Obiekcje przed zabiegiem

O czym warto wiedzieć i jak się przygotować

Obiekcje przed zabiegiem

Postprzez maggda » 14 sty 2022, o 16:27

Witam wszystkich :)

Jestem tutaj nowa, mam 28 lat i czekam mnie zabieg usunięcia macicy z podwodu wczesnego stadium nowotworu. Jestem po konsultacjach u róźnych lekarzy i niestety żaden nie chcę brać po uwagę zabiegu oszczędzającego, ponieważ zmiany rozrastają się zbyt szybko.
Nie mam dzieci, mimo starań, teraz wiem, że już nigdy ich nie będę miała. Chciałabym się dowiedzieć, czy są tu kobiety takie jak ja? Oraz jak sobie radzicie z tą świadomością że zostałyście pozbawione możliwości macierzyństwa?

Lekarz też uprzedził mnie, że u młodych kobiet organizm drastyczniej reaguję na tego typu operację, ze względu na zaburzenie gospodarki hormonalnej. Czy to prawda?
Wszędzie mnie tylko straszą możliwymi powikłaniami, w gabinetach czuję się jak numerek, słyszę tylko trzeba zrobić to i to, nikt nie pyta mnie o zdanie, gdy mam obiekcję reagują zdziwieniem, a czasami mam wręcz odczucie, że zbulwersowaniem, bo przecież "próbują uaratować mi życie", a ja mam wrażenie, że on właśnie mi się skończyło.

Podobno jest jakiś roczny program dla kobiet po zabiegu, gdzie zostają one pod opieką psychiatry, czy któraś z Was korzystała może z niego ?
maggda
 
Posty: 3
Dołączył(a): 14 sty 2022, o 11:33
Wiek: 28
Data operacji: 30 listopada 2021
Metoda operacji, zabiegu: przez pochwę
Powód operacji, zabiegu: HPV
Zakres operacji: nic chcę
Wynik HP: ok
Terapia hormonalna: nie chcę

Re: Obiekcje przed zabiegiem

Postprzez Gonia » 14 sty 2022, o 17:20

Witaj Maggda bardzo serdecznie :x Jesteś młodziutka, przykro mi,że życie tak szybko postawiło przed Tobą tak trudne dylematy. Czy zasięgałaś opinii różnych ginekologów? Jeżeli twierdzą zgodnie to samo, to wydaje mi się, że należy im wierzyć. Rak jest trudnym przeciwnikiem. Masz dużo szczęścia, że został szybko wykryty i jest pod kontrolą %%- Jeżeli chodzi o Twoje pozostałe pytania, nie jestem w stanie Ci pomóc. Mam 54 lata i też jestem na początku tej wyboistej drogi. Dzisiaj w moim ( ..........) widziałam numery telefonów i namiary do psychologów onkologicznych. Wydaje mi się, że w każdym takim miejscu powinni być lekarze o takiej specjalności.Na pewno na te tematy wypowiedzą się jeszcze inne Syrenki z większym doświadczeniem w tym zakresie. Przytulam Cię mocno :x :x :x
Avatar użytkownika
Gonia
 
Posty: 432
Dołączył(a): 11 sty 2022, o 12:17
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiek: 54
Data operacji: 22 grudnia 2021
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Nowotwór złośliwy trzonu macicy
Zakres operacji: Zmodyfikowane radykalne wycięcie macicy z przydatkami. Limfadenektomia miedniczna.
Wynik HP: rak gruczołowy endometrialny G3, nacieka >50% grubości mięśniówki, podścielisko szyjki macicy z naciekiem raka, , LVSI+, surowicówka, przymacicza, jajniki, jajowody bez nacieków raka, węzły chłonne bez zmian nowotworowych, brak widocznych cech naciekania pni nerwowych, linie cięcia chirurgicznego bez zmian nowotworowych. minimalny margines resekcji chirurgicznej na przymacicach 0,1cm
Terapia hormonalna: Nie będzie

Re: Obiekcje przed zabiegiem

Postprzez Stynka » 14 sty 2022, o 17:36

Witaj Maggda na forum :)
Widać rak nie wybiera wieku :( Jeśli kilku lekarzy potwierdza sposób leczenia to trzeba im zaufać. O programie psychiatrycznym czy psychologicznym nie słyszałam, ale na pewno jest możliwość konsultacji, a może i dłuższego kontaktu w konkretnym ośrodku onkologicznym.
Ściskam serdecznie :ymhug: %%-
Stynka
 
Posty: 4339
Dołączył(a): 25 gru 2018, o 21:42
Wiek: 57
Data operacji: 3 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: rozszerzone usunięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: potwierdzony G3; naciek ogniskowo zajmuje 3/4 mięśnia
Terapia hormonalna: aktualnie brak

Re: Obiekcje przed zabiegiem

Postprzez olikkk » 14 sty 2022, o 21:10

Maggdusiu witaj młode Dziewczę :ymhug:
Próbuję sięgnąć pamięcią wstecz i przypomnieć sobie czy była u nas tak młoda Syrenka :-?
Było tu w początkach forum kilka Syrenek niewiele po trzydziestce, ale jak uporały się z chorobą, to już o nas zapomniały ;)
Mam nadzieję, że mają się dobrze :x
Wiem że jedna z nich adoptowała maleństwo i jest szczęśliwą mamą, więc pomimo operacji też można zostać rodzicem :x
Najważniejsze to podejść zadaniowo do sprawy i odważnie wziąć byka za rogi :kolobok_yes:
Będziemy Cię mocno wspierać i pomożemy jak tylko będzie to możliwe :kolobok_give_heart2: :kolobok_air_kiss:
olikkk
Avatar użytkownika
olikkk
Glowny Moderator
 
Posty: 19222
Dołączył(a): 1 gru 2012, o 15:55
Lokalizacja: Śląsk
Wiek: 0
Data operacji: 23 lutego 2010
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: Mięśniaki macicy
Zakres operacji: Usunięcie macicy z przydatkami
Znieczulenie dolędźwiowe
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: Systen 50
od kwietnia 2010 roku
Na wyraźne efekty czakałam ok 2 miesięcy

Re: Obiekcje przed zabiegiem

Postprzez eli-50 » 14 sty 2022, o 22:35

Witaj Maggda :ymhug:
Też mi się przypomina młoda nasza Syrenka, która przyjechała na spotkanie ze zdjęciami adoptowanego bobaska ;) . Chyba to była Sylwia, ale nie jestem pewna...
Życie się nie kończy tylko zmienia. To trudna droga, ale do przejścia. Aby móc przez nią przejść trzeba jednak najpierw uratować swoje zdrowie.
Trzymaj się mocno. Z nami będzie Ci łatwiej.
Pozdrawiam ciepło i życzę pomyślnego rozwiązania Twojego problemu %%- :x
Ostatnio edytowano 15 sty 2022, o 11:29 przez eli-50, łącznie edytowano 1 raz
eli
Avatar użytkownika
eli-50
 
Posty: 5736
Dołączył(a): 17 lut 2013, o 17:15
Wiek: 0
Data operacji: 11 marca 2010
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: mięśniaki macicy, polipy i cysty na jajnikach
Zakres operacji: usunięcie macicy z przydatkami i szyjką, pełna narkoza
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: wprowadzona w 5 dobie po operacji (kolejno Climara, Fem 7, Systen 50 ), po 6 latach htz stopniowo odstawiona

Re: Obiekcje przed zabiegiem

Postprzez monte » 15 sty 2022, o 08:08

Witaj 🙂
Ja mialam 36 i synka na stanie ale tez byl to cios...glowka do gory tak jak pisza dziewczyny😗
monte
 
Posty: 1893
Dołączył(a): 17 paź 2017, o 08:11
Wiek: 39
Data operacji: 11 października 2017
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: Dysplazja (H-Sil), CIN II/CIN III,PAP IV
Zakres operacji: Usuniecie resztek szyjki,macicy i jajowodów
Wcześniej (2016 i 2017 rok) 2 nieskuteczne Leep-y
Wynik HP: Ok
Terapia hormonalna: Nie

Re: Obiekcje przed zabiegiem

Postprzez hugnonot » 15 sty 2022, o 16:22

maggda napisał(a):Witam wszystkich :)

Jestem tutaj nowa, mam 28 lat i czekam mnie zabieg usunięcia macicy z podwodu wczesnego stadium nowotworu. Jestem po konsultacjach u róźnych lekarzy i niestety żaden nie chcę brać po uwagę zabiegu oszczędzającego, ponieważ zmiany rozrastają się zbyt szybko.
Nie mam dzieci, mimo starań, teraz wiem, że już nigdy ich nie będę miała. Chciałabym się dowiedzieć, czy są tu kobiety takie jak ja? Oraz jak sobie radzicie z tą świadomością że zostałyście pozbawione możliwości macierzyństwa?

Lekarz też uprzedził mnie, że u młodych kobiet organizm drastyczniej reaguję na tego typu operację, ze względu na zaburzenie gospodarki hormonalnej. Czy to prawda?
Wszędzie mnie tylko straszą możliwymi powikłaniami, w gabinetach czuję się jak numerek, słyszę tylko trzeba zrobić to i to, nikt nie pyta mnie o zdanie, gdy mam obiekcję reagują zdziwieniem, a czasami mam wręcz odczucie, że zbulwersowaniem, bo przecież "próbują uaratować mi życie", a ja mam wrażenie, że on właśnie mi się skończyło.

Podobno jest jakiś roczny program dla kobiet po zabiegu, gdzie zostają one pod opieką psychiatry, czy któraś z Was korzystała może z niego ?

Tak, im mniej lat tym bardziej organizm reaguje - lepiej znosi operację ale bardziej reaguje na braki hormonalne.
Czy możesz zachować jajniki?
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Re: Obiekcje przed zabiegiem

Postprzez monte » 15 sty 2022, o 16:42

Higuś Ty madry czlowiek.Czytalam gdzies ze jajmiki bez macicy głupieja i tez szybciej zaczyna sie przekwit...Chodzi mi o moje problemy ze snem itp. no na pewno nie jest to na tle psychicznym.Spie jak mam nerwy a nie spie jak mam wzg spokoj psychiczny
monte
 
Posty: 1893
Dołączył(a): 17 paź 2017, o 08:11
Wiek: 39
Data operacji: 11 października 2017
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: Dysplazja (H-Sil), CIN II/CIN III,PAP IV
Zakres operacji: Usuniecie resztek szyjki,macicy i jajowodów
Wcześniej (2016 i 2017 rok) 2 nieskuteczne Leep-y
Wynik HP: Ok
Terapia hormonalna: Nie

Re: Obiekcje przed zabiegiem

Postprzez hugnonot » 15 sty 2022, o 18:02

monte napisał(a):Higuś Ty madry czlowiek.Czytalam gdzies ze jajmiki bez macicy głupieja i tez szybciej zaczyna sie przekwit...Chodzi mi o moje problemy ze snem itp. no na pewno nie jest to na tle psychicznym.Spie jak mam nerwy a nie spie jak mam wzg spokoj psychiczny

Tak, zgadza się, wspominałam nawet o tym na forum. To jest taki duet. Ale lepiej mieć jajniki własne hormony niż nie mieć bo te syntetyczne to ersatz, coś jak dżem buraczany z czasów II wojny albo produkt czekoladopodobny w PRL-u.
Myślę, że to działa tak: Gdy masz spokój psychiczny zaczynasz myśleć o innych sprawach bardziej długofalowych a to myślenie powoduje stres innego rodzaju, nie daje się wtedy spać.
Gdy masz nerwówkę w pracy - za dużo do zrobienia, załatwienia to ona jest innego rodzaju - jest zadaniowa i inaczej wyczerpuje zasoby, dlatego wtedy możesz spać jak zabita bo ciało wie, że będziesz potrzebowała sił.
Ostatnio edytowano 16 sty 2022, o 11:26 przez hugnonot, łącznie edytowano 1 raz
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Re: Obiekcje przed zabiegiem

Postprzez Anita71 » 15 sty 2022, o 23:58

Cześć Maggda Dziewczynki już ładnie i rzeczowo Ciebie przywitały, ja też witam Cię na naszym forum :)
Anita71
 
Posty: 8670
Dołączył(a): 27 sty 2019, o 21:51
Wiek: 0
Data operacji: 17 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: ogniska rozrostu gruczołowego z atypią w obrębie polipa endometrialnego, mięśniaki
Zakres operacji: wycięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: wynik jak po wyłyżeczkowaniu
Terapia hormonalna: nie miałam

Re: Obiekcje przed zabiegiem

Postprzez Marzena17 » 16 sty 2022, o 13:02

Witaj Maggda @};- Smutne to bardzo, że w tak młodym wieku czeka Cię tak poważna operacja.
Teraz najważniejsze jest Twoje zdrowie i na tym musisz się skupić. Nie zakładaj z góry, że będzie źle, na pewno będzie inaczej, ale będziesz żyła i spotka Cię jeszcze dużo dobrego. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na zmiany.
Mojej siostrze nie było dane urodzić dziecka, ale adoptowała dwójkę maluchów i jest szczęśliwą mamą.
Życie pisze niezwykłe scenariusze.
Po burzy zawsze jest słońce.
Trzymam kciuki i pozdrawiam Cię cieplutko. :ymhug: :-bd
Marzena17
 
Posty: 2611
Dołączył(a): 11 maja 2019, o 20:32
Lokalizacja: Mazowieckie
Wiek: 49
Data operacji: 24 maja 2019
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: Mięśniaki, krwotoczne miesiączki.
Zakres operacji: Macica i jajniki.
Wynik HP: Ok
Terapia hormonalna: Od lipca '21 System 50. Oekolp forte, Gynoflor 2 miesięce po operacji. Qlaira rok i 4 miesiące przed operacją.

Re: Obiekcje przed zabiegiem

Postprzez maggda » 16 sty 2022, o 21:04

Mam mieć usuniętą macice z przydatkami przez powłoki brzuszne, podobno tak będzie dla mnie lepiej. Przeszłam już wcześniej zabieg konizacji szyjki macicy, ale niestety okazało się, że są nacieki do macicy. Czytałam różne artykuły, że nawet w poważniejszych stopniach zaawansowania są robione zabiegi oszczędzające. A tak naprawdę, żaden lekarz nie chcę ze mną podejmować nawet takiego tematu. Zamiast tego słyszę, że powinnam się cieszyć, że wykryto u mnie raka w tak wczesnym stadium, bo to daję mi szanse na całkowite wyleczenie. Może i tak, ale coraz częściej zastanawiam się, czy ja chcę takiego życia.

Jeśli chodzi o dzieci, dla mnie już nie będzie takiej opcji jak adopcja. Mój mąż jest byłym medykiem wojskowym, był kilka razy na misjach, a teraz cierpi na zepsół stresu pourazowego. Takim osobom nie wolno adptować dzieci, ponieważ jest to zaburzenie psychiczne, które można zaleczyć, ale nigdy nie znika, i nawroty może spowodować w każdym momencie jakaś stresowa sytuacja. Bardzo mnie wspiera, ale widzę jak nie śpi po nocach i czasami traci już poczucie rzeczywistości. :(
maggda
 
Posty: 3
Dołączył(a): 14 sty 2022, o 11:33
Wiek: 28
Data operacji: 30 listopada 2021
Metoda operacji, zabiegu: przez pochwę
Powód operacji, zabiegu: HPV
Zakres operacji: nic chcę
Wynik HP: ok
Terapia hormonalna: nie chcę

Re: Obiekcje przed zabiegiem

Postprzez Anita71 » 16 sty 2022, o 21:43

Maggda czy rozpoznaniem jest HPV, czy inny opis po diagnostyce?
Anita71
 
Posty: 8670
Dołączył(a): 27 sty 2019, o 21:51
Wiek: 0
Data operacji: 17 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: ogniska rozrostu gruczołowego z atypią w obrębie polipa endometrialnego, mięśniaki
Zakres operacji: wycięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: wynik jak po wyłyżeczkowaniu
Terapia hormonalna: nie miałam

Re: Obiekcje przed zabiegiem

Postprzez maggda » 16 sty 2022, o 21:50

Anita71 napisał(a):Maggda czy rozpoznaniem jest HPV, czy inny opis po diagnostyce?


Tak, HPV.
maggda
 
Posty: 3
Dołączył(a): 14 sty 2022, o 11:33
Wiek: 28
Data operacji: 30 listopada 2021
Metoda operacji, zabiegu: przez pochwę
Powód operacji, zabiegu: HPV
Zakres operacji: nic chcę
Wynik HP: ok
Terapia hormonalna: nie chcę

Re: Obiekcje przed zabiegiem

Postprzez Anita71 » 16 sty 2022, o 21:53

Dziękuję za odpowiedź :)
Anita71
 
Posty: 8670
Dołączył(a): 27 sty 2019, o 21:51
Wiek: 0
Data operacji: 17 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: ogniska rozrostu gruczołowego z atypią w obrębie polipa endometrialnego, mięśniaki
Zakres operacji: wycięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: wynik jak po wyłyżeczkowaniu
Terapia hormonalna: nie miałam

Re: Obiekcje przed zabiegiem

Postprzez eli-50 » 16 sty 2022, o 22:26

Maggda bardzo trudna sytuacja :( . Pozostaje chyba tylko jedno. Pogodzić się i zaakceptować nową sytuację ratując swoje zdrowie i życie %%- %%- %%-
Masz męża, który Cię potrzebuje. Nie jesteś sama :kolobok_heart:
eli
Avatar użytkownika
eli-50
 
Posty: 5736
Dołączył(a): 17 lut 2013, o 17:15
Wiek: 0
Data operacji: 11 marca 2010
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: mięśniaki macicy, polipy i cysty na jajnikach
Zakres operacji: usunięcie macicy z przydatkami i szyjką, pełna narkoza
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: wprowadzona w 5 dobie po operacji (kolejno Climara, Fem 7, Systen 50 ), po 6 latach htz stopniowo odstawiona


Powrót do Przed operacją



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość