Usunięta macica u chorej na SM i strasznie dokuczliwy keloid

Usunięta macica u chorej na SM i strasznie dokuczliwy keloid

Postprzez Justynella167 » 9 sty 2022, o 10:38

Jestem chora na SM ( stopien znaczny niepełnosprawności. W roku 2020 (w sierpniu) usunięto mi macicę, z powodu obfitych miesiączek i związanej z nimi niedokrwistości. Jakiś czas po operacji, po której czułam się dobrze, w miejscu cięcia chirurgicznego powstał KELOID. Z racji faktu, że blizna operacyjna była bardzo duża, prawie od pępka, do krocza( jakieś 4 cm nad kroczem) i keloid jest tak samo duży, na jego końcu nad kroczem, z lewej strony zaczęło się tworzyć specyficzne pogubienie, nie wiem jak to nazwać. Nie dość, że przez cały dzień blizna nieprzyjemnie ciągnie, powodując tym ogromny dyskomfort, to już od dawna nie mogę napić się nawet odrobiny kawy, bo to zaostrzało moje dolegliwości. Utworzyła się u mnie specyficzna przeczulica brzucha - nie mogę jeździć autem, po żadnych wybojach, co uprzykrza mi życie. Przeczulica nie jest mi obca w SM ( nadwrażliwość na hałas, na światło elektryczne). Po usunięciu macicy dołączyła "przeczulica brzucha". Proszę o pomoc, jakąś radę. Z góry bardzo dziękuję. Bardzo cierpię.
Justynella167
 
Posty: 9
Dołączył(a): 9 sty 2022, o 09:20
Wiek: 49
Data operacji: 21 czerwca 1972
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: Krwawienia, raz krwotok miedzy miesiączkami, anemia.
Zakres operacji: Laparotomia - amputacja nadszyjkowa trzonu macicy.
Wynik HP: ok
Terapia hormonalna: Nie stosowałam.

Re: Usunięta macica u chorej na SM i strasznie dokuczliwy ke

Postprzez hugnonot » 9 sty 2022, o 17:20

Justynella167 napisał(a):Jestem chora na SM ( stopien znaczny niepełnosprawności. W roku 2020 (w sierpniu) usunięto mi macicę, z powodu obfitych miesiączek i związanej z nimi niedokrwistości. Jakiś czas po operacji, po której czułam się dobrze, w miejscu cięcia chirurgicznego powstał KELOID. Z racji faktu, że blizna operacyjna była bardzo duża, prawie od pępka, do krocza( jakieś 4 cm nad kroczem) i keloid jest tak samo duży, na jego końcu nad kroczem, z lewej strony zaczęło się tworzyć specyficzne pogubienie, nie wiem jak to nazwać. Nie dość, że przez cały dzień blizna nieprzyjemnie ciągnie, powodując tym ogromny dyskomfort, to już od dawna nie mogę napić się nawet odrobiny kawy, bo to zaostrzało moje dolegliwości. Utworzyła się u mnie specyficzna przeczulica brzucha - nie mogę jeździć autem, po żadnych wybojach, co uprzykrza mi życie. Przeczulica nie jest mi obca w SM ( nadwrażliwość na hałas, na światło elektryczne). Po usunięciu macicy dołączyła "przeczulica brzucha". Proszę o pomoc, jakąś radę. Z góry bardzo dziękuję. Bardzo cierpię.

Może fizloterapeuta uroginekologiczny byłby pomocny? Blizna może powodować zrosty a one ciągnięcie i ból. Jeśli zgrubienie możesz pomacać spróbuj ocenić jego jednorodność. Czasem zostają strzępy nici i wokół nich coś takiego się tworzy. Czasem jest to po prostu zrost (może być podskórny).
Keloid jest płaski? wybrzuszony? twardy? Można próbować tę bliznę rozmasować i w ten sposób poprawić jej elastyczność. Lepsza elastyczność pozwoli wyeliminować ciągnięcie. Fizjoterapeuta widząc bliznę powinien ocenić co można.
Możliwe, że wewnątrz w brzuchu też wytworzyły się zrosty np. na jelitach i one są przyczyną bólu i przeczulicy brzucha. Jelito nie lubi kawy - kofeina powoduje skurcze jelita. Biorąc pod uwagę, że pewnie nie ruszasz się dużo szansa na wytworzenie zrostów niestety była/jest większa. Można bliznę wyciąć i zszyć na nowo ale czy problem nie wróci tego nie byłabym wcale pewna.
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Re: Usunięta macica u chorej na SM i strasznie dokuczliwy ke

Postprzez Anita71 » 9 sty 2022, o 22:59

Justynella nie potrafię nic podpowiedzieć. Witam Cię na Naszym forum, z postów Dziewczyn wiemy, że czasami fizjoterapeuta uroginekologiczny jest bardzo pomocny. Pozdrawiam
Anita71
 
Posty: 8671
Dołączył(a): 27 sty 2019, o 21:51
Wiek: 0
Data operacji: 17 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: ogniska rozrostu gruczołowego z atypią w obrębie polipa endometrialnego, mięśniaki
Zakres operacji: wycięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: wynik jak po wyłyżeczkowaniu
Terapia hormonalna: nie miałam

Re: Usunięta macica u chorej na SM i strasznie dokuczliwy ke

Postprzez eli-50 » 9 sty 2022, o 23:30

Witaj Justynella :ymhug:
W ramach zabiegów fizjoterapeutycznych jest zabieg tzw. '' mobilizacja blizny '' . Może to mogło by Ci pomóc ? Można go stosować do 5 lat od operacji. Im wcześniej tym chyba lepiej.
A co lekarz na to ?
Pozdrawiam ciepło %%-
eli
Avatar użytkownika
eli-50
 
Posty: 5736
Dołączył(a): 17 lut 2013, o 17:15
Wiek: 0
Data operacji: 11 marca 2010
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: mięśniaki macicy, polipy i cysty na jajnikach
Zakres operacji: usunięcie macicy z przydatkami i szyjką, pełna narkoza
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: wprowadzona w 5 dobie po operacji (kolejno Climara, Fem 7, Systen 50 ), po 6 latach htz stopniowo odstawiona

Re: Usunięta macica u chorej na SM i strasznie dokuczliwy ke

Postprzez Justynella167 » 10 sty 2022, o 10:59

Chodziłam do fizjoterapeuty, do (...................) ileś miesięcy temu. Po zabiegu myślałam, że wyskoczę z własnego ciała tak bardzo nasiliły się dolegliwości w/w. Widzę, że chyba na tym forum nikt mi nie pomoże. Nie mam duzo pieniędzy, aby po cholernej operacji biegac po lekarzach prywatnych ( 150 zł za wizytę wzwyz. Byłam u (........) ginekologa, dwa razy u różnych (...........) W grudniu zeszłego roku ( w Wigilię) podjęłam próbę samobójczą. Powodem przewodnim, oprócz innych były dolegliwości związane z keloidem. Utrzymuję sie niestety( tak wyszło) z datków MOPS. Proszę nie radzić mi prywatnych specjalistów, chyba że jednego konkretnego, KTÓRY MI POMOŻE. Byałam na OIOM i standartowo( w takich przypadkach) w psychiatryku. Proszę więc nie radzić mi psychiatry. Jestem osobą przy zdrowych zmysłach, tylko męczą mnie dolegliwości, związane z podbrzuszem.
Ostatnio edytowano 11 sty 2022, o 17:03 przez olikkk, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Nie wolno na forum podawać adresów i nazw placówek medycznych z których korzystamy, ani tutułów naukowych lekarzy.
Justynella167
 
Posty: 9
Dołączył(a): 9 sty 2022, o 09:20
Wiek: 49
Data operacji: 21 czerwca 1972
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: Krwawienia, raz krwotok miedzy miesiączkami, anemia.
Zakres operacji: Laparotomia - amputacja nadszyjkowa trzonu macicy.
Wynik HP: ok
Terapia hormonalna: Nie stosowałam.

Re: Usunięta macica u chorej na SM i strasznie dokuczliwy ke

Postprzez eli-50 » 10 sty 2022, o 12:02

Justynella choroby i męczące dolegliwości często wywierają niekorzystny wpływ na naszą psychikę niestety. Dajemy radę, gdy zapanujemy nad naszą psyche. Może na tym forum nie dowiesz się wszystkiego. Ale zawsze możesz tu liczyć na wsparcie duchowe, empatię i zrozumienie. Życzę Ci trafienia na właściwego lekarza %%- %%- %%-
eli
Avatar użytkownika
eli-50
 
Posty: 5736
Dołączył(a): 17 lut 2013, o 17:15
Wiek: 0
Data operacji: 11 marca 2010
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: mięśniaki macicy, polipy i cysty na jajnikach
Zakres operacji: usunięcie macicy z przydatkami i szyjką, pełna narkoza
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: wprowadzona w 5 dobie po operacji (kolejno Climara, Fem 7, Systen 50 ), po 6 latach htz stopniowo odstawiona

Re: Usunięta macica u chorej na SM i strasznie dokuczliwy ke

Postprzez Stynka » 10 sty 2022, o 15:27

Znaczna część chorób i dolegliwości ma przyczynę somatopsychiczną lub psychosomatyczną. Często nie wiadomo co "było pierwsze". Bywa i tak, że stopień naukowy np (...........). nie idzie w parze z empatią do pacjenta. Jestem daleka od zdania, że do psychiatry chodzą osoby "o chorych zmysłach" i nie uważam, że tylko prywatny lekarz z renomą i za duże pieniądze pomoże.
Skoro cierpisz na SM to pewnie masz swojego stałego neurologa. Może on przepisze terapię farmakologiczną uśmierzającą ból? Może on da skierowanie na terapię: fizjoterapeutyczną, relaksacyjną a może do poradni leczenia bólu przewlekłego? Nie daję Ci rad, bo tego nie lubisz, i nie po to jesteśmy w Syrenkowie ;)
Piszesz, że masz znaczny stopień niepełnoprawności... w wielu poradniach NFZ jest krótsza kolejka do dla tych osób do neurologa, rehabilitanta, psychologa (skoro nie psychiatry), do lekarza leczenia bólu przewlekłego. Jedno jest pewne, w drugiej dekadzie XXI wieku nie powinno się cierpieć z bólu!
Ps.
Co do kawy - zbożowa też jest ok :kolobok_yes: Czasem dobra herbata jest jeszcze lepsza :D Warto zmieniać przyzwyczajenia, a gusta się zmieniają ;)
Powodzenia %%- %%- %%-
Stynka
 
Posty: 4347
Dołączył(a): 25 gru 2018, o 21:42
Wiek: 57
Data operacji: 3 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: rozszerzone usunięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: potwierdzony G3; naciek ogniskowo zajmuje 3/4 mięśnia
Terapia hormonalna: aktualnie brak

Re: Usunięta macica u chorej na SM i strasznie dokuczliwy ke

Postprzez Justynella167 » 10 sty 2022, o 21:37

Dziękuję Ci za wiadomość. Pragnęłam rady, konkretnej wskazówki, co to może być. U mnie to nie jest stricte ból, ale nieprzyjemne zaciąganie. Mogę to porównać, jakby do grubej gumy wewnątrz brzucha, która przytrzymuje ciężki kamień. W szpitalach schudłam 10 kg. Chciałabym cofnąc czas i aby się okazało, że nie posłuchałam doktora (........) który mnie przekonywał do operacji i tranfuzjki krwi, twierdząc, że to mi uratuje życie. Jest na odwrót. To mi zabrało życie :( Na pewno lekarz sądził, że robi dobrze. Ja nie chciałam tej operacji, ani transfuzji ( 2 transfuzje przeleciały przeze mnie, jak woda). Jeżli mam depresję, to uwarunkowaną sytuacyjnie, bo najzwyczajniej w świecie, meczę się bardzo.
Ostatnio edytowano 10 sty 2022, o 22:33 przez olikkk, łącznie edytowano 2 razy
Powód: Nie wolno nam podawać nazwisk lekarzy na forum.
Justynella167
 
Posty: 9
Dołączył(a): 9 sty 2022, o 09:20
Wiek: 49
Data operacji: 21 czerwca 1972
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: Krwawienia, raz krwotok miedzy miesiączkami, anemia.
Zakres operacji: Laparotomia - amputacja nadszyjkowa trzonu macicy.
Wynik HP: ok
Terapia hormonalna: Nie stosowałam.

Re: Usunięta macica u chorej na SM i strasznie dokuczliwy ke

Postprzez hugnonot » 10 sty 2022, o 21:49

Justynella167 napisał(a):Chodziłam do fizjoterapeuty, do (.............) ileś miesięcy temu. Po zabiegu myślałam, że wyskoczę z własnego ciała tak bardzo nasiliły się dolegliwości w/w. Widzę, że chyba na tym forum nikt mi nie pomoże. Nie mam duzo pieniędzy, aby po cholernej operacji biegac po lekarzach prywatnych ( 150 zł za wizytę wzwyz. Byłam u docenta ginekologa, dwa razy u różnych profesorów. W grudniu zeszłego roku ( w Wigilię) podjęłam próbę samobójczą. Powodem przewodnim, oprócz innych były dolegliwości związane z keloidem. Utrzymuję sie niestety( tak wyszło) z datków MOPS. Proszę nie radzić mi prywatnych specjalistów, chyba że jednego konkretnego, KTÓRY MI POMOŻE. Byałam na OIOM i standartowo( w takich przypadkach) w psychiatryku. Proszę więc nie radzić mi psychiatry. Jestem osobą przy zdrowych zmysłach, tylko męczą mnie dolegliwości, związane z podbrzuszem.

Pytanie jaki to był fizjoterapeuta zwykły czy właśnie uroginekologiczny. Zwykły za wiele nie pomoże. Ginekolog utytułowany wcale niekoniecznie musi być dobry. Lepiej szukać takiego, który jest dobry.
Byłaś u chirurga, który Ciebie operował? Co on powiedział - najlepiej wie jak ciął, w jaki sposób podwiązał to co zostało; zgrubieniu też powinien się przyjrzeć. Przyczyn może być wiele: zrosty, uszkodzenie nerwu, ucisk na nerw, zapalenie jelit, nawet zapadnięcie dna miednicy. Np. na skutek uszkodzenia lub stanu zapalnego nerwów można mieć jedną stronę z przeczulicą a drugą prawie martwą.
Ale równie dobrze może to być tylko podrażnione jelito a jego ból naprawdę daje popalić. Spróbowałabym z diety wyrzucić pszenicę (gluten), kofeinę, cukier, unikać wzdęcia i zobaczyć czy to coś zmieni. Wzdęcie może rozciągać zrosty siłowo co sprawia ból. Może probiotyki, kefir poprawiłyby jego stan. Możesz też spróbować suplementacji magnezu - małe dawki 2 razy dziennie, 1 duża zadziała gorzej - on działa "rozkurczowo" więc powinien być efekt już po 2-3 dniach. U mnie niedobór objawia się silnymi bólami kurczowymi brzucha zwłaszcza w nocy. Pozycja w której śpisz też może mieć znaczenie - gdy leżysz na wznak jelita mogą być mocno naciągnięte, czasem pomaga poduszka wyżej pod głową albo lekkie uniesienie nóg, po to by nie leżeć na płasko.
Spróbuj ocenić czy keloid jest wrośnięty czy przesuwa się ze skórą, problemy zwykle powoduje taki "wgryziony" i "umocowany" w ciało.
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Re: Usunięta macica u chorej na SM i strasznie dokuczliwy ke

Postprzez Anita71 » 10 sty 2022, o 21:50

Justynella my po naszej operacji, często musimy po wycięciu całości funkcjonować bez jajników, bez hormonów i często mamy załamanie w psychice, często łapiemy depresję albo przejściowo albo na dłużej i musimy przechodzić leczenie, terapię u psychiatry. Dlatego mówimy o tym otwarcie, bez przeszkód. Nie mamy nic złego na myśli, chcemy sobie pomagać. Mowimy o bardzo bardzo wielu problemach. Może operacja u Ciebie była konieczna i może była to właściwa decyzja. A możesz napisać co lekarze konkretnie mówią o keloidzie? Czy to proponują leczyć? Czy coś doradzają z bólem?
Ostatnio edytowano 10 sty 2022, o 21:52 przez Anita71, łącznie edytowano 1 raz
Anita71
 
Posty: 8671
Dołączył(a): 27 sty 2019, o 21:51
Wiek: 0
Data operacji: 17 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: ogniska rozrostu gruczołowego z atypią w obrębie polipa endometrialnego, mięśniaki
Zakres operacji: wycięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: wynik jak po wyłyżeczkowaniu
Terapia hormonalna: nie miałam

Re: Usunięta macica u chorej na SM i strasznie dokuczliwy ke

Postprzez hugnonot » 10 sty 2022, o 21:51

Guma wewnątrz brzucha sugerowałaby zrosty, za silne naciągnięcie więzadeł albo mocowania pochwy. Mógł powstać zrost, który np. trzyma jelito i keloid, każdy ruch ciała zwłaszcza skrętny może wtedy generować ból.
Na USG nie musi być widoczny, natomiast MRI powinno pokazać czy jest jakiś problem w środku.
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Re: Usunięta macica u chorej na SM i strasznie dokuczliwy ke

Postprzez Justynella167 » 10 sty 2022, o 22:17

Pozwalam sobie wkleić link do dość starej już fotki mojej blizny, którą zamieściłam kiedys na FB - nie wiem, czy to coś wniesie do tematu, ale spróbuję.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=26 ... 1237568970
Justynella167
 
Posty: 9
Dołączył(a): 9 sty 2022, o 09:20
Wiek: 49
Data operacji: 21 czerwca 1972
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: Krwawienia, raz krwotok miedzy miesiączkami, anemia.
Zakres operacji: Laparotomia - amputacja nadszyjkowa trzonu macicy.
Wynik HP: ok
Terapia hormonalna: Nie stosowałam.

Re: Usunięta macica u chorej na SM i strasznie dokuczliwy ke

Postprzez olikkk » 10 sty 2022, o 23:17

Justynella167 napisał(a): Widzę, że chyba na tym forum nikt mi nie pomoże.


Justello na naszym forum nie ma lekarzy, są tylko kobiety po operacji ( i przed) które dzielą się własnymi doświadczeniami. Trudno więc nam udzielić Ci kompetentnej porady, czy pomocy, bo Twoje problemy są nietypowe =((
Na ile jesteśmy w stanie coś podpowiedzieć czy poradzić, to podpowiadamy, ale jednak to lekarz ma kompetencje większe od nas. Mam nadzieję że trafisz na takiego, który Ci pomoże i tego Ci bardzo życzę :kolobok_give_heart2:
olikkk
Avatar użytkownika
olikkk
Glowny Moderator
 
Posty: 19226
Dołączył(a): 1 gru 2012, o 15:55
Lokalizacja: Śląsk
Wiek: 0
Data operacji: 23 lutego 2010
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: Mięśniaki macicy
Zakres operacji: Usunięcie macicy z przydatkami
Znieczulenie dolędźwiowe
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: Systen 50
od kwietnia 2010 roku
Na wyraźne efekty czakałam ok 2 miesięcy

Re: Usunięta macica u chorej na SM i strasznie dokuczliwy ke

Postprzez Justynella167 » 11 sty 2022, o 03:45

Odp. do olikkk:

Tylko lekarz.... . W zeszłym roku obeszłam ich tylu, jak nigdy w trakcie dotychczasowego życia. Dostałam skierowanie na reoperację.Tyle.
Justynella167
 
Posty: 9
Dołączył(a): 9 sty 2022, o 09:20
Wiek: 49
Data operacji: 21 czerwca 1972
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: Krwawienia, raz krwotok miedzy miesiączkami, anemia.
Zakres operacji: Laparotomia - amputacja nadszyjkowa trzonu macicy.
Wynik HP: ok
Terapia hormonalna: Nie stosowałam.

Re: Usunięta macica u chorej na SM i strasznie dokuczliwy ke

Postprzez Justynella167 » 11 sty 2022, o 03:55

hugnonot napisał(a):Guma wewnątrz brzucha sugerowałaby zrosty, za silne naciągnięcie więzadeł albo mocowania pochwy. Mógł powstać zrost, który np. trzyma jelito i keloid, każdy ruch ciała zwłaszcza skrętny może wtedy generować ból.
Na USG nie musi być widoczny, natomiast MRI powinno pokazać czy jest jakiś problem w środku.


Coś w tym jest. Czytałam już wcześniej o zrostach, ale w woj. sląskim chyba raczej nie ma szpitala, który zrosty usuwa. Miałam dwie opercje ginekologiczne. Jedną w 2003 roku, gdy usunieto mieśniaka. Drugą- w 2020, gdy usunieto calą macicę, z powodu mieśniaków. Nie chciałam tej operacji i może ma znaczenie fakt, że przez 9 miesięcy stosowałam lek, na który nie bylo mnie stać - Esmeya. Znosiłam go znakomicie i chciałam brać dalej, aż do menopauzy, ale wycofano go z aptek :(
Justynella167
 
Posty: 9
Dołączył(a): 9 sty 2022, o 09:20
Wiek: 49
Data operacji: 21 czerwca 1972
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: Krwawienia, raz krwotok miedzy miesiączkami, anemia.
Zakres operacji: Laparotomia - amputacja nadszyjkowa trzonu macicy.
Wynik HP: ok
Terapia hormonalna: Nie stosowałam.

Re: Usunięta macica u chorej na SM i strasznie dokuczliwy ke

Postprzez Justynella167 » 11 sty 2022, o 04:07

hugnonot napisał(a):
Justynella167 napisał(a):Chodziłam do fizjoterapeuty, do (..............) ileś miesięcy temu. Po zabiegu myślałam, że wyskoczę z własnego ciała tak bardzo nasiliły się dolegliwości w/w. Widzę, że chyba na tym forum nikt mi nie pomoże. Nie mam duzo pieniędzy, aby po cholernej operacji biegac po lekarzach prywatnych ( 150 zł za wizytę wzwyz. Byłam u (........) ginekologa, dwa razy u różnych (.......). W grudniu zeszłego roku ( w Wigilię) podjęłam próbę samobójczą. Powodem przewodnim, oprócz innych były dolegliwości związane z keloidem. Utrzymuję sie niestety( tak wyszło) z datków MOPS. Proszę nie radzić mi prywatnych specjalistów, chyba że jednego konkretnego, KTÓRY MI POMOŻE. Byałam na OIOM i standartowo( w takich przypadkach) w psychiatryku. Proszę więc nie radzić mi psychiatry. Jestem osobą przy zdrowych zmysłach, tylko męczą mnie dolegliwości, związane z podbrzuszem.

Pytanie jaki to był fizjoterapeuta zwykły czy właśnie uroginekologiczny. Zwykły za wiele nie pomoże. Ginekolog utytułowany wcale niekoniecznie musi być dobry. Lepiej szukać takiego, który jest dobry.
Byłaś u chirurga, który Ciebie operował? Co on powiedział - najlepiej wie jak ciął, w jaki sposób podwiązał to co zostało; zgrubieniu też powinien się przyjrzeć. Przyczyn może być wiele: zrosty, uszkodzenie nerwu, ucisk na nerw, zapalenie jelit, nawet zapadnięcie dna miednicy. Np. na skutek uszkodzenia lub stanu zapalnego nerwów można mieć jedną stronę z przeczulicą a drugą prawie martwą.
Ale równie dobrze może to być tylko podrażnione jelito a jego ból naprawdę daje popalić. Spróbowałabym z diety wyrzucić pszenicę (gluten), kofeinę, cukier, unikać wzdęcia i zobaczyć czy to coś zmieni. Wzdęcie może rozciągać zrosty siłowo co sprawia ból. Może probiotyki, kefir poprawiłyby jego stan. Możesz też spróbować suplementacji magnezu - małe dawki 2 razy dziennie, 1 duża zadziała gorzej - on działa "rozkurczowo" więc powinien być efekt już po 2-3 dniach. U mnie niedobór objawia się silnymi bólami kurczowymi brzucha zwłaszcza w nocy. Pozycja w której śpisz też może mieć znaczenie - gdy leżysz na wznak jelita mogą być mocno naciągnięte, czasem pomaga poduszka wyżej pod głową albo lekkie uniesienie nóg, po to by nie leżeć na płasko.
Spróbuj ocenić czy keloid jest wrośnięty czy przesuwa się ze skórą, problemy zwykle powoduje taki "wgryziony" i "umocowany" w ciało.

Dziękuję Ci. Zauważyłam już dawno, że pozycja, na której lezę ma znaczenie. Nie mogę za dużo też siedzieć przed kompem. Jestem wegetarianką od 18-go roku życia, a ostatnio jem naprawdę malo. Lekarz, który ciął, stał się dla mnie nieosiągalny, odmówił mi dalszego leczenia. Nie wiem, co na to powiedziałby rzecznik praw pacjenta, ale w czasie pandemii chyba wszystko staneło na głowie :(
Justynella167
 
Posty: 9
Dołączył(a): 9 sty 2022, o 09:20
Wiek: 49
Data operacji: 21 czerwca 1972
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: Krwawienia, raz krwotok miedzy miesiączkami, anemia.
Zakres operacji: Laparotomia - amputacja nadszyjkowa trzonu macicy.
Wynik HP: ok
Terapia hormonalna: Nie stosowałam.

Re: Usunięta macica u chorej na SM i strasznie dokuczliwy ke

Postprzez hugnonot » 11 sty 2022, o 17:38

Gdy siedzisz przed komputerem pochylasz się lekko do przodu i uciskasz na brzuch - ściskasz go żebrami i udami. Brzuch wcale nie musi być wydatny żeby tak było.
Jeśli jesz fasolę, groch, kapustę, kalafior, cebulę to te potrawy wzdymają. Na jelita pomaga kasza lub płatki jaglane, spróbuj gotowane płatki jaglane - gotuj na wodzie jeśli nie szkodzi
Tobie mleko dodaj odrobinę. Płatki można jeść z gotowanymi na parze warzywami - marchewka, pietruszka, seler lub jabłkiem pociętym w plasterki i ugotowanym w małej ilości wody.
Surowe jabłko wzdyma. Możesz spróbować czy espumisan pomoże. Jest bez recepty, 25 kapsułek około 6zł. ewentualnie herbata rumiankowa czy Nospa max - działają rozkurczowo.
Przychodzi mi na myśl coś co sama stosowałam żeby sobie pomóc z blizną. Brałam bliznę pomiędzy dwa palce i lekko skręcałam w prawo i w lewo, tak żeby ją trochę oderwać od głębszych warstw.
Nie chodzi o brutalne tylko lekkie ale systematyczne rozciąganie i to wtedy gdy skóra jest rozgrzana np. w łóżku. Możesz użyć oliwki do skóry, lekko posmarować i masować.
Dobry fizjoterapeuta powinien pokazać jak bliznę masować, czasem potrzebne są 2-3 wizyty żeby ją uruchomił i pokazał co dalej.
Zrosty ocenić może tylko dobry ginekolog chirurg, wiem, że są widoczne na MRI, czasami TK natomiast na USG nie bardzo, nawet doświadczony ginekolog może ich nie widzieć.
W lutym 2021 roku wykonano tomografię faraona żyjącego w XV w. p.n.e. a Wy narzekacie na polskie kolejki do lekarza!
Avatar użytkownika
hugnonot
 
Posty: 4325
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 19:17
Wiek: 0
Data operacji: 19 sierpnia 1921
Metoda operacji, zabiegu: inne
Powód operacji, zabiegu: .
Zakres operacji: .
Wynik HP: .
Terapia hormonalna: .

Re: Usunięta macica u chorej na SM i strasznie dokuczliwy ke

Postprzez vika45 » 11 sty 2022, o 19:47

Jakbym widziała swoje blizny- „dżdżownice” mam skłonności do bliznowców. A blizn sporo….po endoprotezie długa blizna przez kolano blokowała wyprost i zgięcie. Pomogła mobilizacja blizny. Na dziesięć zabiegów osiem przepłakałam z bólu. Pomogło. Dwie inne miałam wycinane bo w zewnętrznej warstwie byly nerwy, robił to chirurg- plastyk na NFZ. Po wycięciu starej ostrzykiwał specjalnym lekarstwem i dopiero szył. Blizny teraz ładne. Przedtem nie byłam w stanie dotknąć palcem.
VikaObrazek
Avatar użytkownika
vika45
 
Posty: 7123
Dołączył(a): 10 lut 2013, o 22:28
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiek: 61
Data operacji: 20 lutego 2012
Metoda operacji, zabiegu: cięcie poprzeczne
Powód operacji, zabiegu: przerost endometrium,guz jajnika
Zakres operacji: usunięta macica i przydatki, metodą Richardsona
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: Systen 50-terapia ukończona

Re: Usunięta macica u chorej na SM i strasznie dokuczliwy ke

Postprzez Stynka » 11 sty 2022, o 20:04

Vikuś :ymhug: Dobrze, że już dobrze :x
Stynka
 
Posty: 4347
Dołączył(a): 25 gru 2018, o 21:42
Wiek: 57
Data operacji: 3 grudnia 2018
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: rak trzonu macicy G3
Zakres operacji: rozszerzone usunięcie macicy z przydatkami
Wynik HP: potwierdzony G3; naciek ogniskowo zajmuje 3/4 mięśnia
Terapia hormonalna: aktualnie brak

Re: Usunięta macica u chorej na SM i strasznie dokuczliwy ke

Postprzez Justynella167 » 12 sty 2022, o 10:31

hugnonot napisał(a):Gdy siedzisz przed komputerem pochylasz się lekko do przodu i uciskasz na brzuch - ściskasz go żebrami i udami. Brzuch wcale nie musi być wydatny żeby tak było.
Jeśli jesz fasolę, groch, kapustę, kalafior, cebulę to te potrawy wzdymają. Na jelita pomaga kasza lub płatki jaglane, spróbuj gotowane płatki jaglane - gotuj na wodzie jeśli nie szkodzi
Tobie mleko dodaj odrobinę. Płatki można jeść z gotowanymi na parze warzywami - marchewka, pietruszka, seler lub jabłkiem pociętym w plasterki i ugotowanym w małej ilości wody.
Surowe jabłko wzdyma. Możesz spróbować czy espumisan pomoże. Jest bez recepty, 25 kapsułek około 6zł. ewentualnie herbata rumiankowa czy Nospa max - działają rozkurczowo.
Przychodzi mi na myśl coś co sama stosowałam żeby sobie pomóc z blizną. Brałam bliznę pomiędzy dwa palce i lekko skręcałam w prawo i w lewo, tak żeby ją trochę oderwać od głębszych warstw.
Nie chodzi o brutalne tylko lekkie ale systematyczne rozciąganie i to wtedy gdy skóra jest rozgrzana np. w łóżku. Możesz użyć oliwki do skóry, lekko posmarować i masować.
Dobry fizjoterapeuta powinien pokazać jak bliznę masować, czasem potrzebne są 2-3 wizyty żeby ją uruchomił i pokazał co dalej.
Zrosty ocenić może tylko dobry ginekolog chirurg, wiem, że są widoczne na MRI, czasami TK natomiast na USG nie bardzo, nawet doświadczony ginekolog może ich nie widzieć.

Miałam w zeszłym roku badanie TK. Mogłabym zamieścić je tutaj, gdybym widziała, jak technicznie to wykonać. Lekarz który ogladał twirdził, że zrosty żadne nie wyszły. Ja nie piję mleka krowiego, tylko napój sojowy, ewentualnie sojowo-ryżowy. Zauważyłam, że najlepiej, gdy ręce trzymam z dala od blizny, bo choćbym nawet leciutko ja dotykała, to wzmaga doleglisości. Jadłam, zanim się to wszystko stało - płatki jaglane. Lubię je i chętnie do nich wrócę, Boję się wcierać oliwki w skórę, bo mam wrażenie, że to tylko rozdrażnia keloid. :( Pozdrawiam Cię.
Justynella167
 
Posty: 9
Dołączył(a): 9 sty 2022, o 09:20
Wiek: 49
Data operacji: 21 czerwca 1972
Metoda operacji, zabiegu: cięcie pionowe
Powód operacji, zabiegu: Krwawienia, raz krwotok miedzy miesiączkami, anemia.
Zakres operacji: Laparotomia - amputacja nadszyjkowa trzonu macicy.
Wynik HP: ok
Terapia hormonalna: Nie stosowałam.

Następna strona

Powrót do Rana, blizna i brzuch po operacji usunięcia macicy



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości