Rak Endometrium G1 Pomocy

Pomagamy Wam wygrać

Rak Endometrium G1 Pomocy

Postprzez Julia2001 » 19 maja 2022, o 22:32

Dziewczyny kochane, moja mama lat 41 prosi Was o pomoc i radę.:
Moje leczenie się mocno zapętliło. Jestem po histeroktomii z 17.02.2022. Nowotwór trzonu macicy G1, FIGO IA, ale z naciekami do 1/2 grubości miometrium, LVS1, N0, R0 ale na podstawie dwóch węzłów biodrowych. Bez inwazji wzdłuż marginesów. Od początku po operacji zaplanowano leczenie 3 Brachyterapii (miałam już wyznaczony termin przez jedną radiolog onkologiczną). Niestety ze względu na powikłania pooperacyjne z pęcherzem wszystko się poprzesuwało w czasie . W związku z tym trafiłam na kolejną konsultacje do innej radiolog. I się zaczęło.....Ta Pani Doktor powiedziała że jest przekonana że muszę być poddana teleradioterapii przez 5 tygodni, gdyż ze względu na naciek i mało węzłów pobranych jest bardzo duże ryzyko przerzutów. I ona jest wręcz przekonana że bez tego nie mogę być spokojna. Będąc w tym amoku zgodziłam się . Leczenie zaczęto od dwóch brachyterapii. Międzyczasie skontaktowałam się z innymi lekarzami , ( z dwoma Profesorami i pierwszą dr Radiolog) . Zebrali konsylium bo zdania podzielone, po części wszędzie trochę racji. Natomiast każdy z nich poza Panią radiolog odpowiada mi że nie jest przekonany co będzie lepsze. Jestem w trakcie robienia nowego histopatu( propozycja jednego z lekarzy) i kompletnie nie wiem co dalej . Tym bardziej że Brachyterapia którą dostałam w dwóch dawkach była podobno tylko jako przygotowanie do radio, nijak się ma ( w dawkach) do leczenia samą brachoterapią. Te Nie wiem co robić, bo w tej chwili jestem bez żadnego leczenia szpitalnego,gdyż jak zobaczyłam niepewność u lekarzy i tak podzielone zdania przed radioterapią powiedziałam że nie jestem na nią gotowa. ( Bardzo się boje powikłań ale też innych skutków ubocznych radio , jeden (...........) też wspomniał że już jest trochę późno na podanie radio , według niego większe szanse na jej zadziałanie jest odrazu po operacji). Póki co z leczenia przyjmuję tylko Kurkuminę, tlen i laser dożylnie od (............) . Będę wdzięczna za wasze zdanie i ewentualne polecenie gdzie i do kogo się udać.
Julia2001
 
Posty: 9
Dołączył(a): 19 maja 2022, o 11:26
Wiek: 21
Data operacji: 18 lutego 2022
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: rag endometrium G1 Typ 1A
Zakres operacji: usunięcie macicy, jajników, jajowodów, przydatków i 2 węzłów
Wynik HP: rak endometrium G1 Typ1 N0R0 LVS1
Terapia hormonalna: BRAK

Re: Rak Endometrium G1 Pomocy

Postprzez Stynka » 20 maja 2022, o 20:24

[color=#FF0000]Póki co z leczenia przyjmuję tylko Kurkuminę, tlen i laser dożylnie od ( ..........) [/color]
Moim zdaniem to jest niewystarczające leczenie.
Nie wiem czy inne Syrenki wypowiedzą się inaczej?, Nie jesteśmy "specjalistkami", a z tego co piszesz to na szczeblu konsylium są rozbieżne zdania.
Pozdrowienia dla mamy @};-
Ostatnio edytowano 20 maja 2022, o 22:05 przez Stynka, łącznie edytowano 1 raz
Stynka
 
Posty: 4347
Dołączył(a): 25 gru 2018, o 21:42
Wiek: 57
Data operacji: 3 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: rozszerzone usunięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: potwierdzony G3; naciek ogniskowo zajmuje 3/4 mięśnia
Terapia hormonalna: aktualnie brak

Re: Rak Endometrium G1 Pomocy

Postprzez hugnonot » 20 maja 2022, o 21:55

rodzaj: gruczolakorak endometrialny jest estrogenozależny czyli taki o lepszym rokowaniu
N0 - brak komórek rakowych w pobliżu węzłów chłonnych
R0- brak komórek nowotworowych w jakimkolwiek marginesie odcięcia - innymi słowy wycięto całość
LVSI - obawa nawrotu i to jest jedyny czynnik, który sugeruje że może powinno być coś podane: tu jest opis ile % otrzymuje chemo i radioterapię https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6658591/
Nie powinna dostawać terapii hormonalnej.
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Re: Rak Endometrium G1 Pomocy

Postprzez Julia2001 » 21 maja 2022, o 06:46

Podczas operacji wycięto tylko dwa najbliższe węzły chłonne, jedni mówią ze to mało a drudzy ze wystarczająco żeby określić czy tam coś było czy nie….
Jesteśmy już na skraju wyczerpania :-?? :-??
Julia2001
 
Posty: 9
Dołączył(a): 19 maja 2022, o 11:26
Wiek: 21
Data operacji: 18 lutego 2022
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: rag endometrium G1 Typ 1A
Zakres operacji: usunięcie macicy, jajników, jajowodów, przydatków i 2 węzłów
Wynik HP: rak endometrium G1 Typ1 N0R0 LVS1
Terapia hormonalna: BRAK

Re: Rak Endometrium G1 Pomocy

Postprzez Stynka » 21 maja 2022, o 09:03

Komuś trzeba zaufać i jego programu leczenia się trzymać...
W badaniu PET powinny być widoczne punkty z ewentualnie rozsianymi komórkami nowotworowymi. Może zapytajcie o takie badanie?
To, co Wam nie pomoże to na pewno irytacja, zamartwienie, kręceni sobie czarnych scenariuszy z powodu ewentualnych skutków ubocznych. Optymizm, nadzieja i wiara @};- %%- :ympray:
Ps. Konsylium powinno dać jednoznaczną odpowiedź (z podpisami członków) dziwne, że nie dali. Może to tylko pojedyncze konsultacje były?
Trafnych decyzji życzę :ymhug:
Stynka
 
Posty: 4347
Dołączył(a): 25 gru 2018, o 21:42
Wiek: 57
Data operacji: 3 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: rozszerzone usunięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: potwierdzony G3; naciek ogniskowo zajmuje 3/4 mięśnia
Terapia hormonalna: aktualnie brak

Re: Rak Endometrium G1 Pomocy

Postprzez hugnonot » 21 maja 2022, o 12:13

Julia2001 napisał(a):Podczas operacji wycięto tylko dwa najbliższe węzły chłonne, jedni mówią ze to mało a drudzy ze wystarczająco żeby określić czy tam coś było czy nie….
Jesteśmy już na skraju wyczerpania :-?? :-??

Tylko PET pozwoli ocenić czy nic nie ma rozsianego. Domagajcie się skierowania na PET.
Mama jest szczupła czy bardziej "najedzona"?
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Re: Rak Endometrium G1 Pomocy

Postprzez Julia2001 » 21 maja 2022, o 12:31

Mama jest szczupłą osobą, teraz przez chorobę jeszcze chudnie :(

Co do PETa, zaproponował to jeden z Profesorów, ma się dowiedzieć czy mama dostanie na to refundacje przy tak małej złośliwości. Jak nie to 4000tyś.
Mówił też, że w tym badaniu wychodzą tylko zmiany powyżej 1cm. Czy faktycznie tak jest?
Julia2001
 
Posty: 9
Dołączył(a): 19 maja 2022, o 11:26
Wiek: 21
Data operacji: 18 lutego 2022
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: rag endometrium G1 Typ 1A
Zakres operacji: usunięcie macicy, jajników, jajowodów, przydatków i 2 węzłów
Wynik HP: rak endometrium G1 Typ1 N0R0 LVS1
Terapia hormonalna: BRAK

Re: Rak Endometrium G1 Pomocy

Postprzez Julia2001 » 21 maja 2022, o 12:37

Konsylium miało się odbyć wspólnie z ordynatorem szpitala.
Jak było nie mam pojęcia, dostałyśmy tylko informacje, że są 3 opcje:
-rewers nacieku (mama oddała próbki żeby jeszcze raz prywatnie przebadali to dziadostwo i lepiej opisali-czekamy na wynik)
--druga operacja, w celu wycięcia większej ilości węzłów
-teleradioterapia


Więc czekamy teraz na decyzje :(
Julia2001
 
Posty: 9
Dołączył(a): 19 maja 2022, o 11:26
Wiek: 21
Data operacji: 18 lutego 2022
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: rag endometrium G1 Typ 1A
Zakres operacji: usunięcie macicy, jajników, jajowodów, przydatków i 2 węzłów
Wynik HP: rak endometrium G1 Typ1 N0R0 LVS1
Terapia hormonalna: BRAK

Re: Rak Endometrium G1 Pomocy

Postprzez Danka » 21 maja 2022, o 17:14

Jestem 3 lata po operacji i brachyterapii. Też rak endometrium G1.Moje leczenie to były 3 brachy a teraz tylko kontrola. Żadnych skutków ubocznych nie odczuwam. A mogę zapytać z jakiego województwa jesteście? Może tu poprostu jest potrzebny jakiś mądry lekarz który by to wszystko wyjaśnił. Ja nie musiałam brać brachyterapii, sama się na nią zgodziłam.
Danka
 
Posty: 656
Dołączył(a): 9 lip 2019, o 07:17
Lokalizacja: Małpolska
Wiek: 48
Data operacji: 11 czerwca 2019
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: Nowotwór
Zakres operacji: Macica przydatki węzły chłonne
Wynik HP: Nie do końca ok
Terapia hormonalna: Nie

Re: Rak Endometrium G1 Pomocy

Postprzez Julia2001 » 21 maja 2022, o 18:02

Danka napisał(a):Jestem 3 lata po operacji i brachyterapii. Też rak endometrium G1.Moje leczenie to były 3 brachy a teraz tylko kontrola. Żadnych skutków ubocznych nie odczuwam. A mogę zapytać z jakiego województwa jesteście? Może tu poprostu jest potrzebny jakiś mądry lekarz który by to wszystko wyjaśnił. Ja nie musiałam brać brachyterapii, sama się na nią zgodziłam.



Jesteśmy z woj. Mazowieckiego
Mamie przez 3 miesiące mówili ze brachy nie jest do końca konieczna ale można podać a tu nagle strzał z radio i taki mętlik powstał…
Julia2001
 
Posty: 9
Dołączył(a): 19 maja 2022, o 11:26
Wiek: 21
Data operacji: 18 lutego 2022
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: rag endometrium G1 Typ 1A
Zakres operacji: usunięcie macicy, jajników, jajowodów, przydatków i 2 węzłów
Wynik HP: rak endometrium G1 Typ1 N0R0 LVS1
Terapia hormonalna: BRAK

Re: Rak Endometrium G1 Pomocy

Postprzez hugnonot » 21 maja 2022, o 19:32

Julia2001 napisał(a):Mama jest szczupłą osobą, teraz przez chorobę jeszcze chudnie :(

Co do PETa, zaproponował to jeden z Profesorów, ma się dowiedzieć czy mama dostanie na to refundacje przy tak małej złośliwości. Jak nie to 4000tyś.
Mówił też, że w tym badaniu wychodzą tylko zmiany powyżej 1cm. Czy faktycznie tak jest?


Najmniejsze wykrywane to ok. 8mm. 2cm to granica dla MRI.
Potrzebny jest Wam mądry lekarz, wcale niekoniecznie utytułowany.
Ostatnio edytowano 21 maja 2022, o 19:35 przez hugnonot, łącznie edytowano 1 raz
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Re: Rak Endometrium G1 Pomocy

Postprzez hugnonot » 21 maja 2022, o 19:34

Julia2001 napisał(a):Mama jest szczupłą osobą, teraz przez chorobę jeszcze chudnie :(

Co do PETa, zaproponował to jeden z Profesorów, ma się dowiedzieć czy mama dostanie na to refundacje przy tak małej złośliwości. Jak nie to 4000tyś.
Mówił też, że w tym badaniu wychodzą tylko zmiany powyżej 1cm. Czy faktycznie tak jest?


Skoro jest szczupła to nie ma rezerwuaru estrogenów - w tym przypadku to dobrze.
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Re: Rak Endometrium G1 Pomocy

Postprzez Danka » 21 maja 2022, o 20:32

Jesteśmy z woj. Mazowieckiego
Mamie przez 3 miesiące mówili ze brachy nie jest do końca konieczna ale można podać a tu nagle strzał z radio i taki mętlik powstał…

No właśnie dziwne to trochę. Są tu Syrenki które miały G2 i żadnego leczenia tylko kontrola. Nie znam się na tym dokładnie, Huguś ma dużą wiedzę. Ja jestem z małopolski więc nic nie doradzę w sprawie lekarza. Może odezwie się jakaś Syrenka z Waszego województwa i doradzi dobrego onkologa.
Danka
 
Posty: 656
Dołączył(a): 9 lip 2019, o 07:17
Lokalizacja: Małpolska
Wiek: 48
Data operacji: 11 czerwca 2019
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: Nowotwór
Zakres operacji: Macica przydatki węzły chłonne
Wynik HP: Nie do końca ok
Terapia hormonalna: Nie

Re: Rak Endometrium G1 Pomocy

Postprzez hugnonot » 21 maja 2022, o 21:25

Brachy jest wewnętrzna a tele zewnętrzna ale obie powinny być celowane w obszar w którym jest rak, najlepiej pod kontrolą MRI.
Jeśli margines jest zerowy to pytanie w co konkretnie chcą celować. No bo jakoś i cel wiązki i dawkę muszą wliczyć. Tego nie podaje się na oko.
W każdym razie o to bym pytała lekarza, który chce zlecić terapię. Jeśli chcez coś więcej przeczytać po polsku to np. tu: http://dlibra.bg.ajd.czest.pl:8080/Content/2276/8.pdf
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Re: Rak Endometrium G1 Pomocy

Postprzez ganela » 21 maja 2022, o 23:12

Ja miałam g2. Dostałam właśnie chemię 1 z 6 potem radioterapia. Ale węzły miałam czyste tylko angioinwazje
ganela
 
Posty: 152
Dołączył(a): 11 lut 2022, o 15:20
Lokalizacja: Śląsk
Wiek: 46
Data operacji: 21 lutego 2022
Metoda operacji, zabiegu: laparoskopia
Powód operacji, zabiegu: Rak g2
Zakres operacji: Calkowita
Wynik HP: Nie był robiony
Terapia hormonalna: Nie wiem.

Re: Rak Endometrium G1 Pomocy

Postprzez hugnonot » 22 maja 2022, o 10:08

ganela napisał(a):Ja miałam g2. Dostałam właśnie chemię 1 z 6 potem radioterapia. Ale węzły miałam czyste tylko angioinwazje

Nie do końca wiadomo czy u mamy autorki postu wycięto węzły wartownicze i one są czyste.
Jakieś wycięto bo w opisie histopat. jest iformacja, że są czyste.
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Re: Rak Endometrium G1 Pomocy

Postprzez Julia2001 » 22 maja 2022, o 22:46

Z tego co wiemy wycięto węzły biodrowe prawy i lewy, wiec to chyba nie był wartowniczy.
Leczenie miało być nacelowane na miednice, gdyż radiolog stwierdziła ze przerzuty najczęściej tam uderzają.
Brachy były dwie ale niestety zmniejszyli dawki bo chcieli od razu przygotować na radio…
Ale mama nie była pewna tego leczenia po 3 miesiącach nastawiania się tylko na brachy.
Oburzona radiolog odpowiedziała mamie na to ze jak nie chce się leczyć to nie, nie próbując nawet normalnie porozmawiać.
Będziemy się jeszcze konsultować z lekarzem w Krakowie i zobaczymy co dalej.

Dziękuje wam kochane Syrenki za wszystkie odpowiedzi, jeśli jeszcze któraś z was jest w stanie podac jakieś namiary na specjaliście to chętnie przyjmiemy ❤️❤️
Julia2001
 
Posty: 9
Dołączył(a): 19 maja 2022, o 11:26
Wiek: 21
Data operacji: 18 lutego 2022
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: rag endometrium G1 Typ 1A
Zakres operacji: usunięcie macicy, jajników, jajowodów, przydatków i 2 węzłów
Wynik HP: rak endometrium G1 Typ1 N0R0 LVS1
Terapia hormonalna: BRAK

Re: Rak Endometrium G1 Pomocy

Postprzez Julia2001 » 22 maja 2022, o 22:47

ganela napisał(a):Ja miałam g2. Dostałam właśnie chemię 1 z 6 potem radioterapia. Ale węzły miałam czyste tylko angioinwazje



Jeśli można wiedzieć, czemu była chemia skoro węzły czyste? ze względu na złośliwość G2 czy jakies nacieki?
Julia2001
 
Posty: 9
Dołączył(a): 19 maja 2022, o 11:26
Wiek: 21
Data operacji: 18 lutego 2022
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: rag endometrium G1 Typ 1A
Zakres operacji: usunięcie macicy, jajników, jajowodów, przydatków i 2 węzłów
Wynik HP: rak endometrium G1 Typ1 N0R0 LVS1
Terapia hormonalna: BRAK

Re: Rak Endometrium G1 Pomocy

Postprzez Julia2001 » 22 maja 2022, o 22:53

hugnonot napisał(a):
Julia2001 napisał(a):Podczas operacji wycięto tylko dwa najbliższe węzły chłonne, jedni mówią ze to mało a drudzy ze wystarczająco żeby określić czy tam coś było czy nie….
Jesteśmy już na skraju wyczerpania :-?? :-??

Tylko PET pozwoli ocenić czy nic nie ma rozsianego. Domagajcie się skierowania na PET.
Mama jest szczupła czy bardziej "najedzona"?




Wie Pani w jaki sposób uzyskać to skierowanie na NFZ?
U mamy lekarze się migają od tego.
Julia2001
 
Posty: 9
Dołączył(a): 19 maja 2022, o 11:26
Wiek: 21
Data operacji: 18 lutego 2022
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: rag endometrium G1 Typ 1A
Zakres operacji: usunięcie macicy, jajników, jajowodów, przydatków i 2 węzłów
Wynik HP: rak endometrium G1 Typ1 N0R0 LVS1
Terapia hormonalna: BRAK

Re: Rak Endometrium G1 Pomocy

Postprzez Julia2001 » 22 maja 2022, o 22:54

Danka napisał(a):Jestem 3 lata po operacji i brachyterapii. Też rak endometrium G1.Moje leczenie to były 3 brachy a teraz tylko kontrola. Żadnych skutków ubocznych nie odczuwam. A mogę zapytać z jakiego województwa jesteście? Może tu poprostu jest potrzebny jakiś mądry lekarz który by to wszystko wyjaśnił. Ja nie musiałam brać brachyterapii, sama się na nią zgodziłam.




W jaki sposób załatwiła Pani tą brachyterapie? Czy wystawił skierowanie lekarz prowadzący? Czy udawała sie Pani do innych lekarzy prywatnie aby to zalatwic?
Julia2001
 
Posty: 9
Dołączył(a): 19 maja 2022, o 11:26
Wiek: 21
Data operacji: 18 lutego 2022
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: rag endometrium G1 Typ 1A
Zakres operacji: usunięcie macicy, jajników, jajowodów, przydatków i 2 węzłów
Wynik HP: rak endometrium G1 Typ1 N0R0 LVS1
Terapia hormonalna: BRAK

Następna strona

Powrót do Z rakiem można wygrać



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości