Wacham się - Julka

O czym warto wiedzieć i jak się przygotować

Re: Wacham się - Julka

Postprzez olikkk » 27 sie 2023, o 12:25

Julka napisał(a):Przerosło mnie to wszystko.Jestem w punkcie wyjścia. Nic z tym nie robię.Muszę dojść do siebie ,zacząć racjonalnie myśleć i wtedy zacznę podejmować decyzje.

Jolko minęły trzy miesiące....
Czy coś się wyjaśniło ?
Czy podjęłaś jakieś kroki ?
Pozdrawiam Cię cieplutko :kolobok_give_heart:
olikkk
Avatar użytkownika
olikkk
Glowny Moderator
 
Posty: 19226
Dołączył(a): 1 gru 2012, o 15:55
Lokalizacja: Śląsk
Wiek: 0
Data operacji: 23 lutego 2010
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: Mięśniaki macicy
Zakres operacji: Usunięcie macicy z przydatkami
Znieczulenie dolędźwiowe
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: Systen 50
od kwietnia 2010 roku
Na wyraźne efekty czakałam ok 2 miesięcy

Re: Wacham się - Julka

Postprzez Julka » 29 sie 2023, o 21:57

Przepraszam,że dopiero teraz odpowiadam,ale dzisiaj miałam bardzo znaczącą wizytę u......kolejnego onkologa.
Więc wrócę do maja . W maju poszłam z tymi dwoma różnymi wynikami do swojego prowadzącego onkologa,
który był za usunięciem wszystkiego i pokazałam mu dwa różne wyniki. Zaproponował,aby
inny patomorfolog zbadał tą tkankę w której pierwotnie opisane zostały komórki atypowe.(oczywiście prywatnie )
W międzyczasie dostałam orgametril na zablokowanie rozrostu endometrium.
Okazało się,że inny patomorfolog nie opisał tego jako komórki atypowe tylko metaplazja kwasochłonna i rzęskowa.
Brałam przez 3 miesiące orgametril i mając skierowanie z CO(czyli nie od mojego prowadzącego) na histeroskopię zapisałam się do dobrego szpitala na to badanie.
Dzisiaj odebrałam wynik ,, BEZ ATYPII,, Więc po 8 miesiącach wytężonej walki na chwilę obecną rezygnuję z operacji.
Biorę orgametril. Za trzy miesiące mam się zgłosić do lekarza(tego od histeroskopii) da mi skierowanie na biopsję endometrium.
To na moją prośbę. Mój prowadzący(tytułowana głowa) proponuje wkładkę mirenę.
Julka
 
Posty: 53
Dołączył(a): 30 mar 2023, o 08:43
Wiek: 51
Data operacji: 25 kwietnia 2023
Metoda operacji, zabiegu: czekam na operację
Powód operacji, zabiegu: fragmenty endometrium z cechami hyperplazji ,głównie bez atypii tylko pojedyncze
struktury gruczołowe z atypią,po za tym obraz mikroskopowy przemawia za hyperestrogenizmem
Zakres operacji: usunięcie trzonu macicy
Wynik HP: pojedyncze struktury z atypią
Terapia hormonalna: brak

Re: Wacham się - Julka

Postprzez ASAJ75 » 30 sie 2023, o 14:07

Julka, to zupełnie różne diagnozy. A wkładka w czym ma pomóc?
ASAJ75
 
Posty: 882
Dołączył(a): 10 lip 2022, o 17:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiek: 47
Data operacji: 5 lipca 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: Usunięcie macicy, jajowodów -22.03.22, jajników, węzłów chłonnych-05.07.22
Wynik HP: W jednym z 13 usuniętych węzłów przerzut nowotworu
Terapia hormonalna: Nie

Re: Wacham się - Julka

Postprzez Julka » 30 sie 2023, o 15:52

ASAJ75 napisał(a):Julka, to zupełnie różne diagnozy. A wkładka w czym ma pomóc?


Podobno ma zatrzymać rozrost endometrium.
Julka
 
Posty: 53
Dołączył(a): 30 mar 2023, o 08:43
Wiek: 51
Data operacji: 25 kwietnia 2023
Metoda operacji, zabiegu: czekam na operację
Powód operacji, zabiegu: fragmenty endometrium z cechami hyperplazji ,głównie bez atypii tylko pojedyncze
struktury gruczołowe z atypią,po za tym obraz mikroskopowy przemawia za hyperestrogenizmem
Zakres operacji: usunięcie trzonu macicy
Wynik HP: pojedyncze struktury z atypią
Terapia hormonalna: brak

Re: Wacham się - Julka

Postprzez ASAJ75 » 30 sie 2023, o 23:04

Najpierw biopsja, wynik i dopiero ewentualnie Mirena. Tak by było rozsądnie. U mnie Mirena narozrabiała. I spotkałam na ostatniej kontroli kobietkę w poczekalni, której też Mirena narobiła bigosu. Nie mówię że jest zła, nie jestem lekarzem, ale… bądź ostrożna i czujna. Konsultuj tę wkładkę z innymi ginekologami.
ASAJ75
 
Posty: 882
Dołączył(a): 10 lip 2022, o 17:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiek: 47
Data operacji: 5 lipca 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: Usunięcie macicy, jajowodów -22.03.22, jajników, węzłów chłonnych-05.07.22
Wynik HP: W jednym z 13 usuniętych węzłów przerzut nowotworu
Terapia hormonalna: Nie

Re: Wacham się - Julka

Postprzez olikkk » 31 sie 2023, o 12:02

No ja też mam wątpliwości jeśli chodzi o Mirenę... Nie są to moje doświadczenia, tylko liczne negatywne doświadczenia naszych Syrenek....
Sporo o tym tu się dyskutowało.
Cieszę się natomiast, że najnowsze badania nie wykazały atypii :-bd
Oby szkło ku lepszemu :ympray: :kolobok_give_heart:
olikkk
Avatar użytkownika
olikkk
Glowny Moderator
 
Posty: 19226
Dołączył(a): 1 gru 2012, o 15:55
Lokalizacja: Śląsk
Wiek: 0
Data operacji: 23 lutego 2010
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: Mięśniaki macicy
Zakres operacji: Usunięcie macicy z przydatkami
Znieczulenie dolędźwiowe
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: Systen 50
od kwietnia 2010 roku
Na wyraźne efekty czakałam ok 2 miesięcy

Re: Wacham się - Julka

Postprzez Julka » 1 wrz 2023, o 22:16

Przede wszystkim chciałabym Wam podziękować za mentalne wsparcie. Gdyby nie Wasza sugestia nie drążyłabym tematu kontroli
badań.Dawno byłabym po usunięciu. A może to było by właściwe i dobre?Historia pokaże .Wiem jedno różaniec nie wychodzi mi z ręki.
Oczywiście zdecyduję się na biopsję tak jak sugerujecie,ale mam takie wątpliwości.Przecież biopsja nie jest pobierana c całego wnętrza
macicy. Może być pobrana obok komórek rakowych.A w przypadku mireny,czy nie można pobrać biopsji w przypadku zamontowanej wkładki?
Może śmieszne pytanie,ale dla mnie wiążące.Pozdrawiam.
Julka
 
Posty: 53
Dołączył(a): 30 mar 2023, o 08:43
Wiek: 51
Data operacji: 25 kwietnia 2023
Metoda operacji, zabiegu: czekam na operację
Powód operacji, zabiegu: fragmenty endometrium z cechami hyperplazji ,głównie bez atypii tylko pojedyncze
struktury gruczołowe z atypią,po za tym obraz mikroskopowy przemawia za hyperestrogenizmem
Zakres operacji: usunięcie trzonu macicy
Wynik HP: pojedyncze struktury z atypią
Terapia hormonalna: brak

Re: Wacham się - Julka

Postprzez ASAJ75 » 2 wrz 2023, o 15:27

Można pobierać biopsję, gdy się ma wkładkę miedzianą- wiem bo tak miałam. Czy z Mireną można? Technicznie pewnie też, ale nie wiem czy wyzwalająca hormony Mirena nie zmienia w jakiś sposób wyniku.
I tak - biopsję, tak jak i łyżeczkowanie macicy, można pobrać w miejscu zdrowym i chorym- moja pierwsza histeroskopia wykazała 100 % zdrowia, kolejna za 3 miesiące pokazała raka- lekarz mówił, że niemożliwe żeby akurat ten typ raka rozwinął się tak szybko. Więc… zależy sporo od szczęścia gdzie lekarz „dziabnie”. Ale może będzie pobierał biopsję z kilku wkłuć- mi z płuc pobierano biopsję w sześciu punktach…
Julka- badaj, dociekaj, nie rób nic pochopnie- na ten moment i obecną wiedzę jesteś zdrowa. I tego się trzymaj!!!
ASAJ75
 
Posty: 882
Dołączył(a): 10 lip 2022, o 17:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiek: 47
Data operacji: 5 lipca 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: Usunięcie macicy, jajowodów -22.03.22, jajników, węzłów chłonnych-05.07.22
Wynik HP: W jednym z 13 usuniętych węzłów przerzut nowotworu
Terapia hormonalna: Nie

Re: Wacham się - Julka

Postprzez Anita71 » 3 wrz 2023, o 13:25

Łyżeczowanie jest chyba obszerniejsze dotyka kilku miejsc błony śluzowej macicy. Biopsja to wkłucia ewentualnie w kilku miejscach ale jednak wkłucia. Przy łyżeczkowaniu wydaje się, że jest więcej pobranego materiału.
Anita71
 
Posty: 8671
Dołączył(a): 27 sty 2019, o 21:51
Wiek: 0
Data operacji: 17 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: ogniska rozrostu gruczołowego z atypią w obrębie polipa endometrialnego, mięśniaki
Zakres operacji: wycięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: wynik jak po wyłyżeczkowaniu
Terapia hormonalna: nie miałam

Re: Wacham się - Julka

Postprzez Marzena17 » 3 wrz 2023, o 13:41

Julka dobrze, że walczysz o siebie. Trzymam kciuki :ymhug: %%-
Marzena17
 
Posty: 2611
Dołączył(a): 11 maja 2019, o 20:32
Lokalizacja: Mazowieckie
Wiek: 49
Data operacji: 24 maja 2019
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: Mięśniaki, krwotoczne miesiączki.
Zakres operacji: Macica i jajniki.
Wynik HP: Ok
Terapia hormonalna: Od lipca '21 System 50. Oekolp forte, Gynoflor 2 miesięce po operacji. Qlaira rok i 4 miesiące przed operacją.

Re: Wacham się - Julka

Postprzez Julka » 3 wrz 2023, o 15:56

Kolejny raz bardzo serdecznie dziękuję za wsparcie mentalne. Gdyby nie Wy już dawno byłabym po usunięciu
WSZYSTKIIEGO. A może to było by właściwe? Czas pokaże.Proszę napiszcie co ile czasu należało by to monitorować?
Julka
 
Posty: 53
Dołączył(a): 30 mar 2023, o 08:43
Wiek: 51
Data operacji: 25 kwietnia 2023
Metoda operacji, zabiegu: czekam na operację
Powód operacji, zabiegu: fragmenty endometrium z cechami hyperplazji ,głównie bez atypii tylko pojedyncze
struktury gruczołowe z atypią,po za tym obraz mikroskopowy przemawia za hyperestrogenizmem
Zakres operacji: usunięcie trzonu macicy
Wynik HP: pojedyncze struktury z atypią
Terapia hormonalna: brak

Re: Wacham się - Julka

Postprzez Anita71 » 4 wrz 2023, o 19:05

Julka ale my raczej nie sugerowałysmy odejścia od operacji tylko dogłębną konsultacje u co najmniej 2 lekarzy. A czytam, że lekarze znający się bardzo w tym zakresie, jak piszesz specjaliści i konsultanci są za usunięciem macicy z lub bez przydatkow. Inni za leczeniem hormonalnym. Nie chcę być źle zrozumiana ale ja gdybym miala mieć perspektywę życia na hormonach które może pomogą i ciągłych biopsach i łyżeczkowaniach dodatkowo to wybrałabym operację, strach przed ewentualnym rakiem znacznie by mi utrudniał normalne funkcjonowanie. Dodatkowo piszesz, że masz obciążenie genetyczne związane z rakiem. Ja akurat bardzo źle znosiłam hormony kobiece i zarówno antykoncepcyjne i podawane przed operacja, z nadzieja, że podczas miesiaczki może macica oczyści się z polipa. Nic to nie dało po 3miesiacach kuracji miałam łyżeczkowanie wynik z atypią i decyzja o operacji która chciałam przejść jak najszybciej.
Anita71
 
Posty: 8671
Dołączył(a): 27 sty 2019, o 21:51
Wiek: 0
Data operacji: 17 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: ogniska rozrostu gruczołowego z atypią w obrębie polipa endometrialnego, mięśniaki
Zakres operacji: wycięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: wynik jak po wyłyżeczkowaniu
Terapia hormonalna: nie miałam

Re: Wacham się - Julka

Postprzez Joanna80 » 4 wrz 2023, o 22:21

olikkk napisał(a):No ja też mam wątpliwości jeśli chodzi o Mirenę... Nie są to moje doświadczenia, tylko liczne negatywne doświadczenia naszych Syrenek....


Ja akurat miałam Mirenę przez 3 miesiące przed operacją i nie miałam żadnych problemów, więc różne sa doświadczenia.
Joanna80
 
Posty: 85
Dołączył(a): 26 mar 2018, o 20:08
Lokalizacja: Opole
Wiek: 42
Data operacji: 19 marca 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: rak trzonu macicy G-1 (adenocarcinoma)
Zakres operacji: macica z przydatkami
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: na razie nie stosuję

Re: Wacham się - Julka

Postprzez ASAJ75 » 5 wrz 2023, o 12:53

A ja mówię o długotrwałym stosowaniu, miała, 18 mcy
ASAJ75
 
Posty: 882
Dołączył(a): 10 lip 2022, o 17:56
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiek: 47
Data operacji: 5 lipca 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: Usunięcie macicy, jajowodów -22.03.22, jajników, węzłów chłonnych-05.07.22
Wynik HP: W jednym z 13 usuniętych węzłów przerzut nowotworu
Terapia hormonalna: Nie

Poprzednia strona

Powrót do Przed operacją



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości