Histerektomia z przydatkami-mięśniaki - Bea

Histerektomia z przydatkami-mięśniaki - Bea

Postprzez bea » 11 lut 2021, o 10:22

Dzień dobry, nowa na tym forum, świeżo (trzy tygodnie) po histerektomii z przydatkami.

Cieszę się, że trafiłam na to miejsce, dużo mi już dało to, co przeczytałam u Was do tej pory, przestałam się martwić pewnymi objawami, bo wiem już, że to raczej typowe sprawy. Rozwiałyście już wiele moich lęków. Cieszę się, że jest miejsce, gdzie można o tym wszystkim porozmawiać.

Operowano mnie, bo wyhodowałam sobie dorodnego mięśniaka, a i wywiad rodzinny rakowy mam nieciekawy, więc usunięto mi i macicę i jajniki. No i wiek (55) wskazywał na sensowność tego zabiegu.
Sam zabieg zniosłam dobrze, choć bolało po operacji nieziemsko, takiego bólu jeszcze dotąd przeżyłam. A że mam niski próg bólu, to i strach, że ten ból się może jeszcze zwiększyć, i sam ból trochę były dobijające. Ale to kilka dni i minęło. Niestety, przyplątały się komplikacje- pojawiła się po dwóch dniach krew w moczu, to narastało przez kilka dni aż do solidnego krwawienia. Zatem zostawili mnie w szpitalu i obserwowano mnie. Zaczęły też mi pękać żyły, nie było gdzie już wbijać wenflona, i moje ręce wyglądały jak po spotkaniu z traktorem, jeszcze mi wszystkie wylewy podskórne nie zeszły. W pęcherzu też musiało trzasnąć jakieś naczynie, stąd krew. Ale po tygodniu minęło, i wróciłam z tym drobnym opóźnieniem do domu. Szew mi zdjęto jeszcze w szpitalu.
W związku z tym, że było to krwawienie, które się nasilało po tym, gdy się ruszałam, to i raczej leżałam, niż wstawałam i dopiero teraz zaczynam się jako tako ruszać, choć z domu jeszcze nie wychodzę (poza wizytą u ginekologa i w szpitalu). No i na tym tle, że mało się ruszałam, zaczynam się martwić, czy nie powstaną zrosty itd. Ale zdaję się na swoją intuicję, ufam, że ciało samo mi podpowie, czy już mogę bardziej czy jednak mniej.

Poza tym, wszystko jak opisujecie. Oponka nad raną. Sama rana poprzeczna, nisko w strefie bikini, wąziutka i wygląda chyba ładnie (choć to moja pierwsza rana, więc nie mam porównania).
Biorę Systen 50. Jako że mam również Hashimoto, to próbuję również rozeznać, jak się mają estradiol do hormonu tarczycy, czy tu nie ma jakiegoś zderzenia...Ale biorę na razie jedne i drugie.

Pracę mam zdalną (uczę), więc nie brałam zwolnienia, moje zajęcia z czasu pobytu w szpitalu przygotowałam wcześniej, a teraz już jadę na bieżąco.

Mam nadzieję, że będę mogła się coraz więcej ruszać, że ta oponka mi trochę zejdzie i że ogólnie pójdzie dobrze. Jeszcze czekam na wynik badania histopatologicznego.

I to tyle, staram się przyzwyczaić do nowej sytuacji, także tego, że to jednak była rozległa operacja, jakoś wcześniej to do mnie nie docierało.

Pozdrawiam Was wszystkie Syrenki :)
bea
 
Posty: 5
Dołączył(a): 10 lut 2021, o 21:57
Wiek: 55
Data operacji: 20 stycznia 2021
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: Mięśniaki. wiek
Zakres operacji: Histerektomia z przydatkami
Wynik HP: Jeszcze nie ma.
Terapia hormonalna: Systen50

Re: Chcę się przywitać :)

Postprzez vika45 » 11 lut 2021, o 12:35

Witaj, teraz juź będzie z górki. Chodzenie domowe jest wystarczającą gimnastyką. Nie kaźdy ma zrosty, więc tak nie czekaj na nie. Praca zdalna ale praca. Troszkę posiedzieć musisz. Jak będziesz musiala wrócić do szkoły to tak różowo nie będzie. Właśnie dotarło do mnie, że jutro mija dziewięć lat. Pogodziłam hashi z szybką menopauzą. Marznięcie tarczycowe zrównoważyło uderzenia gorąca. Na plastrach byłam pięć lat i lagodnie z nich zeszłam. Zdrowiej nam dobrze.
VikaObrazek
Avatar użytkownika
vika45
 
Posty: 7119
Dołączył(a): 10 lut 2013, o 22:28
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiek: 61
Data operacji: 20 lutego 2012
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: przerost endometrium,guz jajnika
Zakres operacji: usunięta macica i przydatki, metodą Richardsona
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: Systen 50-terapia ukończona

Re: Chcę się przywitać :)

Postprzez Anita71 » 11 lut 2021, o 13:01

Cześć Bea! Czytam, że powolutku wracasz do normy. Niespodzianki po tej operacji się zdarzają. Co do zrostów myślę, że będą, raczej się ich nie unikniesz co widać statystycznie. Czy je mam? nie wiem, pewnie mam, czy dokuczają? nie wiem bo jak można to teraz odczuć? Gdyby ktoś podpowiedzial ich objawy to może bym wiedziała czy mam takie, pozdrawiam :ymhug:
Anita71
 
Posty: 8655
Dołączył(a): 27 sty 2019, o 21:51
Wiek: 0
Data operacji: 17 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: ogniska rozrostu gruczołowego z atypią w obrębie polipa endometrialnego, mięśniaki
Zakres operacji: wycięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: wynik jak po wyłyżeczkowaniu
Terapia hormonalna: nie miałam

Re: Chcę się przywitać :)

Postprzez bea » 11 lut 2021, o 14:46

Dziewczyny,
dziękuję za ciepłe przyjęcie :)
Będę pisała, co u mnie, co z wdrażaniem się do ruchu i co z hormonami. Na razie cieszę się, że zasadnicze sprawy (operacja) już za mną, zrostami przejmować się nie będę. Teraz w nowe życie (y)
Pozdrawiam Was serdecznie!
bea
 
Posty: 5
Dołączył(a): 10 lut 2021, o 21:57
Wiek: 55
Data operacji: 20 stycznia 2021
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: Mięśniaki. wiek
Zakres operacji: Histerektomia z przydatkami
Wynik HP: Jeszcze nie ma.
Terapia hormonalna: Systen50

Re: Chcę się przywitać :)

Postprzez vika45 » 11 lut 2021, o 15:42

Beo, ja jestem pocięta w zdłóź i w poprzek z racji róźnych zabiegów. Zrosty są na 100% ale funkcjonuję normalnie. Jeszcze trochę i zapomnisz o operacji. Ja zapominam szybko ale jakoś trudno mi zapomnieć o forumkowie 😜 tu jest narkotycznie :D
VikaObrazek
Avatar użytkownika
vika45
 
Posty: 7119
Dołączył(a): 10 lut 2013, o 22:28
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiek: 61
Data operacji: 20 lutego 2012
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: przerost endometrium,guz jajnika
Zakres operacji: usunięta macica i przydatki, metodą Richardsona
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: Systen 50-terapia ukończona

Re: Chcę się przywitać :)

Postprzez Stynka » 11 lut 2021, o 17:00

Witaj Bea :)
Spaceruj po mieszkaniu w przerwach pracy zdalnej, bo siedzenie jest najgorsze! Lepiej chodzić albo leżeć ;)
Stynka
 
Posty: 4324
Dołączył(a): 25 gru 2018, o 21:42
Wiek: 57
Data operacji: 3 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: rozszerzone usunięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: potwierdzony G3; naciek ogniskowo zajmuje 3/4 mięśnia
Terapia hormonalna: aktualnie brak

Re: Chcę się przywitać :)

Postprzez hugnonot » 11 lut 2021, o 18:09

Bea, ruch to podstawa, co do sygnałów ciała to ono jest zawodne, na początku daje sygnały ale potem łatwo je przeoczyć. Uważaj na to.
Estradiol i hormony tarczycy są ze sobą mocno powiązane.
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Re: Chcę się przywitać :)

Postprzez bea » 14 lut 2021, o 09:49

Stynka napisał(a):Witaj Bea :)
Spaceruj po mieszkaniu w przerwach pracy zdalnej, bo siedzenie jest najgorsze! Lepiej chodzić albo leżeć ;)


O, dziękuję za tę podpowiedź. Będę uważała, bo faktycznie praca zdalna to u mnie siedzenie przed ekranem, spróbuję na półleżąco.
bea
 
Posty: 5
Dołączył(a): 10 lut 2021, o 21:57
Wiek: 55
Data operacji: 20 stycznia 2021
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: Mięśniaki. wiek
Zakres operacji: Histerektomia z przydatkami
Wynik HP: Jeszcze nie ma.
Terapia hormonalna: Systen50

Re: Chcę się przywitać :)

Postprzez bea » 14 lut 2021, o 09:51

hugnonot napisał(a):Bea...
Estradiol i hormony tarczycy są ze sobą mocno powiązane.


Tak, już doczytałam. Muszę dopytać w konkrecie mojego ginekologa, który jest też endokrynologiem. Mam nadzieję, że przyjmowane hormony nie będa się jednak wykluczały, tarczycowe muszę brać, a i z estradiolu wolałabym na razie nie rezygnować. Zobaczymy, co powie. Dziękuję.
bea
 
Posty: 5
Dołączył(a): 10 lut 2021, o 21:57
Wiek: 55
Data operacji: 20 stycznia 2021
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: Mięśniaki. wiek
Zakres operacji: Histerektomia z przydatkami
Wynik HP: Jeszcze nie ma.
Terapia hormonalna: Systen50

Re: Chcę się przywitać :)

Postprzez bea » 14 lut 2021, o 09:52

vika45 napisał(a):Beo, ...Jeszcze trochę i zapomnisz o operacji. Ja zapominam szybko ale jakoś trudno mi zapomnieć o forumkowie 😜 tu jest narkotycznie :D


Tak, bardzo się cieszę, że tu trafiłam :) Jestem spokojniejsza. Dzięki, dziewczyny!
bea
 
Posty: 5
Dołączył(a): 10 lut 2021, o 21:57
Wiek: 55
Data operacji: 20 stycznia 2021
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: Mięśniaki. wiek
Zakres operacji: Histerektomia z przydatkami
Wynik HP: Jeszcze nie ma.
Terapia hormonalna: Systen50

Re: Chcę się przywitać :)

Postprzez eli-50 » 14 lut 2021, o 10:52

Witam i ja Ciebie w naszym Syrenkowie :ymhug: %%- . Trzymaj się tak jak i my staramy się trzymać ;). W kupie siła :D
eli
Avatar użytkownika
eli-50
 
Posty: 5721
Dołączył(a): 17 lut 2013, o 17:15
Wiek: 0
Data operacji: 11 marca 2010
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: mięśniaki macicy, polipy i cysty na jajnikach
Zakres operacji: usunięcie macicy z przydatkami i szyjką, pełna narkoza
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: wprowadzona w 5 dobie po operacji (kolejno Climara, Fem 7, Systen 50 ), po 6 latach htz stopniowo odstawiona

Re: Chcę się przywitać :)

Postprzez hugnonot » 14 lut 2021, o 15:41

bea napisał(a):
hugnonot napisał(a):Bea...
Estradiol i hormony tarczycy są ze sobą mocno powiązane.


Tak, już doczytałam. Muszę dopytać w konkrecie mojego ginekologa, który jest też endokrynologiem. Mam nadzieję, że przyjmowane hormony nie będa się jednak wykluczały, tarczycowe muszę brać, a i z estradiolu wolałabym na razie nie rezygnować. Zobaczymy, co powie. Dziękuję.


można brać jedne i drugie, ale nie razem, jedne rano druge wieczorem i będzie OK, warto sprawdzać poziom hormonów tarczycowych po wdrożeniu estradiolu
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Re: Histerektomia z przydatkami-mięśniaki - Bea

Postprzez olikkk » 6 mar 2021, o 13:43

Bea witaj :ymhug:
Minęło kilka kolejnych tygodni.
Jak się dziś czujesz ?
Pracujesz jak planowałaś ? Dajesz radę ?
Pozdrawiam Cię cieputko i czekam na dobre wieści :kolobok_give_heart2:
olikkk
Avatar użytkownika
olikkk
Glowny Moderator
 
Posty: 19209
Dołączył(a): 1 gru 2012, o 15:55
Lokalizacja: Śląsk
Wiek: 0
Data operacji: 23 lutego 2010
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: Mięśniaki macicy
Zakres operacji: Usunięcie macicy z przydatkami
Znieczulenie dolędźwiowe
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: Systen 50
od kwietnia 2010 roku
Na wyraźne efekty czakałam ok 2 miesięcy


Powrót do Trafiłam do Was po operacji usunięcia macicy



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości