o 15:20
Lokalizacja: Śląsk
Wiek: 46
Data operacji: 21 lutego 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak g2
Zakres operacji: Calkowita
Wynik HP: Nie był robiony
Terapia hormonalna: Nie wiem.

Re: BRACHYTERAPIA

Postprzez ASAJ75 » 31 sty 2023, o 15:06

Ile czasu Ganelo minęło od Twojej radioterapii? Mi lekarz wczoraj mówił, ze po dwóch miesiącach jelita powinny dojść do siebie( jestem w trakcie, w sumie 28 lamp i 3 brachy). A Ty piszesz że się czasem odzywają. Trochę mnie zmartwiłaś…
ASAJ75
 
Posty: 854
Dołączył(a): 10 lip 2022, o 17:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiek: 47
Data operacji: 5 lipca 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: Usunięcie macicy, jajowodów -22.03.22, jajników, węzłów chłonnych-05.07.22
Wynik HP: W jednym z 13 usuniętych węzłów przerzut nowotworu
Terapia hormonalna: Nie

Re: BRACHYTERAPIA

Postprzez hugnonot » 2 lut 2023, o 18:19

ASAJ75 napisał(a):Wierzę że z czasem tak to sobie ustawię w głowie że wróci pełna przyjemność, a nie tylko radość z bliskości👍

=))
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Re: BRACHYTERAPIA

Postprzez ganela » 5 lut 2023, o 18:41

Ostania brach miałam 15 grudnia. Wcześniej radio 28 i wcześniej chemia. Jelita sie odzywając przy laktozie..jak na to uważam jest nawet ok. Dla mnie najbardziej uciążliwa jest słabość nog od chemii z tym walczę a chemię skończyłam we wrześniu.
ganela
 
Posty: 152
Dołączył(a): 11 lut 2022, o 15:20
Lokalizacja: Śląsk
Wiek: 46
Data operacji: 21 lutego 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak g2
Zakres operacji: Calkowita
Wynik HP: Nie był robiony
Terapia hormonalna: Nie wiem.

Re: BRACHYTERAPIA

Postprzez ASAJ75 » 6 lut 2023, o 16:16

Och Ganelo! Od bioder po kolana mam nogi tak słabe jak nie ja, ale wiążę to bardziej z radioterapią, niż chemią. Chodzenie do góry po schodach jest bardzo niefajne. I to raczej nie kwestia tragicznego braku kondycji, bo staram się o nią dbać, kupiłam nawet bieżnię, żeby w lodowate dni móc choć pół godziny pomaszerować/ potruchtać.
Dam znać jak będę po wszystkim- to już za 6 naświetleń! Dziś wzięłam ostatnią brachy😁💪- pobrali mi też krew, za tydzień lekarz mi skomentuje wyniki. Mam nadzieję że markery będą ok. PET jest ok.. Bardzo liczę na to,że po ok miesiącu jelita się zregenerują.
Bierzesz coś na nie? Któraś z Was coś poleca?- oprócz probiotyków, siemienia…
ASAJ75
 
Posty: 854
Dołączył(a): 10 lip 2022, o 17:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiek: 47
Data operacji: 5 lipca 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: Usunięcie macicy, jajowodów -22.03.22, jajników, węzłów chłonnych-05.07.22
Wynik HP: W jednym z 13 usuniętych węzłów przerzut nowotworu
Terapia hormonalna: Nie

Re: BRACHYTERAPIA

Postprzez hugnonot » 6 lut 2023, o 18:55

ASAJ75 napisał(a):Och Ganelo! Od bioder po kolana mam nogi tak słabe jak nie ja, ale wiążę to bardziej z radioterapią, niż chemią. Chodzenie do góry po schodach jest bardzo niefajne. I to raczej nie kwestia tragicznego braku kondycji, bo staram się o nią dbać, kupiłam nawet bieżnię, żeby w lodowate dni móc choć pół godziny pomaszerować/ potruchtać.
Dam znać jak będę po wszystkim- to już za 6 naświetleń! Dziś wzięłam ostatnią brachy😁💪- pobrali mi też krew, za tydzień lekarz mi skomentuje wyniki. Mam nadzieję że markery będą ok. PET jest ok.. Bardzo liczę na to,że po ok miesiącu jelita się zregenerują.
Bierzesz coś na nie? Któraś z Was coś poleca?- oprócz probiotyków, siemienia…

jelita lubią kaszę/płatki jaglane
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Radioterapia, brachyterapia, chemioterapia



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość