Powikłania zagrażające życiu po usunięciu macicy historia pr

O czym warto wiedzieć i jak się przygotować

Powikłania zagrażające życiu po usunięciu macicy historia pr

Postprzez Mąż » 5 paź 2022, o 15:00

19-09-2022 moja żona zgłosiła się do (….......). Powodem były wcześniej zdiagnozowane mięśniaki macicy. Po rutynowych badaniach dn. 20-09-2022 została przeprowadzona w godzinach porannych operacja histerektomii. Operatorem (….....) Operacja zakończyła się około godz. 10.17 Zabieg operacyjny przebiegał bez komplikacji. Po operacji została przewieziona na oddział ginekologiczny szpitala w (......), nie zostając podłączona do jakichkolwiek urządzeń monitorujących funkcje organizmu. Przez cały czas była z nią jej mama pielęgniarka, emerytowany pracownik tegoż szpitala. Około godziny 14.30. zaczęła zgłaszać mamie przebywającej z nią w sali duszności i trudności z oddychaniem. Kiedy dotarłem na odział ginekologiczny szpitala w (........) trwała już akcja ratunkowa. Żona wówczas była we wstrząsie (jak się później okazało wstrząsie krwotocznym). Dyżurujący wówczas na oddziale ginekologicznym (.............) wykonał badanie USG brzucha i stwierdził "że niczego nie widzi" Cały czas biegał po sali, poklepywał uspokajająco mnie i mamę żony twierdząc, że jest to uczulenie na lek przeciwbólowy "Ketonal". Stan żony pogarszał się była już wówczas nieprzytomna, twarz, usta, powieki były trupioblade. Nie wiem dokładnie kto wezwał anestezjologów, którzy po przybyciu na salę od razu rozpoznali wstrząs krwotoczny. Były problemy z podaniem tlenu gdyż na sali brakowało butli i reduktorów. Została przeprowadzona transfuzja krwi, podane zostały płyny infuzyjne. Została przewieziona na OIOM wraz z jej mamą, gdzie była reanimowana na jej oczach. Po ustabilizowaniu stanu trafiła na sale operacyjną celem przeprowadzenia reoperacji i zaopatrzenia krwotoku. Po operacji została przewieziona na OIOM i wprowadzona w stan śpiączki farmakologicznej. W śpiączce farmakologicznej przebywała do dnia 23-09-2022 kiedy to zostały odstawione leki sedatywne. Przez cały następny dzień mimo podjęcia próby wybudzania nie było z nią kontaktu, cały czas była zaintubowana i podłączona do respiratora. Pewna poprawa nastąpiła dopiero 25-09 w niedzielę, odzyskała przytomność i została rozintubowana. Jednakże prawdopodobnie z powodu obrzęku krtani miała problemy ze swobodnym oddechem i została ponownie zaintubowana, bez podłączania do respiratora.

Stan poprawił się dopiero we wtorek 27-09-2022 kiedy to została rozintubowana, obrzęk krtani ustąpił na tyle, że mogła swobodnie oddychać. Wypisana do domu dnia 03-10-2022.
Czytając dokumentację szpitalną zwróciłem uwagę na jej minimalistyczne opisy, a najbardziej znamienny był opis badania USG jamy brzusznej przeprowadzonej podczas krwotoku przez (............) cytuję: "Przeprowadzono badanie USG" Przypominam, że (..........) zarzekał sie iż wstrząs nie jest spowodowany krwotokiem "w USG niczego nie widać, tu nie ma krwi" jednak w przygotowanej przez niego dokumentacji nie ma ani śladu takiego stwierdzenia.
Jest obecnie bardzo osłabiona i na chwile obecna nie wiadomo jak będzie rozwijał się jej stan.
Historia ta jest prawdziwa i mogę ja w każdej chwili potwierdzić dokumentacją.

W związku z opisaną historią mam następujące pytania:

Czy normalne jest nie monitorowanie pacjentek po takim zabiegu?
Czy pacjentka po operacji nie powinna być objęta szczególnym nadzorem?
Czy jedyną przesłanka do rozpoznania stanu wstrząsu krwotocznego jest badanie USG jamy brzusznej ?
Jakie kroki prawne można podjąć przeciwko lekarzowi którzy dopuścił się zaniechania dalszych czynności zmierzających do uratowania pacjentki ?
Mąż
 
Posty: 1
Dołączył(a): 1 paź 2022, o 21:06
Wiek: 45
Data operacji: 20 września 2022
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: Problemy zdrowotne
Zakres operacji: Powikłania po zabiegu
Wynik HP: brak
Terapia hormonalna: brak

Re: Powikłania zagrażające życiu po usunięciu macicy histori

Postprzez hugnonot » 5 paź 2022, o 20:38

Mąż napisał(a):
Czy normalne jest nie monitorowanie pacjentek po takim zabiegu?
Czy pacjentka po operacji nie powinna być objęta szczególnym nadzorem?
Czy jedyną przesłanka do rozpoznania stanu wstrząsu krwotocznego jest badanie USG jamy brzusznej ?
Jakie kroki prawne można podjąć przeciwko lekarzowi którzy dopuścił się zaniechania dalszych czynności zmierzających do uratowania pacjentki ?


Zdecydowanie nie, powinna być na oddziale pooperacyjnym z monitoringiem ciśnienia i pracy serca przez kilka godzin.
Moim zdaniem USG nie bardzo się do tego nadaje, owszem wykryje zbiorniki krwi jak cysty, ale krew wylana do brzucha może być problematyczna - narządy podczas operacji zostały przesunięte, wszystko jest pocięte, można źle ocenić.
Zapis wykonano USG niczego nie oznacza ponad to że je wykonano. Nie zinterpretowano wyniku tego badania. Badanie bez wyniku jest nic nie warte.
Należało zmierzyć ciśnienie - przy krwotoku spada mocno nawet poniżej 90 mmHg, zrobić EKG charakterystyczna jest tachykardia, ale i przyśpieszenie i spłycenie oddechu - hiperwentylacja,
skóra staje się blada, zimna i wilgotna skóra (hipotermia).
O kroki prawne należy spytać prawnika, bo istotne jest pytanie kto będzie stroną lekarz czy szpital, niemniej warto będzie się postarać o protokół operacji (ten szczegółowy z przebiegu operacji a nie tylko wypis, zdarza się że nie chcą wydać i może to wyciągnąć tylko prawnik).
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Re: Powikłania zagrażające życiu po usunięciu macicy histori

Postprzez eli-50 » 5 paź 2022, o 22:40

To coś niesamowicie nienormalnego. Każda pacjenta po operacji przebywa na sali pooperacyjnej, a dopiero potem kierowana jest na oddział. Dlaczego mama stanowczo nie interweniowała ? Tu zaniechania są ze strony lekarza jak i szpitala.
Życzę żonie powrotu do zdrowia %%-
eli
Avatar użytkownika
eli-50
 
Posty: 5736
Dołączył(a): 17 lut 2013, o 17:15
Wiek: 0
Data operacji: 11 marca 2010
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: mięśniaki macicy, polipy i cysty na jajnikach
Zakres operacji: usunięcie macicy z przydatkami i szyjką, pełna narkoza
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: wprowadzona w 5 dobie po operacji (kolejno Climara, Fem 7, Systen 50 ), po 6 latach htz stopniowo odstawiona

Re: Powikłania zagrażające życiu po usunięciu macicy histori

Postprzez Gonia » 6 paź 2022, o 20:21

Na oddziale, na którym leżałam wszystkie pacjentki po operacji przebywały na sali pooperacyjnej podpięte pod specjalistyczny sprzęt monitorujący funkcje życiowe. Życzę Żonie szybkiego powrotu do zdrowia @};- @};- @};-
Avatar użytkownika
Gonia
 
Posty: 432
Dołączył(a): 11 sty 2022, o 12:17
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiek: 54
Data operacji: 22 grudnia 2021
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Nowotwór złośliwy trzonu macicy
Zakres operacji: Zmodyfikowane radykalne wycięcie macicy z przydatkami. Limfadenektomia miedniczna.
Wynik HP: rak gruczołowy endometrialny G3, nacieka >50% grubości mięśniówki, podścielisko szyjki macicy z naciekiem raka, , LVSI+, surowicówka, przymacicza, jajniki, jajowody bez nacieków raka, węzły chłonne bez zmian nowotworowych, brak widocznych cech naciekania pni nerwowych, linie cięcia chirurgicznego bez zmian nowotworowych. minimalny margines resekcji chirurgicznej na przymacicach 0,1cm
Terapia hormonalna: Nie będzie


Powrót do Przed operacją



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość