propozycja usunięcia macicy ze względu na mięśniak - Perła

O czym warto wiedzieć i jak się przygotować

propozycja usunięcia macicy ze względu na mięśniak - Perła

Postprzez Perła » 15 maja 2019, o 15:43

Cześć Dziewczyny, jestem tu pierwszy raz, gdyż właśnie niedawno usłyszałam od lekarza po badaniu USG, że ze względu na mięśniak ok 7 cm proponuje wyciąć macicę.

5 lat temu miałam wycinane mięśniaki i torbiel na jajniku. Miałam wówczas normalną operację, nie laparoskopię. Niestety mięśniak (jak to często bywa) odrósł. Już był widoczny na USG chyba po 5 miesiącach od operacji. No i tak chodzę do lekarza i obserwuję ten mięśniak, a on rośnie i rośnie. Oczywiście przedłużające się i obite miesiączki ze skrzepami znowu mnie meczą :(

Mam 43 lata i tak niezbyt chciałabym pozbywać się macicy :( Zaczęłam szukać w internecie informacji nt. tego, co by tu można zrobić zamiast pozbywania się narządu. Będę jeszcze konsultować swoją sprawę z innym lekarzem, ale chciałam podpytać o doświadczenie innych kobiet.

Czy któraś z was miała podobną sytuację i udało się wam uniknąć wycinania macicy? Przecież jak każdy organ ona też jest potrzebna. Z tego co, zdążyłam zorientować się, to niekoniecznie może tak wyglądać wszystko kolorowo ... pozbywasz się macicy i pozbywasz się problemu. Mogą pojawić się inne w to miejsce, np. nietrzymanie moczu.

Czytałam też o innych metodach jak termoablacja ultradźwiękowa czy embolizacja. Czy są tu dziewczyny, które skorzystały z jakichś takich metod i są zadowolone? Czy są kliniki w Polsce, które to robią na NFZ? Bo jakoś głownie mi prywatne pojawiaj się w necie.

A może taki pojedynczy mięśniak można usunąć laparoskopowo? Czy ktoś może miał taki zabieg na mięśniak o takim rozmiarze? Chyba nie jest aż taki duży?

Cały czas myślę, czy nie ma innej metody niż taka radykalna?

Może, gdyby tym razem pozbyła się tylko mięśniaka, może nie odrósłby ... Ponoć z wiekiem mięśniaki pojawiają się o wile rzadziej.

Wiem, że muszę sama podjąć decyzję, ale od paru dni jestem załamana i dlatego napisałam do was z nadzieją, że może ktoś miał podobny przypadek.

Pozdrawiam wszystkich i życzę zdrowia!
Perła
 
Posty: 1
Dołączył(a): 13 maja 2019, o 20:54
Wiek: 43
Data operacji: 30 października 2019
Metoda operacji, zabiegu: czekam na operację
Powód operacji, zabiegu: Mięśniak macicy
Zakres operacji: Wycięcie macicy
Wynik HP: Brak
Terapia hormonalna: Brak

Re: propozycja usunięcia macicy ze względu na mięśniak

Postprzez Aneczka15 » 15 maja 2019, o 16:17

:-* Cześć Perło:) Nie będziesz oczywiście sama z tym problemem. Jest tu mnóstwo dziewczyn z doświadczeniem. Są te, ktore miały usuwane tylko mięśniaki i te, które miały usuwane wszystko. Na pewno będzie duży odzew. Ja też jestem przed. Mam mieć usunięty trzon macicy z wrednym mięsniakiem, ktory uciska mi kręgosłup i torbiel na jajniku. Mam 50 lat. Przekwitłam 5 lat temu, i w ogóle nie krwawię, więc generalnie macica mogłaby zostać. Ale jest tyłozgięta i jesli zostanie, a urośnie w niej znowu miesniak, to sprawa się powtórzy, a nie chciałabym. Zatem chcę, aby ją zabrano. A ponieważ jest też torbiel przy lub w jajniku, lekarz chce usunąć jajowody. Zdaję się na niego i ufam mu. Zresztą to nie tylko jego zdanie. Wiadomo, że mogą być skutki uboczne i zasadna jest rozterka czy jeśli nie mam raka, to należy pozbyć się narządu. U Ciebie Perełko mięśniak odrosł, masz krwawienia i krwotoki, byłaś już operowana. Prawdopodobnie nikt Ci nie da gwarancji, że tym razem miesniak po wyłuszczeniu nie odrośnie. Embolizacja jest ok, bo pozwala na zabicie mięśniaka odcinając doń dopływ krwi, chyba dobrze pamiętam. Ale moze któraś z dziewczyn tutaj ro miała, to Ci odpowie. Nikt za Ciebie nie może podjąć decyzji. Jest tu sporo takich osob, ktore odetchnęly po histerectomii, bo przestały mieć krwotoki. Ja się zdecydowałam, Ty musisz też to przemyśleć. Wkleiłam w moim wątku, chyba na 8 stronie link do artykułu o skutkach ubocznych histerectomii. Ale też powiem Ci, że moja przyjaciółkami miała tę operację i nie ma absutnie żadnych dolegliwosci. Cieszy się, że nie topi się we własnej krwi. Pozdrawiam Cię.
Aneczka15
 
Posty: 2052
Dołączył(a): 21 mar 2019, o 20:19
Wiek: 51
Data operacji: 18 czerwca 2019
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: Mięśniak trzonu macicy, torbiel jajowodu.
Zakres operacji: Laparotomia, usunięcie trzonu macicy i jajowodów z pozostawieniem szyjki macicy i jajników
Wynik HP: Ok
Terapia hormonalna: Ovestin krem

Re: propozycja usunięcia macicy ze względu na mięśniak

Postprzez Aneczka15 » 15 maja 2019, o 16:18

:ymhug: I nie bądź załamana. Na pewno jest jakieś wyjscie. Pewnym jest, że nie powinnaś mieć krwotokow, a powinnaś cieszyć się życiem :)
Aneczka15
 
Posty: 2052
Dołączył(a): 21 mar 2019, o 20:19
Wiek: 51
Data operacji: 18 czerwca 2019
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: Mięśniak trzonu macicy, torbiel jajowodu.
Zakres operacji: Laparotomia, usunięcie trzonu macicy i jajowodów z pozostawieniem szyjki macicy i jajników
Wynik HP: Ok
Terapia hormonalna: Ovestin krem

Re: propozycja usunięcia macicy ze względu na mięśniak

Postprzez Anita71 » 15 maja 2019, o 19:28

Witam Cię Perło! :ymhug: nie będę wiele pisać bo ja akurat jestem już Syrenką i moje doświadczenie są w tym kierunku. Ale czy w Twoim przypadku nie można pomyśleć o usunięciu tylko trzonu, jeżeli pozostałość jest oki? Idź jeszcze na inną konsultację, wycięcia macicy to poważna operacja, się czasem bywa nieunikniona. Natomiast wycięcie trzonu jest bardziej oszczędzające, zostaje szyjka i przydatki. Myślę, że warto to jeszcze skonsultować u innego gina. Pozdrawiam :) nie chce się mądrowac i już znikam pa :-h
Anita71
 
Posty: 8654
Dołączył(a): 27 sty 2019, o 21:51
Wiek: 0
Data operacji: 17 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: ogniska rozrostu gruczołowego z atypią w obrębie polipa endometrialnego, mięśniaki
Zakres operacji: wycięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: wynik jak po wyłyżeczkowaniu
Terapia hormonalna: nie miałam

Re: propozycja usunięcia macicy ze względu na mięśniak

Postprzez Anita71 » 15 maja 2019, o 19:29

Miało być ale czasem bywa nieunikniona!
Anita71
 
Posty: 8654
Dołączył(a): 27 sty 2019, o 21:51
Wiek: 0
Data operacji: 17 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: ogniska rozrostu gruczołowego z atypią w obrębie polipa endometrialnego, mięśniaki
Zakres operacji: wycięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: wynik jak po wyłyżeczkowaniu
Terapia hormonalna: nie miałam

Re: propozycja usunięcia macicy ze względu na mięśniak

Postprzez Stynka » 17 maja 2019, o 11:49

Witaj Perło :)
Skonsultuj się z innym lekarzem. Wysłuchaj "za i przeciw" i tak jak piszesz decyzję i tak podejmiesz sama. Każda z nas jest inna... inaczej się goi... inaczej wraca do sprawności (w tym także emocjonalnej, psychicznej).
Stynka
 
Posty: 4324
Dołączył(a): 25 gru 2018, o 21:42
Wiek: 57
Data operacji: 3 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: rozszerzone usunięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: potwierdzony G3; naciek ogniskowo zajmuje 3/4 mięśnia
Terapia hormonalna: aktualnie brak

Re: propozycja usunięcia macicy ze względu na mięśniak

Postprzez Kama » 17 maja 2019, o 14:56

Witaj Perełko :kolobok_bye:

wydaje mi się że konsultacja z innym lekarzem jest wskazana. Nic nie piszesz o objawach. Uważam że jeżeli ich nie ma pospiech w decyzjach nie jest wskazany.
Avatar użytkownika
Kama
 
Posty: 164
Dołączył(a): 25 kwi 2019, o 21:36
Wiek: 39
Data operacji: 7 czerwca 2019
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: Mięśniak srodscienny w trzonie macicy
Zakres operacji: Wyłuszczenie mięśniaka oraz usuniecie licznych zrostów otrzewnowych
Wynik HP: .OK
Terapia hormonalna: .

Re: propozycja usunięcia macicy ze względu na mięśniak

Postprzez Narika » 17 maja 2019, o 15:33

Witaj Perło :ymhug: Byłam w podobnej sytuacji, dwukrotnie miałam usuwane same mięśniaki (metodą histeroskopii) w wieku 39 i 41 lat, bo odrastały. Niestety nie zawsze da się usunąć mięśniaka tak żeby nie odrósł. Od kilku lat znowu odrastał, liczyłam, że doczekam do menopauzy, ale pojawił się kolejny i zdecydowałam się na usunięcie trzonu macicy laparoskopowe. Na ten moment zupełnie nie żałuję tej decyzji. Tak jak dziewczyny napisały warto skonsultować się z innym lekarzem i omówić możliwości. Pozdrawiam cieplutko :-h
Życie jest zbyt krótkie, aby pić niedobre wino, nie jeść lodów i marnować czas na ludzi, którzy nie przeskoczyliby dla nas kałuży. Nie traćmy go na kiepski seks, nieszczęśliwe związki i wszystkie gówniane znajomości.
Rafał Wicijowski
Narika
 
Posty: 66
Dołączył(a): 19 kwi 2019, o 13:42
Lokalizacja: Lublin
Wiek: 48
Data operacji: 16 kwietnia 2019
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Mięśniaki
Zakres operacji: Usunięcie trzonu macicy, jajniki i szyjka macicy nie usunięte
Wynik HP: Jeszcze brak
Terapia hormonalna: Brak

Re: propozycja usunięcia macicy ze względu na mięśniak

Postprzez olikkk » 19 maja 2019, o 16:05

Perełko witam Cię i ja serdecznie :ymhug:
Z metod innych jakie są możliwe było tu tylko kilka słów o emblozacji, ale możesz zerknąć, może się przyda :x
https://syrenki.net/viewtopic.php?f=17&t=950&hilit=Embolizacja
Obyś znalazła najlepsze dla Ciebie rozwiązanie 🙏 :kolobok_air_kiss:
olikkk
Avatar użytkownika
olikkk
Glowny Moderator
 
Posty: 19209
Dołączył(a): 1 gru 2012, o 15:55
Lokalizacja: Śląsk
Wiek: 0
Data operacji: 23 lutego 2010
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: Mięśniaki macicy
Zakres operacji: Usunięcie macicy z przydatkami
Znieczulenie dolędźwiowe
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: Systen 50
od kwietnia 2010 roku
Na wyraźne efekty czakałam ok 2 miesięcy

Re: propozycja usunięcia macicy ze względu na mięśniak - Per

Postprzez Rabenka72 » 27 cze 2019, o 13:18

Hej Perełko, coś ustaliłaś? Ja byłam na podobnym rozdrożu, zmieniłam lekarza i szpital ale pozostałe metody nie były brane pod uwagę ze względu na wiek. Wiem na pewno, że nie chcę wracać na stół ponownie, mam macicę mięśniakowatą, i czasem polipy, na szczęście bez krwotoków. Będę miała LASH i sam trzon, póki co są takie założenia. Co do pęcherza, właśnie teraz mam problem przez tego mięśniaka, bo uciska, robią mi się widocznie jakieś w nim zastoje i już w kwietniu miałam ostre zapalenie pęcherza, ból straszny, temperatura, antybiotyk.
Obrazek
Avatar użytkownika
Rabenka72
 
Posty: 241
Dołączył(a): 12 cze 2019, o 12:24
Wiek: 48
Data operacji: 13 listopada 2020
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Szybko rosnący mięśniak, macica mięśniakowata, ucisk na pęcherz.
Zakres operacji: Usunięcie trzonu macicy z jajowodami z zostawieniem jajników i szyjki.
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: Brak

Re: propozycja usunięcia macicy ze względu na mięśniak - Per

Postprzez Agnieszka » 5 lip 2019, o 23:27

Dziewczyna prosila o rade w kwestii nieusuwania macicy a dostala rady by ja usunac. Sa kobiety ktore chca miec macice tym bardziej w sytuacji kiedy usuwanie jej nie jest konieczne. AUtorks jest jeszcze mloda i ma jednego malego miesniaka, wiec operacja tego typu nie jest konieczna. Mozna usunac samego meisniaka POza tym prawda jest ze z wiekiem meisniaki przestaja sie pojawiac, rosnac czy dawac dolegliwosci. Problem rozwiazuje sie sam. Operacja usuniecia trzonu macicy to jest to samo co usuniecie macicy tyle ze bez szyjki. Autorka tego nei chce wiec powinno sie to uszanowac i nie namawiac jej do operacji. AUtorko jak chcesz to naisz do mnei na priv a postaram Ci sie pomoc.
Agnieszka
 
Posty: 42
Dołączył(a): 18 mar 2016, o 18:06
Wiek: 0
Data operacji: 14 marca 2016
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Mięśniaki
Zakres operacji: Macica
Wynik HP: nie ma
Terapia hormonalna: nie ma

Re: propozycja usunięcia macicy ze względu na mięśniak - Per

Postprzez Anita71 » 5 lip 2019, o 23:42

Hej Agnieszko to miejsce, to jest forum dla każdej z nas. Jeżeli ktoś zadaje pytanie to naszym zadaniem jest na nie odpowiedzieć. Każda odpowiada najlepiej jak może z czystego serca i dobrego raczej też. Czy uważasz, że lepiej jest milczeć, pomijać czyjś problem? Czy lepiej podjąć dialog, wyrazić zdanie a z tych kilku zdań, różnych opinii każda z nas coś wyciągnie dla siebie. Każda z nas to trochę inny przypadek i każda mówi że swojego punktu widzenia i doświadczenia. Mówmy, piszmy, rozmawiajmy, nie krytykujmy się, tu nikt nie działa w złej wierze. Tu są same dobre i pozytywne osoby. Prawda? :ymhug: :x
Anita71
 
Posty: 8654
Dołączył(a): 27 sty 2019, o 21:51
Wiek: 0
Data operacji: 17 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: ogniska rozrostu gruczołowego z atypią w obrębie polipa endometrialnego, mięśniaki
Zakres operacji: wycięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: wynik jak po wyłyżeczkowaniu
Terapia hormonalna: nie miałam

Re: propozycja usunięcia macicy ze względu na mięśniak - Per

Postprzez Anita71 » 5 lip 2019, o 23:46

A i jeszcze witam Cię serdecznie, do tej pory chyba nie miałyśmy okazji się przywitać, hej pozdrawiam serdecznie! :)
Anita71
 
Posty: 8654
Dołączył(a): 27 sty 2019, o 21:51
Wiek: 0
Data operacji: 17 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: ogniska rozrostu gruczołowego z atypią w obrębie polipa endometrialnego, mięśniaki
Zakres operacji: wycięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: wynik jak po wyłyżeczkowaniu
Terapia hormonalna: nie miałam

Re: propozycja usunięcia macicy ze względu na mięśniak - Per

Postprzez Rabenka72 » 7 lip 2019, o 19:04

W kwestii usuwania mięśniaka można jeszcze zastosować tabletki, kuracja koszt około 2 tyś zł.

Nie wiem o co chodzi z tą młodością, u mnie w pracy dwie panie miały robione to samo, jedna jest na emeryturze, druga tuż przed czyli wg ich wieku ja jestem jeszcze młoda.
Doradziłam tylko zmianę specjalisty. Mnie badało w sumie 4 lekarzy i raczej tak się powinno robić, obojętnie o jaką diagnozę chodzi.
Obrazek
Avatar użytkownika
Rabenka72
 
Posty: 241
Dołączył(a): 12 cze 2019, o 12:24
Wiek: 48
Data operacji: 13 listopada 2020
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Szybko rosnący mięśniak, macica mięśniakowata, ucisk na pęcherz.
Zakres operacji: Usunięcie trzonu macicy z jajowodami z zostawieniem jajników i szyjki.
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: Brak


Powrót do Przed operacją



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość